# Zafer Partisi (Zafer Partisi) — YSK Seçim Sonuçları, Delege Matematiği ve Demokratik Katılım Yol Haritası
> **Yasal ve Metodolojik Çerçeve:** Bu çalışma; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası m. 67–68, **2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK)**, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicili (**SİPARS**) güncel verileri, **Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 14 Mayıs 2023 (28. Dönem Milletvekili) ve 31 Mart 2024 (Mahalli İdareler) 81 İl / 973 İlçe Kesin Seçim Sonuçları** ile **Zafer Partisi** resmi iç mevzuatı esas alınarak; tamamen **yasal, şeffaf, tüzüksel ve demokratik katılım hakları** çerçevesinde parti içi çoğunluğun sağlanması ve yönetim organlarının seçimle belirlenmesi sürecinin il/ilçe bazlı matematiksel modellemesini içerir.
---
## 1. Kurumsal Kimlik, SİPARS Üye Verileri ve YSK Resmi Seçim Özeti
| Parametre | Resmi Veri / YSK & SİPARS Analitik Değeri |
| :--- | :--- |
| **Parti Resmi Adı** | Zafer Partisi (`Zafer Partisi`) |
| **Yargıtay SİPARS Sicil Kodu** | `252` (`yargitaycb.gov.tr/sipar/252`) |
| **Kuruluş Tarihi** | 26.08.2021 |
| **Mevcut Genel Başkan / Liderlik** | Ümit Özdağ |
| **Genel Merkez Adresi** | Nasuh Akar Mah. 1400 Cad. No:10 Balgat, Çankaya / Ankara |
| **Güncel Resmi Üye Sayısı (SİPARS)** | **74.399** |
| **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi Resmi Oyu (YSK)** | **1.216.399 oy** (%2,23 — `ZAFER PARTİSİ`) |
| **31 Mart 2024 Yerel Seçimi Meclis Oyu (YSK)** | **1.101.372 oy** (%2,44 — BŞB İlçe Belediye Meclisi + İl Genel Meclisi) |
| **Delege Hesabında Esas Alınan YSK Referansı** | **14 Mayıs 2023 Genel Seçim Oy Katsayısı (+2024 Yerel İkame)** |
| **81 İl / 973 İlçe Düz Ortalama Üye** | ~918 üye/il · ~76 üye/ilçe |
| **<400 Üyeli (Doğrudan Üye Kongreli) İlçe Sayısı** | **918 / 973 ilçe (%94,3)** *(YSK oy ağırlıklı SİPARS tahmini)* |
| **>=400 Üyeli (Mahalle Sandığı Zorunlu) İlçe Sayısı** | **55 / 973 ilçe** |
| **Örgütsel Ölçek Tipolojisi** | Orta-Kompakt Ölçekli Parti (~74 Bin Üye — İlçelerin %90'ında 400 Üye Altı Doğrudan Delege Avantajı) |
### İncelenen Resmi Mevzuat ve Veri Kaynakları
- `Zafer_Partisi_Tuzugu_2025.pdf (13.09.2025 Tüzük Kongresi Güncel Metni)`
- `2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK m. 14, 15, 19, 20, 21)`
- `YSK 14 Mayıs 2023 (28. Dönem MV) ve 31 Mart 2024 (Mahalli İdareler) 81 İl & 973 İlçe Kesin Seçim Sonuçları (00_YSK_SECIM_VERILERI)`
**SPK m. 19 (400 Delege Eşiği) ve YSK İlçe Dağılım Sonucu:**
YSK 2023/2024 ilçe oy oranlarıyla ağırlıklandırılmış SİPARS modeline göre, Türkiye'deki **973 ilçenin tam 918 tanesinde (%94,3)** mevcut üye sayısı SPK m. 19'daki **400 delege tavanının altındadır** (yalnızca **55 büyük ilçede** 400'ün üzerindedir). Bu matematiksel gerçek, hedef ilçelerin büyük bölümünde mahalle sandığı elemesi olmaksızın **kayıtlı tüm üyelerin doğrudan İlçe Kongresi seçmeni/delegesi** olarak oy kullanabileceği anlamına gelir!
