# Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) — YSK Seçim Sonuçları, Delege Matematiği ve Demokratik Katılım Yol Haritası
> **Yasal ve Metodolojik Çerçeve:** Bu çalışma; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası m. 67–68, **2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK)**, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicili (**SİPARS**) güncel verileri, **Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 14 Mayıs 2023 (28. Dönem Milletvekili) ve 31 Mart 2024 (Mahalli İdareler) 81 İl / 973 İlçe Kesin Seçim Sonuçları** ile **Milliyetçi Hareket Partisi** resmi iç mevzuatı esas alınarak; tamamen **yasal, şeffaf, tüzüksel ve demokratik katılım hakları** çerçevesinde parti içi çoğunluğun sağlanması ve yönetim organlarının seçimle belirlenmesi sürecinin il/ilçe bazlı matematiksel modellemesini içerir.
---
## 1. Kurumsal Kimlik, SİPARS Üye Verileri ve YSK Resmi Seçim Özeti
| Parametre | Resmi Veri / YSK & SİPARS Analitik Değeri |
| :--- | :--- |
| **Parti Resmi Adı** | Milliyetçi Hareket Partisi (`MHP`) |
| **Yargıtay SİPARS Sicil Kodu** | `4` (`yargitaycb.gov.tr/sipar/4`) |
| **Kuruluş Tarihi** | 07.07.1983 (Tarihsel Kuruluş: 08–09.02.1969) |
| **Mevcut Genel Başkan / Liderlik** | Devlet Bahçeli |
| **Genel Merkez Adresi** | Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atıf Kansu Cad. No:128 Balgat, Çankaya / Ankara |
| **Güncel Resmi Üye Sayısı (SİPARS)** | **501.122** |
| **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi Resmi Oyu (YSK)** | **5.484.820 oy** (%10,07 — `MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ`) |
| **31 Mart 2024 Yerel Seçimi Meclis Oyu (YSK)** | **2.736.226 oy** (%6,07 — BŞB İlçe Belediye Meclisi + İl Genel Meclisi) |
| **Delege Hesabında Esas Alınan YSK Referansı** | **Tamamen 14 Mayıs 2023 Genel Seçim Oy Katsayısı** |
| **81 İl / 973 İlçe Düz Ortalama Üye** | ~6.187 üye/il · ~515 üye/ilçe |
| **<400 Üyeli (Doğrudan Üye Kongreli) İlçe Sayısı** | **650 / 973 ilçe (%66,8)** *(YSK oy ağırlıklı SİPARS tahmini)* |
| **>=400 Üyeli (Mahalle Sandığı Zorunlu) İlçe Sayısı** | **323 / 973 ilçe** |
| **Örgütsel Ölçek Tipolojisi** | Büyük Teşkilat Partisi (~501 Bin Üye — Merkezi Teşkilat Disiplini Yüksek) |
### İncelenen Resmi Mevzuat ve Veri Kaynakları
- `MHP_Parti_Tuzugu_2024_Guncel.pdf (17.03.2024 tarihli 14. Olağan Büyük Kurultayda Değişik 28 Madde İşlenmiş Metin)`
- `2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK m. 14, 15, 19, 20, 21)`
- `YSK 14 Mayıs 2023 (28. Dönem MV) ve 31 Mart 2024 (Mahalli İdareler) 81 İl & 973 İlçe Kesin Seçim Sonuçları (00_YSK_SECIM_VERILERI)`
**SPK m. 19 (400 Delege Eşiği) ve YSK İlçe Dağılım Sonucu:**
YSK 2023/2024 ilçe oy oranlarıyla ağırlıklandırılmış SİPARS modeline göre, Türkiye'deki **973 ilçenin tam 650 tanesinde (%66,8)** mevcut üye sayısı SPK m. 19'daki **400 delege tavanının altındadır** (yalnızca **323 büyük ilçede** 400'ün üzerindedir). Bu matematiksel gerçek, hedef ilçelerin büyük bölümünde mahalle sandığı elemesi olmaksızın **kayıtlı tüm üyelerin doğrudan İlçe Kongresi seçmeni/delegesi** olarak oy kullanabileceği anlamına gelir!
---
## 2. YSK Seçim Sonuçları Hukuki Analizi: Genel Seçim mi, Yerel Seçim mi?
Parti tüzüğü ve kongre yönetmeliği hükümlerinin **YSK resmi seçim arşivi** (`14 Mayıs 2023 Genel Seçimi` vs. `31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi`) karşısındaki somut hukuki uygulaması kademe bazında şöyledir:
- **Büyük Kongre (1.200 Seçilmiş Delege — Tüzük m. 31):** Tamamı doğrudan **14 Mayıs 2023 Milletvekili Genel Seçimi** oy oranına göre dağıtılır! (`1.200 ÷ 5.484.820 ülke oyu × İl MHP Oyu`). Sabit milletvekili tabanı yoktur; MHP oyunun yüksek olduğu iller daha fazla Büyük Kongre delegesi çıkarır.
- **İl Kongresi (600 Seçilmiş Delege — Tüzük m. 30 & 43):** `600` sayısı ilin **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi** toplam MHP oyuna bölünür ve her ilçenin 2023 MHP oyuyla çarpılır.
- **İlçe Kongresi (400 Seçilmiş Delege — Tüzük Dördüncü Bölüm):** Üye sayısı 400'ü aşan ilçelerde `400` sayısı ilçenin **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi** MHP oyuna bölünerek köy/mahalle oylarıyla çarpılır; 400'den az üyeli ilçelerde tüm üyeler doğrudan delegedir.
---
## 3. Yasal ve Tüzüksel Üyelik Mekanizması (Giriş Kapısı)
Parti içi demokraside seçme ve seçilme hakkının hukuki ön şartı, Siyasi Partiler Siciline (SİPARS) ve parti üye kütüğüne usulüne uygun kayıttır:
- **Dayanak Maddeler:** Tüzük Madde 5, 6, 7, 8 ve 2820 sayılı SPK m. 11–12.
- **Başvuru Usulü ve Referans Şartı:** Kanuni ikametgâhın bulunduğu İlçe Yönetim Kuruluna, **en az 2 (iki) parti üyesinin olumlu görüşünün (referansının)** yer aldığı üye giriş beyannamesi alındı belgesi karşılığında teslim edilir; elektronik ön başvuru belgelerin fiziki ibrazıyla tamamlanır (Tüzük m. 5).
- **Karar Süresi ve Kesinleşme Mekanizması:** İlçe Yönetim Kurulu başvuruyu en geç **30 gün** içinde karara bağlar. Ayrıca Genel Merkez (MYK/Başkanlık Divanı) doğrudan üye kabul yetkisine sahiptir (m. 6).