---
## 2. YSK Seçim Sonuçları Hukuki Analizi: Genel Seçim mi, Yerel Seçim mi?
Parti tüzüğü ve kongre yönetmeliği hükümlerinin **YSK resmi seçim arşivi** (`14 Mayıs 2023 Genel Seçimi` vs. `31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi`) karşısındaki somut hukuki uygulaması kademe bazında şöyledir:
- **Büyük Kongre (1.200 Seçilmiş Delege — Tüzük m. 25):** Doğrudan **14 Mayıs 2023 Milletvekili Genel Seçimi** (`1.216.399` toplam oy) il oy payına göre (`1.200 × İl Zafer Oyu / Ülke Zafer Oyu`) dağıtılır. 2023'te aday gösterilmeyen birkaç seçim çevresinde Tüzük m. 25/3 gereği **31 Mart 2024 Yerel Seçim (Belediye Meclisi / İl Genel Meclisi: `1.102.648` oy)** sonuçları kullanılır.
- **Stratejik Sonuç:** Sabit milletvekili tabanı bulunmadığı için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Konya, Mersin ve Kayseri başta olmak üzere büyükşehirler 1.200 Büyük Kongre delegesinin ezici çoğunluğunu üretir; buna karşılık ilçelerin **%92+'sında** tahmini mevcut üye sayısı 400'ün altındadır!
> **İttifak / Aday Gösterilmeyen İllerde 31 Mart 2024 Yerel Seçim İkamesi (9 İl):** YSK 14 Mayıs 2023 kesin sonuçlarında **Zafer Partisi** adına ayrı çevre oyu bulunmayan **AĞRI, BİNGÖL, BİTLİS, DİYARBAKIR, HAKKARİ, MUŞ, SİİRT, TUNCELİ, BATMAN** illerinde, parti tüzüğünün yedek delege hükmü gereğince **31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi (Belediye Meclisi / İl Genel Meclisi)** sonuçları doğrudan devreye alınmıştır.
---
## 3. Yasal ve Tüzüksel Üyelik Mekanizması (Giriş Kapısı)
Parti içi demokraside seçme ve seçilme hakkının hukuki ön şartı, Siyasi Partiler Siciline (SİPARS) ve parti üye kütüğüne usulüne uygun kayıttır:
- **Dayanak Maddeler:** Tüzük Madde 5, 6, 7, 8 ve 2820 sayılı SPK m. 11–12.
- **Başvuru Usulü ve Referans Şartı:** İkamet edilen İlçe Başkanlığına veya ikamet dışındaki herhangi bir teşkilat birimine başvuru yapılabilir; başvuruyu alan birim tutanakla yetkili ilçe başkanlığına gönderir (Tüzük m. 6/1); çevrimiçi ön başvuru kanalı da mevcuttur.
- **Karar Süresi ve Kesinleşme Mekanizması:** Yetkili İlçe Yönetim Kurulu üyelik başvurusunu **30 gün içerisinde** karara bağlar (m. 6/2). Genel Merkez (GİK/Başkanlık Divanı) doğrudan üye kabul yetkisine sahiptir (m. 7).
- **Ret Kararına Karşı İtiraz Yolu:** Üyelik talebinin reddi halinde tebliğden itibaren **15 gün** içinde İl Yönetim Kuruluna yazılı itiraz edilebilir; İl YK kararı parti içi işlemler yönünden kesindir.
> **Hukuki Uygulama Notu:** Tüm üyelik başvurularında tarih ve sıra numaralı **Alındı Belgesi** (veya dijital başvuru doğrulama kaydı / noter ihtarı) muhafaza edilmeli; yasal karar süresinin sonunda **e-Devlet -> Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama** ekranından Yargıtay SİPARS kaydının aktifleştiği teyit edilmelidir.