- **Ret Kararına Karşı İtiraz Yolu:** Başvurunun reddi halinde tebliğden itibaren **15 gün** içinde İl Yönetim Kuruluna itiraz edilebilir; İl Yönetim Kurulunun **15 gün** içinde vereceği karar parti içi işlemler bakımından kesindir.
> **Hukuki Uygulama Notu:** Tüm üyelik başvurularında tarih ve sıra numaralı **Alındı Belgesi** (veya dijital başvuru doğrulama kaydı / noter ihtarı) muhafaza edilmeli; yasal karar süresinin sonunda **e-Devlet -> Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama** ekranından Yargıtay SİPARS kaydının aktifleştiği teyit edilmelidir.
---
## 4. Delege Piramidi, Temsil Aritmetiği ve Merkez Seçim Kuralları
2820 sayılı SPK m. 14, 19, 20 ve MHP Tüzüğü uyarınca tabandan Genel Merkeze uzanan kademeli seçim zinciri aşağıdaki gibi işler:
```mermaid
flowchart LR
A["Kayıtlı Parti Üyeleri
SİPARS: 501.122"] --> B["973 İlçe Kongresi
650 İlçe Doğrudan Üye / 323 İlçe Sandık"]
B --> C["81 İl Kongresi
İl Başına Azami 600 Delege"]
C --> D["Büyük Kongre / Kurultay
1.200 Seçilmiş + Doğal (~1.340)"]
D --> E["Genel Başkan + Üst Kurul
1. Tur Salt Çoğunluk: 671+ Oy"]
```
### A. Kademe Bazlı Temsil Kuralları
1. **Mahalle / Köy Delege Seçimi ve İlçe Kongresi (SPK m. 19):**
Tüzük ilgili maddeleri ve SPK m. 19 uyarınca İlçe Kongresi seçilmiş en çok **400 delege** + tabii delegelerden oluşur. İlçe başına ortalama ~515 üye düştüğünden büyükşehir ve orta ölçekli ilçelerde köy/mahalle delege seçimi yapılır; üye sayısı 400'ün altında kalan küçük Anadolu ilçelerinde kayıtlı üyelerin tamamı delege statüsündedir.
2. **İl Kongresi / İl Kurultayı (SPK m. 20):**
İl Kongresi, ilçe kongrelerince partinin son genel seçimde aldığı oy ve teşkilat katsayısına göre seçilen en çok **600 delege** + tabii delegelerden oluşur.
3. **Büyük Kongre / Kurultay Yapısı (SPK m. 14):**
Büyük Kongre (Kurultay), il kongrelerince seçilen **en çok 1.200 seçilmiş delege** (TBMM üye sayısının iki katı tavanı; illerin milletvekili sayısı ve MHP oy oranı formülüyle) + tabii delegelerden (Genel Başkan, 75 MYK üyesi, MDK üyeleri, partili Milletvekilleri ~50 ve Kurucular) oluşur.
### B. Genel Başkanlık ve Merkez Organları Seçim Kuralları
- **Tahmini Toplam Büyük Kongre Üye Tam Sayısı (Seçilmiş + Tabii):** `~1.340` delege (`1.200` seçilmiş il delegesi + tabii üyeler)
- **Genel Başkan Seçimi 1. ve 2. Tur Kazanma Eşiği (SPK m. 15 Salt Çoğunluk):** **`671` oy** (3. turda en çok oyu alan seçilir)
- **Tabii Delegeleri Dengeleyen Güvenli Seçilmiş Delege Hedefi:** **`720 / 1.200 seçilmiş delege`**
- **Genel Başkan Adaylık İmza Barajı:** Tüzük (Altıncı Bölüm, s. 90) uyarınca Genel Başkan adayı olabilmek için **en az 40 Büyük Kongre delegesinin** divan başkanı veya görevlendireceği kişi huzurunda yazılı önerisi gerekir. **ÇOK KRİTİK TÜZÜKSEL ŞART:** Genel Başkan adayı olacak kişinin *'aday olacağı büyük kongreden en az bir önceki olağan kongre tarihi itibarıyla kesintisiz MHP üyesi olması ve bu sürede başka partilerin üyesi, aday adayı ya da adayı olmamış olması'* zorunludur! Ayrıca MYK ve MDK adayı olabilmek için de **Büyük Kongre delegesi olma şartı** aranmaktadır.
- **Merkez Karar, Yönetim ve Disiplin Organları:** **Merkez Yönetim Kurulu (MYK):** Genel Başkan + Büyük Kongrede gizli oyla seçilen **75 asıl ve 25 yedek** üyeden teşekkül eder (Tüzük m. 53). MYK içinden **Başkanlık Divanı** (Genel Başkan Yardımcıları, Genel Sekreter ve Yardımcıları — m. 51) oluşturulur. Merkez Disiplin Kurulu 9 asıl + 5 yedek üyeden oluşur.
- **Liste Yöntemi (Çarşaf vs. Blok Liste) ve Kotalar:** Uygulamada seçimler **Blok Liste** yöntemiyle gerçekleştirilir. Tüzükte zorunlu cinsiyet veya gençlik kotası bulunmamaktadır; KAÇEP (Kadın, Aile, Çocuk ve Engelli Politikaları) birimi üzerinden temsil yürütülür.
---
## 5. YSK İl ve İlçe Seçim Sonuçlarına Göre Optimal Delege ve Üye Modeli
2820 sayılı SPK m. 36 uyarınca en az **41 ilde** (ve bu illerdeki ilçelerin en az 1/3'ünde) teşkilatlanma şartını ve Büyük Kongre'de **`720` seçilmiş delege** hedefini aynı anda sağlayan **en düşük üye maliyetli il ve ilçe sepeti**, YSK 2023 ve 2024 gerçek seçim verileri üzerinde **2 Kısıtlı Dinamik Programlama (0-1 Knapsack)** algoritmasıyla hesaplanmıştır:
### A. YSK Oy Ağırlıklı Optimal Sayısal Hedef Özeti
| Hesaplama Parametresi | Asgari Eşik (Bıçak Sırtı Çoğunluk) | Güvenli Demokratik Çoğunluk Hedefi |
| :--- | :---: | :---: |
| **Optimal Hedef İl Sayısı (81 İl İçinde)** | 43 İl | **45 İl** |
| **Optimal Hedef İlçe Sayısı (973 İlçe İçinde)** | ~246 İlçe | **279 İlçe** *(İl kongrelerinde 318+/600 delege)* |
| **Kazanılan Seçilmiş Büyük Kongre Delegesi** | ~671 Delege | **720 / 1.200 Delege** |
| **YSK Ağırlıklı Gereken Aktif / Yeni Katılımcı Üye** | **45.459 Üye** | **63.189 Üye** |
| **Hedef İl Başına Ortalama Aktif Üye** | ~1.010 Üye / İl | **~1.404 Üye / İl** |
| **Hedef İlçe Başına Ortalama Aktif Üye** | ~163 Üye / İlçe | **~226 Üye / İlçe** |
> **YSK Oy/Üye Optimizasyonu Kazancı:** Düz Türkiye ortalaması varsayıldığında `115.000 – 165.000` aktif üye gerekirken, YSK 2023/2024 gerçek il ve ilçe oy dağılımları üzerinden **delege başına üye yoğunluğu en düşük 45 il ve 279 ilçe** dinamik programlama ile seçildiğinde, aynı Büyük Kongre çoğunluğu (**720 seçilmiş delege**) **%61,7 daha az organizasyonel yükle (`45.459 – 63.189` aktif üye)** sağlanabilmektedir!
> *(Not: Mevcut üyesi çok az veya sıfır olan ilçelerde dahi SPK m. 19–20 uyarınca yasal ilçe kongresi ve asıl+yedek yönetim kurulu oluşturulabilmesi için gereken asgari 11–18 kişilik kurucu/aktif üye tabanı hesaba dahil edilmiştir.)*
### B. En Yüksek Kaldıraçlı İlk 25 Stratejik İlçe (YSK İlçe Oy & Delege Verimliliği)
Aşağıdaki tablo, **optimal hedef iller** içinde 1 aktif üyeye düşen İl ve Büyük Kongre delege çarpanı en yüksek **25 örnek anahtar ilçeyi** (il başına en fazla 2 ilçe gösterilerek) listelemektedir:
| # | İl | İlçe | 2024 Seçmen | 2023 Genel Oy | 2024 Yerel Oy | Tahmini Mevcut Üye | İlçe Kongre Usulü | İl Kongre Delegesi (/600) | Gereken Aktif Üye (Min – Güvenli) |
| :-: | :--- | :--- | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: |
| 01 | **İSTANBUL** | **GÜNGÖREN** | 194.056 | 11.497 | 0 | 641 | Mahalle Sandığı (>=400) | **12** | **236 – 325** |
| 02 | **İSTANBUL** | **BÜYÜKÇEKMECE** | 198.947 | 11.550 | 0 | 645 | Mahalle Sandığı (>=400) | **12** | **237 – 327** |
| 03 | **BURSA** | **KESTEL** | 56.604 | 5.206 | 0 | 297 | Doğrudan Üye (<400) | **18** | **102 – 143** |
| 04 | **BURSA** | **ORHANGAZİ** | 63.884 | 5.180 | 0 | 296 | Doğrudan Üye (<400) | **18** | **101 – 143** |
| 05 | **ANKARA** | **ÇUBUK** | 70.500 | 8.518 | 0 | 545 | Mahalle Sandığı (>=400) | **14** | **200 – 277** |
| 06 | **KAYSERİ** | **TOMARZA** | 16.957 | 3.821 | 0 | 200 | Doğrudan Üye (<400) | **14** | **70 – 100** |
| 07 | **KAYSERİ** | **YAHYALI** | 27.445 | 4.729 | 0 | 249 | Doğrudan Üye (<400) | **17** | **86 – 122** |
| 08 | **ANKARA** | **PURSAKLAR** | 115.135 | 13.776 | 0 | 882 | Mahalle Sandığı (>=400) | **21** | **324 – 448** |
| 09 | **SAMSUN** | **LADİK** | 13.892 | 3.861 | 0 | 203 | Doğrudan Üye (<400) | **19** | **71 – 101** |
| 10 | **SAMSUN** | **HAVZA** | 30.757 | 6.361 | 0 | 336 | Doğrudan Üye (<400) | **30** | **114 – 161** |
| 11 | **GAZİANTEP** | **NURDAĞI** | 27.485 | 3.457 | 0 | 189 | Doğrudan Üye (<400) | **20** | **67 – 95** |
| 12 | **GAZİANTEP** | **İSLAHİYE** | 44.372 | 3.710 | 0 | 206 | Doğrudan Üye (<400) | **21** | **72 – 102** |
| 13 | **İZMİR** | **BERGAMA** | 84.222 | 5.480 | 0 | 367 | Doğrudan Üye (<400) | **21** | **124 – 174** |
| 14 | **İZMİR** | **MENDERES** | 83.952 | 4.353 | 0 | 294 | Doğrudan Üye (<400) | **17** | **101 – 142** |
| 15 | **ANTALYA** | **ELMALI** | 31.580 | 4.153 | 0 | 283 | Doğrudan Üye (<400) | **16** | **97 – 137** |
| 16 | **HATAY** | **ALTINÖZÜ** | 42.292 | 6.258 | 0 | 399 | Doğrudan Üye (<400) | **36** | **134 – 189** |
| 17 | **HATAY** | **YAYLADAĞI** | 28.127 | 3.874 | 0 | 248 | Doğrudan Üye (<400) | **23** | **86 – 121** |
| 18 | **ANTALYA** | **AKSU** | 57.075 | 5.428 | 0 | 374 | Doğrudan Üye (<400) | **20** | **126 – 178** |
| 19 | **BALIKESİR** | **BANDIRMA** | 123.759 | 6.827 | 0 | 395 | Doğrudan Üye (<400) | **56** | **133 – 187** |
| 20 | **BALIKESİR** | **HAVRAN** | 21.541 | 2.551 | 0 | 143 | Doğrudan Üye (<400) | **22** | **52 – 74** |
| 21 | **SAKARYA** | **GEYVE** | 38.893 | 4.772 | 0 | 272 | Doğrudan Üye (<400) | **34** | **94 – 132** |
| 22 | **KOCAELİ** | **KARAMÜRSEL** | 46.244 | 3.408 | 0 | 239 | Doğrudan Üye (<400) | **19** | **83 – 117** |
| 23 | **SAKARYA** | **KARASU** | 55.942 | 5.867 | 0 | 337 | Doğrudan Üye (<400) | **41** | **115 – 161** |
| 24 | **KOCAELİ** | **BAŞİSKELE** | 85.213 | 5.530 | 0 | 391 | Doğrudan Üye (<400) | **30** | **132 – 185** |
| 25 | **ŞANLIURFA** | **CEYLANPINAR** | 52.197 | 5.094 | 0 | 300 | Doğrudan Üye (<400) | **34** | **103 – 144** |
### C. 81 İlin Tamamı: Resmi YSK Oyları, Tahmini Üye, Büyük Kongre Delegesi ve İl Çoğunluk Matrisi
Aşağıdaki tam cetvelde Türkiye'nin **81 ilinin tamamı** plaka sırasıyla; YSK 2023 ve 2024 resmi oyları, tüzük formülüne göre çıkardığı **Büyük Kongre (Kurultay) delegesi**, tahmini mevcut üye sayısı, 400 altı ilçe sayısı ve o ilin İl Kongresinde salt çoğunluğu (`>=318/600` il delegesi ve `>=1/3` ilçe şartı) kazanmak için gereken **optimal ilçe sayısı ve aktif üye aralığı** ile gösterilmiştir:
| Plaka | İl | TBMM MV | 2023 Genel Oy (%) | 2024 Yerel Meclis Oyu (%) | Tahmini Mevcut Üye | Büyük Kongre Delegesi | <400 İlçe / Toplam | İl Çoğunluğu Hedef İlçe | Örnek Anahtar İlçeler (İl Delegesi) | İl İçin Gereken Aktif Üye (Min–Güvenli) | Stratejik Statü |
| :-: | :--- | :-: | :---: | :---: | :---: | :-: | :-: | :---: | :--- | :---: | :---: |
| 01 | **ADANA** | 15 | 157.286 (%11,03) | 150.121 (%12,95) | 17.881 | **33** | 7/15 | 8 ilçe (322 del.) | SEYHAN (144), YÜREĞİR (79), CEYHAN (47), İMAMOĞLU (16) | **2.719 – 3.763** | İkincil / Yedek |