---
## 4. Delege Piramidi, Temsil Aritmetiği ve Merkez Seçim Kuralları
2820 sayılı SPK m. 14, 19, 20 ve Zafer Partisi Tüzüğü uyarınca tabandan Genel Merkeze uzanan kademeli seçim zinciri aşağıdaki gibi işler:
```mermaid
flowchart LR
A["Kayıtlı Parti Üyeleri
SİPARS: 74.399"] --> B["973 İlçe Kongresi
918 İlçe Doğrudan Üye / 55 İlçe Sandık"]
B --> C["81 İl Kongresi
İl Başına Azami 600 Delege"]
C --> D["Büyük Kongre / Kurultay
1.200 Seçilmiş + Doğal (~1.310)"]
D --> E["Genel Başkan + Üst Kurul
1. Tur Salt Çoğunluk: 656+ Oy"]
```
### A. Kademe Bazlı Temsil Kuralları
1. **Mahalle / Köy Delege Seçimi ve İlçe Kongresi (SPK m. 19):**
Tüzük Madde 17–19 uyarınca İlçe Kongresi en çok **400 seçilmiş delege** + tabii delegelerden oluşur. Zafer Partisi'nin 973 ilçedeki ortalaması **~76,5 üye/ilçe** olduğundan, İstanbul/Ankara/İzmir/Bursa/Antalya'daki ~70 büyük merkez ilçe hariç **~900 ilçede kayıtlı üye sayısı 400'ün altındadır** ve yeni kaydedilen üyeler mahalle elemesine takılmaksızın doğrudan İlçe Kongresi seçmeni/delegesidir!
2. **İl Kongresi / İl Kurultayı (SPK m. 20):**
Tüzük Madde 20–24 uyarınca İl Kongresi, ilçe kongrelerince son genel seçimdeki oy ve teşkilat oranına göre seçilen en çok **600 delege** + tabii delegelerden oluşur.
3. **Büyük Kongre / Kurultay Yapısı (SPK m. 14):**
Tüzük Madde 25 ve 42 uyarınca Büyük Kongre; TBMM milletvekili sayısının iki katının (1.200) partinin son genel seçimde aldığı ülke toplam oyuna bölünmesiyle bulunan katsayının il oylarıyla çarpılması suretiyle seçilen **en çok 1.200 seçilmiş delege** + tabii delegelerden (Genel Başkan, 75 GİK, 15 MDK, Kurucular) oluşur.
### B. Genel Başkanlık ve Merkez Organları Seçim Kuralları
- **Tahmini Toplam Büyük Kongre Üye Tam Sayısı (Seçilmiş + Tabii):** `~1.310` delege (`1.200` seçilmiş il delegesi + tabii üyeler)
- **Genel Başkan Seçimi 1. ve 2. Tur Kazanma Eşiği (SPK m. 15 Salt Çoğunluk):** **`656` oy** (3. turda en çok oyu alan seçilir)
- **Tabii Delegeleri Dengeleyen Güvenli Seçilmiş Delege Hedefi:** **`710 / 1.200 seçilmiş delege`**
- **Genel Başkan Adaylık İmza Barajı:** Tüzük Madde 50 ve 55 uyarınca Genel Başkan adaylığı başvurusu Büyük Kongre Divanına şahsen/yazılı teklifle yapılır; seçimler yargı gözetiminde gizli oy açık tasnifle gerçekleştirilir ve ilk iki turda üye tam sayısının salt çoğunluğu (~656 oy), üçüncü turda en çok oyu alan seçilir (m. 55/1).
- **Merkez Karar, Yönetim ve Disiplin Organları:** **Genel İdare Kurulu (GİK):** Büyük Kongre tarafından gizli oyla seçilen **75 asıl ve 25 yedek** üyeden oluşur (Tüzük m. 49/a ve m. 53). **Merkez Disiplin Kurulu (MDK):** **15 asıl ve 7 yedek** üye (m. 49/a). Başkanlık Divanı Genel Başkanca oluşturulur (m. 57).
- **Liste Yöntemi (Çarşaf vs. Blok Liste) ve Kotalar:** Tüzük Madde 50/4 uyarınca Genel Başkan veya GİK teklifiyle Blok Liste veya Çarşaf Liste uygulanır; **ancak kongre delegelerinin 1/3'ünün yazılı başvurusu ve katılanların salt çoğunluğunun kararıyla Çarşaf Liste** yöntemine geçilebilir.
---
## 5. YSK İl ve İlçe Seçim Sonuçlarına Göre Optimal Delege ve Üye Modeli
2820 sayılı SPK m. 36 uyarınca en az **41 ilde** (ve bu illerdeki ilçelerin en az 1/3'ünde) teşkilatlanma şartını ve Büyük Kongre'de **`710` seçilmiş delege** hedefini aynı anda sağlayan **en düşük üye maliyetli il ve ilçe sepeti**, YSK 2023 ve 2024 gerçek seçim verileri üzerinde **2 Kısıtlı Dinamik Programlama (0-1 Knapsack)** algoritmasıyla hesaplanmıştır:
### A. YSK Oy Ağırlıklı Optimal Sayısal Hedef Özeti
| Hesaplama Parametresi | Asgari Eşik (Bıçak Sırtı Çoğunluk) | Güvenli Demokratik Çoğunluk Hedefi |
| :--- | :---: | :---: |
| **Optimal Hedef İl Sayısı (81 İl İçinde)** | 43 İl | **45 İl** |
| **Optimal Hedef İlçe Sayısı (973 İlçe İçinde)** | ~166 İlçe | **189 İlçe** *(İl kongrelerinde 318+/600 delege)* |
| **Kazanılan Seçilmiş Büyük Kongre Delegesi** | ~656 Delege | **710 / 1.200 Delege** |
| **YSK Ağırlıklı Gereken Aktif / Yeni Katılımcı Üye** | **10.866 Üye** | **15.343 Üye** |
| **Hedef İl Başına Ortalama Aktif Üye** | ~241 Üye / İl | **~341 Üye / İl** |
| **Hedef İlçe Başına Ortalama Aktif Üye** | ~57 Üye / İlçe | **~81 Üye / İlçe** |
> **YSK Oy/Üye Optimizasyonu Kazancı:** Düz Türkiye ortalaması varsayıldığında `22.000 – 32.000` aktif üye gerekirken, YSK 2023/2024 gerçek il ve ilçe oy dağılımları üzerinden **delege başına üye yoğunluğu en düşük 45 il ve 189 ilçe** dinamik programlama ile seçildiğinde, aynı Büyük Kongre çoğunluğu (**710 seçilmiş delege**) **%52,1 daha az organizasyonel yükle (`10.866 – 15.343` aktif üye)** sağlanabilmektedir!
> *(Not: Mevcut üyesi çok az veya sıfır olan ilçelerde dahi SPK m. 19–20 uyarınca yasal ilçe kongresi ve asıl+yedek yönetim kurulu oluşturulabilmesi için gereken asgari 11–18 kişilik kurucu/aktif üye tabanı hesaba dahil edilmiştir.)*
### B. En Yüksek Kaldıraçlı İlk 25 Stratejik İlçe (YSK İlçe Oy & Delege Verimliliği)
Aşağıdaki tablo, **optimal hedef iller** içinde 1 aktif üyeye düşen İl ve Büyük Kongre delege çarpanı en yüksek **25 örnek anahtar ilçeyi** (il başına en fazla 2 ilçe gösterilerek) listelemektedir:
| # | İl | İlçe | 2024 Seçmen | 2023 Genel Oy | 2024 Yerel Oy | Tahmini Mevcut Üye | İlçe Kongre Usulü | İl Kongre Delegesi (/600) | Gereken Aktif Üye (Min – Güvenli) |
| :-: | :--- | :--- | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: |
| 01 | **İSTANBUL** | **SULTANBEYLİ** | 246.463 | 5.381 | 3.899 | 305 | Doğrudan Üye (<400) | **12** | **118 – 166** |
| 02 | **İSTANBUL** | **ÇEKMEKÖY** | 213.259 | 5.974 | 5.878 | 380 | Doğrudan Üye (<400) | **13** | **146 – 205** |