| 02 | **ADIYAMAN** | 5 | 14.070 (%4,32) | 9.144 (%3,31) | 1.453 | **4** | 8/9 | 3 ilçe (471 del.) | MERKEZ (234), BESNİ (143), GÖLBAŞI (94) | **347 – 485** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 03 | **AFYONKARAHİSAR** | 6 | 78.277 (%16,06) | 69.613 (%19,56) | 8.582 | **17** | 11/18 | 7 ilçe (378 del.) | MERKEZ (248), DİNAR (39), SİNANPAŞA (34), İHSANİYE (28) | **1.791 – 2.482** | İkincil / Yedek |
| 04 | **AĞRI** | 4 | 5.667 (%2,58) | 3.525 (%1,81) | 614 | **2** | 8/8 | 3 ilçe (392 del.) | MERKEZ (179), TUTAK (144), DOĞUBAYAZIT (69) | **140 – 200** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 05 | **AMASYA** | 3 | 40.037 (%16,76) | 41.624 (%19,86) | 4.683 | **9** | 3/7 | 6 ilçe (502 del.) | MERKEZ (185), MERZİFON (146), TAŞOVA (99), GÜMÜŞHACIKÖY (40) | **1.369 – 1.897** | İkincil / Yedek |
| 06 | **ANKARA** | 36 | 407.182 (%10,25) | 155.213 (%4,73) | 34.770 | **84** | 14/25 | 18 ilçe (388 del.) | KEÇİÖREN (105), SİNCAN (74), MAMAK (70), ALTINDAĞ (42) | **5.929 – 8.217** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 07 | **ANTALYA** | 17 | 172.338 (%10,03) | 85.688 (%5,95) | 15.730 | **36** | 8/19 | 12 ilçe (372 del.) | KEPEZ (125), MANAVGAT (72), SERİK (38), KUMLUCA (28) | **2.584 – 3.585** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 08 | **ARTVİN** | 2 | 11.401 (%9,66) | 0 (%0,00) | 762 | **3** | 9/9 | 3 ilçe (355 del.) | MERKEZ (186), ARHAVİ (92), BORÇKA (77) | **164 – 231** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 09 | **AYDIN** | 8 | 68.666 (%8,64) | 94.919 (%14,15) | 9.301 | **15** | 10/17 | 10 ilçe (318 del.) | NAZİLLİ (74), KUŞADASI (43), İNCİRLİOVA (39), DİDİM (35) | **1.291 – 1.797** | İkincil / Yedek |
| 10 | **BALIKESİR** | 9 | 74.767 (%8,20) | 11.440 (%1,45) | 5.592 | **16** | 15/20 | 10 ilçe (341 del.) | KARESİ (109), BANDIRMA (56), AYVALIK (28), GÖNEN (27) | **839 – 1.177** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 11 | **BİLECİK** | 2 | 15.965 (%10,30) | 11.573 (%8,84) | 1.635 | **4** | 7/8 | 3 ilçe (484 del.) | BOZÜYÜK (274), MERKEZ (142), OSMANELİ (68) | **444 – 618** | İkincil / Yedek |
| 12 | **BİNGÖL** | 3 | 20.341 (%13,59) | 1.122 (%0,96) | 1.405 | **5** | 7/8 | 3 ilçe (563 del.) | MERKEZ (355), GENÇ (131), SOLHAN (77) | **350 – 489** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 13 | **BİTLİS** | 3 | 6.880 (%3,83) | 0 (%0,00) | 496 | **2** | 7/7 | 3 ilçe (385 del.) | TATVAN (174), MERKEZ (106), AHLAT (105) | **120 – 172** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 14 | **BOLU** | 3 | 50.726 (%23,26) | 35.748 (%18,82) | 5.070 | **11** | 7/9 | 3 ilçe (491 del.) | MERKEZ (373), GEREDE (103), YENİÇAĞA (15) | **1.469 – 2.032** | İkincil / Yedek |
| 15 | **BURDUR** | 3 | 25.933 (%14,01) | 23.756 (%14,83) | 2.884 | **6** | 8/11 | 4 ilçe (367 del.) | MERKEZ (178), GÖLHİSAR (119), ÇAVDIR (43), YEŞİLOVA (27) | **557 – 773** | İkincil / Yedek |
| 16 | **BURSA** | 20 | 187.777 (%8,62) | 31.031 (%1,74) | 14.128 | **39** | 9/17 | 12 ilçe (321 del.) | YILDIRIM (114), İNEGÖL (59), GEMLİK (34), GÜRSU (27) | **1.989 – 2.765** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 17 | **ÇANAKKALE** | 4 | 26.775 (%6,62) | 28.202 (%9,13) | 3.215 | **7** | 10/12 | 5 ilçe (392 del.) | BİGA (170), MERKEZ (118), AYVACIK (52), LAPSEKİ (39) | **664 – 923** | İkincil / Yedek |
| 18 | **ÇANKIRI** | 2 | 39.385 (%30,90) | 48.571 (%42,86) | 4.958 | **9** | 11/12 | 8 ilçe (517 del.) | MERKEZ (303), ILGAZ (45), KIZILIRMAK (38), ÇERKEŞ (37) | **1.525 – 2.122** | İkincil / Yedek |
| 19 | **ÇORUM** | 4 | 73.737 (%20,13) | 49.404 (%15,88) | 7.258 | **16** | 9/14 | 5 ilçe (447 del.) | MERKEZ (276), SUNGURLU (107), ALACA (42), KARGI (14) | **1.780 – 2.464** | İkincil / Yedek |
| 20 | **DENİZLİ** | 7 | 62.060 (%8,46) | 16.069 (%2,56) | 4.960 | **14** | 14/19 | 7 ilçe (484 del.) | PAMUKKALE (173), MERKEZEFENDİ (157), ÇİVRİL (48), ACIPAYAM (36) | **1.083 – 1.506** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 21 | **DİYARBAKIR** | 12 | 13.739 (%1,48) | 88 (%0,01) | 1.168 | **4** | 17/17 | 6 ilçe (420 del.) | KAYAPINAR (131), BAĞLAR (76), YENİŞEHİR (73), ERGANİ (59) | **231 – 331** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 22 | **EDİRNE** | 4 | 22.515 (%7,73) | 5.053 (%2,05) | 1.769 | **6** | 7/9 | 3 ilçe (463 del.) | KEŞAN (229), MERKEZ (198), HAVSA (36) | **378 – 523** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 23 | **ELAZIĞ** | 5 | 42.286 (%11,47) | 41.351 (%14,87) | 4.857 | **10** | 10/11 | 4 ilçe (540 del.) | MERKEZ (480), KOVANCILAR (31), PALU (22), KARAKOÇAN (7) | **1.535 – 2.126** | İkincil / Yedek |
| 24 | **ERZİNCAN** | 2 | 30.669 (%19,62) | 35.048 (%28,29) | 3.737 | **7** | 8/9 | 5 ilçe (529 del.) | MERKEZ (379), TERCAN (57), ÜZÜMLÜ (43), REFAHİYE (34) | **1.183 – 1.644** | İkincil / Yedek |
| 25 | **ERZURUM** | 6 | 73.952 (%16,65) | 7.501 (%2,15) | 5.227 | **16** | 15/20 | 7 ilçe (477 del.) | YAKUTİYE (151), PALANDÖKEN (142), AZİZİYE (63), OLTU (53) | **1.118 – 1.552** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 26 | **ESKİŞEHİR** | 6 | 46.453 (%7,31) | 11.850 (%2,21) | 3.727 | **11** | 12/14 | 5 ilçe (520 del.) | ODUNPAZARI (254), TEPEBAŞI (220), SİVRİHİSAR (32), MAHMUDİYE (7) | **888 – 1.234** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 27 | **GAZİANTEP** | 14 | 113.801 (%9,71) | 14.750 (%1,62) | 8.346 | **24** | 3/9 | 4 ilçe (347 del.) | ŞAHİNBEY (262), NİZİP (44), İSLAHİYE (21), NURDAĞI (20) | **1.289 – 1.785** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 28 | **GİRESUN** | 4 | 48.431 (%15,61) | 29.904 (%11,12) | 4.665 | **11** | 12/16 | 6 ilçe (361 del.) | MERKEZ (189), BULANCAK (72), TİREBOLU (38), GÖRELE (37) | **787 – 1.098** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 29 | **GÜMÜŞHANE** | 2 | 21.221 (%26,24) | 23.202 (%33,82) | 2.531 | **5** | 4/6 | 4 ilçe (466 del.) | MERKEZ (265), ŞİRAN (81), TORUL (63), KÜRTÜN (57) | **686 – 956** | İkincil / Yedek |
| 30 | **HAKKARİ** | 3 | 4.591 (%2,98) | 1.072 (%0,84) | 395 | **2** | 5/5 | 3 ilçe (424 del.) | MERKEZ (155), DERECİK (139), YÜKSEKOVA (130) | **84 – 122** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 31 | **HATAY** | 11 | 109.142 (%12,20) | 43.110 (%5,57) | 9.376 | **23** | 7/15 | 8 ilçe (335 del.) | İSKENDERUN (89), KIRIKHAN (62), HASSA (39), ALTINÖZÜ (36) | **1.363 – 1.894** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 32 | **ISPARTA** | 4 | 60.266 (%20,39) | 42.753 (%17,82) | 6.049 | **13** | 10/13 | 5 ilçe (489 del.) | MERKEZ (342), YALVAÇ (80), ŞARKİKARAAĞAÇ (34), SENİRKENT (19) | **1.734 – 2.401** | İkincil / Yedek |
| 33 | **MERSİN** | 13 | 149.692 (%12,00) | 242.912 (%23,29) | 21.926 | **32** | 2/13 | 8 ilçe (342 del.) | TARSUS (150), MEZİTLİ (48), YENİŞEHİR (47), AKDENİZ (39) | **4.187 – 5.786** | İkincil / Yedek |
| 34 | **İSTANBUL** | 98 | 650.876 (%6,24) | 51.441 (%0,59) | 46.939 | **134** | 5/39 | 25 ilçe (332 del.) | BAĞCILAR (34), ÜMRANİYE (29), ESENLER (21), SULTANGAZİ (19) | **6.837 – 9.450** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 35 | **İZMİR** | 28 | 168.664 (%5,36) | 59.975 (%2,30) | 14.599 | **36** | 15/30 | 19 ilçe (369 del.) | BUCA (66), BAYRAKLI (41), KEMALPAŞA (30), TORBALI (30) | **2.356 – 3.285** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 36 | **KARS** | 3 | 14.211 (%9,73) | 23.483 (%17,86) | 2.117 | **4** | 7/8 | 6 ilçe (318 del.) | ARPAÇAY (85), SARIKAMIŞ (80), KAĞIZMAN (53), AKYAKA (48) | **367 – 520** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 37 | **KASTAMONU** | 3 | 39.036 (%15,01) | 59.760 (%24,69) | 5.526 | **9** | 17/20 | 7 ilçe (338 del.) | MERKEZ (236), DEVREKANİ (28), ARAÇ (24), DADAY (14) | **1.025 – 1.428** | İkincil / Yedek |
| 38 | **KAYSERİ** | 10 | 180.094 (%19,01) | 19.926 (%2,61) | 12.758 | **38** | 8/16 | 9 ilçe (393 del.) | MELİKGAZİ (226), TALAS (64), DEVELİ (41), YAHYALI (17) | **2.239 – 3.108** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 39 | **KIRKLARELİ** | 3 | 13.116 (%4,87) | 21.914 (%10,43) | 1.995 | **4** | 6/8 | 5 ilçe (401 del.) | LÜLEBURGAZ (189), VİZE (59), BABAESKİ (56), PINARHİSAR (50) | **420 – 588** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 40 | **KIRŞEHİR** | 2 | 22.830 (%14,85) | 9.178 (%7,12) | 1.957 | **6** | 6/7 | 3 ilçe (500 del.) | MERKEZ (291), KAMAN (139), ÇİÇEKDAĞI (70) | **488 – 680** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 41 | **KOCAELİ** | 14 | 118.434 (%8,42) | 0 (%0,00) | 7.950 | **25** | 4/12 | 8 ilçe (358 del.) | GEBZE (146), KÖRFEZ (53), ÇAYIROVA (50), KARTEPE (34) | **1.708 – 2.368** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 42 | **KONYA** | 15 | 209.563 (%14,31) | 52.742 (%4,48) | 16.414 | **44** | 23/31 | 22 ilçe (444 del.) | SELÇUKLU (166), KARATAY (92), BEYŞEHİR (25), AKŞEHİR (23) | **3.250 – 4.530** | İkincil / Yedek |
| 43 | **KÜTAHYA** | 5 | 51.928 (%13,02) | 81.267 (%25,12) | 7.446 | **12** | 9/13 | 7 ilçe (354 del.) | TAVŞANLI (137), GEDİZ (89), SİMAV (66), EMET (20) | **1.478 – 2.051** | İkincil / Yedek |
| 44 | **MALATYA** | 6 | 56.762 (%12,90) | 6.211 (%1,62) | 4.070 | **13** | 9/13 | 5 ilçe (525 del.) | YEŞİLYURT (237), BATTALGAZİ (178), DOĞANŞEHİR (44), DARENDE (33) | **961 – 1.332** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 45 | **MANİSA** | 10 | 144.102 (%14,10) | 119.572 (%13,42) | 15.401 | **30** | 6/17 | 12 ilçe (400 del.) | ALAŞEHİR (95), YUNUSEMRE (79), AKHİSAR (53), ŞEHZADELER (52) | **3.067 – 4.250** | İkincil / Yedek |
| 46 | **KAHRAMANMARAŞ** | 8 | 104.829 (%16,15) | 8.597 (%1,49) | 7.321 | **22** | 4/11 | 7 ilçe (520 del.) | ONİKİŞUBAT (219), DULKADİROĞLU (110), AFŞİN (53), TÜRKOĞLU (44) | **1.676 – 2.325** | İkincil / Yedek |
| 47 | **MARDİN** | 6 | 15.572 (%3,48) | 0 (%0,00) | 1.132 | **4** | 9/10 | 4 ilçe (485 del.) | ARTUKLU (291), MİDYAT (89), KIZILTEPE (59), NUSAYBİN (46) | **340 – 476** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 48 | **MUĞLA** | 7 | 45.890 (%6,26) | 42.585 (%6,75) | 5.240 | **10** | 8/13 | 7 ilçe (347 del.) | MİLAS (88), MENTEŞE (64), SEYDİKEMER (55), MARMARİS (43) | **785 – 1.096** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 49 | **MUŞ** | 3 | 31.302 (%16,46) | 3.038 (%2,12) | 2.213 | **7** | 4/6 | 2 ilçe (381 del.) | MERKEZ (345), BULANIK (36) | **380 – 526** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 50 | **NEVŞEHİR** | 3 | 41.781 (%20,27) | 32.639 (%21,59) | 4.342 | **10** | 4/8 | 3 ilçe (347 del.) | MERKEZ (299), DERİNKUYU (38), HACIBEKTAŞ (10) | **810 – 1.122** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 51 | **NİĞDE** | 3 | 51.413 (%22,36) | 35.158 (%22,27) | 5.092 | **12** | 4/6 | 3 ilçe (414 del.) | MERKEZ (352), ÇİFTLİK (39), ALTUNHİSAR (23) | **1.239 – 1.716** | İkincil / Yedek |
| 52 | **ORDU** | 6 | 65.860 (%12,73) | 8.277 (%1,84) | 4.769 | **15** | 14/19 | 7 ilçe (447 del.) | ALTINORDU (209), ÜNYE (80), FATSA (67), GÖLKÖY (27) | **968 – 1.344** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 53 | **RİZE** | 3 | 31.034 (%12,96) | 19.731 (%10,33) | 3.027 | **7** | 10/12 | 4 ilçe (396 del.) | MERKEZ (275), ARDEŞEN (65), KALKANDERE (29), GÜNEYSU (27) | **584 – 812** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 54 | **SAKARYA** | 8 | 87.531 (%12,02) | 17.737 (%2,96) | 6.670 | **19** | 11/16 | 11 ilçe (388 del.) | SERDİVAN (77), AKYAZI (62), ERENLER (50), KARASU (41) | **1.132 – 1.582** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 55 | **SAMSUN** | 9 | 131.298 (%14,24) | 15.289 (%1,97) | 9.407 | **28** | 7/17 | 9 ilçe (354 del.) | BAFRA (73), ÇARŞAMBA (60), TERME (47), CANİK (43) | **1.464 – 2.032** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 56 | **SİİRT** | 3 | 6.462 (%3,90) | 4.540 (%3,16) | 691 | **2** | 7/7 | 3 ilçe (433 del.) | MERKEZ (339), ERUH (60), PERVARİ (34) | **139 – 199** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 57 | **SİNOP** | 2 | 13.703 (%9,15) | 23.223 (%16,63) | 2.068 | **4** | 8/9 | 4 ilçe (357 del.) | TÜRKELİ (105), AYANCIK (102), MERKEZ (77), GERZE (73) | **388 – 546** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 58 | **SİVAS** | 5 | 75.299 (%18,02) | 55.145 (%15,93) | 7.659 | **16** | 16/17 | 6 ilçe (447 del.) | MERKEZ (374), GEMEREK (25), KANGAL (20), ULAŞ (13) | **1.937 – 2.687** | İkincil / Yedek |
| 59 | **TEKİRDAĞ** | 8 | 50.635 (%6,45) | 10.738 (%1,66) | 3.983 | **11** | 5/11 | 4 ilçe (384 del.) | ÇERKEZKÖY (130), SÜLEYMANPAŞA (129), KAPAKLI (94), MALKARA (31) | **683 – 945** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 60 | **TOKAT** | 5 | 89.187 (%22,07) | 110.086 (%33,66) | 11.260 | **19** | 6/12 | 10 ilçe (500 del.) | MERKEZ (227), TURHAL (74), NİKSAR (63), ZİLE (51) | **3.393 – 4.699** | İkincil / Yedek |
| 61 | **TRABZON** | 6 | 59.779 (%10,84) | 10.713 (%2,37) | 4.505 | **13** | 14/18 | 9 ilçe (505 del.) | ORTAHİSAR (202), AKÇAABAT (92), OF (52), ARAKLI (44) | **1.018 – 1.421** | İkincil / Yedek |
| 62 | **TUNCELİ** | 1 | 3.240 (%5,59) | 1.686 (%3,42) | 307 | **2** | 8/8 | 3 ilçe (497 del.) | ÇEMİŞGEZEK (237), MERKEZ (153), PERTEK (107) | **104 – 150** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 63 | **ŞANLIURFA** | 14 | 93.267 (%9,43) | 20.951 (%2,38) | 7.307 | **20** | 8/13 | 6 ilçe (398 del.) | EYYÜBİYE (128), HALİLİYE (93), AKÇAKALE (86), CEYLANPINAR (34) | **1.285 – 1.782** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 64 | **UŞAK** | 3 | 23.971 (%9,36) | 27.341 (%12,47) | 2.954 | **6** | 5/6 | 5 ilçe (582 del.) | MERKEZ (418), BANAZ (67), EŞME (45), SİVASLI (38) | **1.040 – 1.446** | İkincil / Yedek |
| 65 | **VAN** | 8 | 27.966 (%5,10) | 0 (%0,00) | 1.964 | **7** | 11/13 | 5 ilçe (529 del.) | İPEKYOLU (229), TUŞBA (130), ERCİŞ (91), EDREMİT (66) | **632 – 879** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 66 | **YOZGAT** | 4 | 60.752 (%23,02) | 69.380 (%32,37) | 7.392 | **13** | 8/14 | 9 ilçe (391 del.) | MERKEZ (153), BOĞAZLIYAN (53), SARIKAYA (53), YERKÖY (49) | **1.652 – 2.291** | İkincil / Yedek |
| 67 | **ZONGULDAK** | 5 | 34.230 (%8,44) | 21.161 (%6,65) | 3.349 | **8** | 5/8 | 4 ilçe (383 del.) | EREĞLİ (153), ÇAYCUMA (103), MERKEZ (84), KİLİMLİ (43) | **707 – 981** | İkincil / Yedek |
| 68 | **AKSARAY** | 4 | 54.103 (%20,84) | 57.206 (%29,32) | 6.363 | **12** | 5/8 | 5 ilçe (530 del.) | MERKEZ (386), ESKİL (86), GÜLAĞAÇ (27), GÜZELYURT (16) | **2.001 – 2.770** | İkincil / Yedek |
| 69 | **BAYBURT** | 1 | 8.363 (%16,48) | 11.006 (%28,30) | 1.094 | **3** | 2/3 | 2 ilçe (552 del.) | MERKEZ (473), DEMİRÖZÜ (79) | **369 – 511** | İkincil / Yedek |
| 70 | **KARAMAN** | 3 | 30.617 (%18,08) | 50.796 (%36,75) | 4.516 | **7** | 5/6 | 4 ilçe (574 del.) | MERKEZ (481), ERMENEK (59), SARIVELİLER (23), KAZIMKARABEKİR (11) | **1.578 – 2.187** | İkincil / Yedek |
| 71 | **KIRIKKALE** | 3 | 38.774 (%21,21) | 33.056 (%21,33) | 4.166 | **9** | 7/9 | 5 ilçe (512 del.) | MERKEZ (401), KESKİN (37), SULAKYURT (30), DELİCE (28) | **1.261 – 1.749** | İkincil / Yedek |
| 72 | **BATMAN** | 5 | 4.953 (%1,47) | 0 (%0,00) | 417 | **2** | 6/6 | 2 ilçe (388 del.) | MERKEZ (270), GERCÜŞ (118) | **99 – 142** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 73 | **ŞIRNAK** | 4 | 6.738 (%2,46) | 0 (%0,00) | 515 | **2** | 7/7 | 3 ilçe (450 del.) | MERKEZ (236), CİZRE (132), SİLOPİ (82) | **142 – 204** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 74 | **BARTIN** | 2 | 31.932 (%23,44) | 15.063 (%13,25) | 2.826 | **8** | 3/4 | 4 ilçe (600 del.) | MERKEZ (472), ULUS (68), AMASRA (40), KURUCAŞİLE (20) | **1.036 – 1.437** | İkincil / Yedek |
| 75 | **ARDAHAN** | 2 | 1.812 (%3,25) | 2.451 (%5,10) | 254 | **1** | 6/6 | 2 ilçe (324 del.) | MERKEZ (244), GÖLE (80) | **47 – 69** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 76 | **IĞDIR** | 2 | 4.998 (%4,75) | 3.173 (%3,37) | 510 | **2** | 4/4 | 2 ilçe (503 del.) | MERKEZ (384), ARALIK (119) | **121 – 173** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 77 | **YALOVA** | 3 | 20.500 (%11,37) | 5.713 (%4,68) | 1.645 | **5** | 5/6 | 2 ilçe (381 del.) | MERKEZ (282), ÇINARCIK (99) | **297 – 413** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 78 | **KARABÜK** | 3 | 26.092 (%15,95) | 30.044 (%21,35) | 3.199 | **6** | 3/6 | 4 ilçe (570 del.) | MERKEZ (307), SAFRANBOLU (129), ESKİPAZAR (85), YENİCE (49) | **1.080 – 1.493** | İkincil / Yedek |
| 79 | **KİLİS** | 2 | 23.253 (%26,74) | 17.228 (%22,49) | 2.363 | **6** | 3/4 | 2 ilçe (550 del.) | MERKEZ (475), MUSABEYLİ (75) | **785 – 1.088** | İkincil / Yedek |
| 80 | **OSMANİYE** | 4 | 97.767 (%28,47) | 70.654 (%25,68) | 9.843 | **21** | 3/7 | 5 ilçe (456 del.) | MERKEZ (291), DÜZİÇİ (117), TOPRAKKALE (22), SUMBAS (18) | **2.672 – 3.696** | İkincil / Yedek |
| 81 | **DÜZCE** | 3 | 44.273 (%16,12) | 30.995 (%13,33) | 4.437 | **10** | 6/8 | 3 ilçe (453 del.) | MERKEZ (357), AKÇAKOCA (57), KAYNAŞLI (39) | **1.127 – 1.560** | İkincil / Yedek |
---
## 6. Son Kongre Tahlili, Muhtemel Yeni Kongre Takvimi ve Olağanüstü Kongre Koşulları
- **Son Yapılan Büyük Kongre / Kurultay:**
**14. Olağan Büyük Kurultay:** 17 Mart 2024 (Ankara Spor Salonu — Devlet Bahçeli yeniden Genel Başkan seçilmiş, Tüzüğün 28 maddesinde değişiklik yapılmıştır).
- **Muhtemel Yeni Olağan Kongre / Kurultay Tarih Aralığı:**
Olağan kongre süresi 2–3 yıl olup (SPK m. 14), MHP yönetimi **15. Olağan Büyük Kurultay** takvimini **Şubat – Mart 2027** dönemi olarak işaret etmiştir (ilçe ve il kongreleri süreci **Sonbahar 2026 – Kış 2026/2027** dönemindedir).
- **Olağanüstü Büyük Kongre / Kurultay Şartları:**
Tüzük uyarınca Olağanüstü Büyük Kongre; Genel Başkan, MYK veya Büyük Kongre delegelerinin **en az 1/5'inin (~268 noter onaylı imza)** yazılı talebiyle toplanabilir. **Kritik Kısıt:** Tüzük metninde *'olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz'* hükmü yer almaktadır (geçmişte 2016 sürecinde Yargıtay denetimine konu olmuş olup, öncelikle tüzük değişikliği kurultayı veya doğrudan **Olağan Büyük Kurultay** takvimi en sağlam hukuki yoldur).
---
## 7. Adım Adım Yasal ve Demokratik Katılım Yol Haritası (5 Fazlı Plan)
### Faz 1: YSK-SİPARS Veri Haritalama ve Resmi Üyelik Süreci (Kongreden 6–12 Ay Önce)
1. **İl ve İlçe Hedef Seçimi:** Yukarıdaki 81 il matrisinde `🎯 Optimal Hedef` olarak işaretlenen **45 il** ve bu illerin toplam **279 stratejik ilçesi** önceliklendirilir; `650` adet `<400` üyeli (doğrudan delege olunan) ilçe ile `323` adet `>=400` üyeli (mahalle sandığı kurulan) ilçenin çalışma planı ayrıştırılır.
2. **Usulüne Uygun Üyelik Başvurusu:** Tüzükteki başvuru şartlarına (Tüzük Madde 5, 6, 7, 8) tam uyumla, referans/ikamet/kota kuralları gözetilerek başvurular yapılır ve mutlaka tarih-sayılı **Alındı Belgesi** alınır.
3. **Süre ve İtiraz Takibi:** Yasal karar süresi sonunda kabul edilmeyen başvurular için süresi içinde İl Yönetim Kuruluna / üst kurula yazılı itiraz yapılır; kesinleşen üyelikler e-Devlet (**SİPARS**) üzerinden doğrulanır.
### Faz 2: Mahalle / Muhtarlık Bölgesi Delege Seçimleri (Kongreden 3–5 Ay Önce)
1. **Askı Listelerinin Denetimi:** Delege seçimleri öncesinde ilçe başkanlıklarında askıya çıkarılan üye/seçmen listeleri incelenir; maddi hata veya eksiklik varsa askı süresi içinde belgeleriyle yazılı itiraz edilir.
2. **Mahalle Sandık Katılımı:** Üye sayısı 400'ü aşan `323` ilçeden hedef sepette yer alanlarda her mahalle için tam kadro (asıl + yedek, cinsiyet/gençlik kotalarına uygun) ilçe delege aday listesi hazırlanır. Üye sayısı 400'ün altında kalan ilçelerde ise tüm kayıtlı üyeler doğrudan Faz 3'teki İlçe Kongresi seçmenidir.
### Faz 3: İlçe Kongreleri ve İl Delegelerinin Seçimi (Kongreden 2–4 Ay Önce)
1. **SPK m. 21 Hâkim Güvencesi:** İlçe Kongresi delege listesi kongreden en az 15 gün önce İlçe Seçim Kurulu Başkanına verilir, 7 gün önce 3 gün süreyle askıya çıkarılır. Kesinleşen mühürlü hazirun listesi dışında kimse oy kullanamaz.
2. **İlçe Yönetimi ve İl Delegeliği Seçimi:** Hedeflenen **279 ilçede** İlçe Başkanı, İlçe Yönetim Kurulu ve **İl Kongresi delegeleri** (`>=318 / 600` il delegesi hedefiyle) gizli oy, açık tasnif ve yargı gözetiminde seçilir.
### Faz 4: İl Kongreleri ve Büyük Kongre Delegasyonunun Belirlenmesi (Kongreden 1–2 Ay Önce)
1. **İl Kongresi Salt Çoğunluğu:** Hedeflenen **45 ilin** her birinde 600 il delegesinin salt çoğunluğu sağlanarak İl Başkanı, İl Yönetim Kurulu, İl Disiplin Kurulu ve o ilin **Büyük Kongre / Kurultay delegeleri** (toplam **720 seçilmiş delege**) seçilir.
2. **Adaylık İmza Hazırlığı:** Büyük Kongreye seçilen `720` delege arasından, Genel Başkan adaylığı için Tüzüğün aradığı imza barajını fazlasıyla karşılayacak sayıda noter/divan imzası organize edilir.
### Faz 5: Büyük Kongre / Kurultay ve Merkez Organların Demokratik Seçimi
1. **Kongre Divan Başkanlığı Seçimi:** Kongre açılışında hazirun çoğunluğuyla tarafsız ve tüzüğe hâkim bir **Kongre Divan Başkanı ve Divan Heyeti** seçilir.
2. **Genel Başkanlık ve Üst Kurul Seçimi:** Yargı gözetiminde kurulan sandıklarda ilk turda **`671+` oyla** Genel Başkan seçimi kazanılır; aynı zamanda tüzükteki liste ve kota kurallarına tam uyumlu **Anahtar Liste / Blok Liste** ile merkez karar organı ve disiplin kurulu asıl/yedek üyeliklerinde salt çoğunluk sağlanır.
---
## 8. Parti Tüzüğüne Özgü Kritik Stratejik ve Hukuki Notlar
- MHP Tüzüğündeki en özgün hukuki kural, Genel Başkan adayının **en az bir önceki olağan kongre (17 Mart 2024) öncesinden beri kesintisiz parti üyesi olması** ve MYK/MDK adaylarının da **Büyük Kongre delegesi** olması şartıdır. Bu nedenle demokratik liderlik adayının mevcut kıdemli üyeler arasından çıkması veya önce Büyük Kongre salt çoğunluğuyla ilgili tüzük maddesinin değiştirilmesi gerekir.
- Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Başkanlık Divanı'nın il/ilçe teşkilatlarını fesih/kapatma yetkisi (Tüzük ilgili maddeleri ve SPK m. 19–20) geniş olduğundan, ilçe ve il kongre takviminde tüm yasal prosedürlerin eksiksiz belgelenmesi kritik önemdedir.
- **2820 Sayılı SPK m. 21 Yargısal Güvencesi:** İlçe, il ve büyük kongre seçimlerinin tamamı **Seçim Kurulu Başkanı Hâkimin** doğrudan gözetim ve denetimi altında, **gizli oy ve açık tasnif** esasına göre yapılır. Seçim devamı ve sonuçlarına karşı tutanakların düzenlenmesinden itibaren **2 gün içinde** Seçim Kurulu Başkanına itiraz edilebilir; hâkimin kararı kesindir.
- **Görevden Alma / Fesih Kararlarına Karşı Yasal Sınır (SPK m. 19–20):** Üst kurulların il veya ilçe yönetim kurullarını görevden alması halinde dahi atanan geçici kurullar **ilçelerde en geç 30 gün, illerde en geç 45 gün** içinde olağanüstü kongreyi toplamak zorundadır; yeni delege seçimi yapılmışsa kongre seçilmiş mevcut delegelerle toplanır. Bu hüküm, tabandan seçilmiş delegelerin iradesini koruyan en temel yasal güvencedir.