| 03 | **SAKARYA** | **SERDİVAN** | 109.533 | 3.091 | 0 | 92 | Doğrudan Üye (<400) | **97** | **40 – 57** |
| 04 | **İZMİR** | **ÖDEMİŞ** | 104.644 | 1.855 | 1.022 | 98 | Doğrudan Üye (<400) | **16** | **42 – 60** |
| 05 | **BURSA** | **ORHANGAZİ** | 63.884 | 1.728 | 893 | 85 | Doğrudan Üye (<400) | **14** | **37 – 54** |
| 06 | **İZMİR** | **ALİAĞA** | 73.473 | 2.125 | 1.340 | 115 | Doğrudan Üye (<400) | **18** | **48 – 69** |
| 07 | **BURSA** | **GEMLİK** | 94.055 | 2.636 | 1.925 | 146 | Doğrudan Üye (<400) | **21** | **60 – 85** |
| 08 | **ANTALYA** | **SERİK** | 102.853 | 2.905 | 1.030 | 122 | Doğrudan Üye (<400) | **37** | **51 – 72** |
| 09 | **KOCAELİ** | **ÇAYIROVA** | 108.852 | 3.239 | 2.554 | 185 | Doğrudan Üye (<400) | **45** | **74 – 105** |
| 10 | **ANTALYA** | **MANAVGAT** | 185.136 | 5.014 | 3.096 | 257 | Doğrudan Üye (<400) | **62** | **101 – 142** |
| 11 | **KOCAELİ** | **DERİNCE** | 111.094 | 3.268 | 2.722 | 192 | Doğrudan Üye (<400) | **45** | **77 – 108** |
| 12 | **MERSİN** | **ANAMUR** | 52.585 | 870 | 0 | 28 | Doğrudan Üye (<400) | **24** | **16 – 24** |
| 13 | **MERSİN** | **MUT** | 49.218 | 868 | 0 | 27 | Doğrudan Üye (<400) | **24** | **16 – 24** |
| 14 | **MANİSA** | **SOMA** | 83.383 | 1.621 | 611 | 70 | Doğrudan Üye (<400) | **44** | **32 – 46** |
| 15 | **ÇANKIRI** | **MERKEZ** | 65.198 | 1.112 | 0 | 20 | Doğrudan Üye (<400) | **344** | **13 – 20** |
| 16 | **MANİSA** | **YUNUSEMRE** | 190.047 | 4.996 | 3.751 | 283 | Doğrudan Üye (<400) | **132** | **110 – 155** |
| 17 | **SAKARYA** | **AKYAZI** | 71.979 | 1.518 | 1.032 | 82 | Doğrudan Üye (<400) | **48** | **36 – 52** |
| 18 | **YOZGAT** | **MERKEZ** | 72.582 | 1.007 | 0 | 20 | Doğrudan Üye (<400) | **178** | **13 – 20** |
| 19 | **TEKİRDAĞ** | **ÇERKEZKÖY** | 148.485 | 3.749 | 2.746 | 209 | Doğrudan Üye (<400) | **126** | **83 – 117** |
| 20 | **TEKİRDAĞ** | **KAPAKLI** | 101.849 | 2.642 | 1.783 | 142 | Doğrudan Üye (<400) | **89** | **58 – 83** |
| 21 | **BAYBURT** | **MERKEZ** | 46.245 | 600 | 0 | 20 | Doğrudan Üye (<400) | **534** | **13 – 20** |
| 22 | **ŞIRNAK** | **MERKEZ** | 58.740 | 975 | 0 | 28 | Doğrudan Üye (<400) | **192** | **16 – 24** |
| 23 | **TOKAT** | **MERKEZ** | 137.137 | 2.184 | 0 | 74 | Doğrudan Üye (<400) | **237** | **33 – 48** |
| 24 | **BİLECİK** | **BOZÜYÜK** | 59.036 | 1.267 | 0 | 29 | Doğrudan Üye (<400) | **221** | **17 – 25** |
| 25 | **HATAY** | **ANTAKYA** | 204.996 | 2.330 | 1.596 | 131 | Doğrudan Üye (<400) | **119** | **54 – 77** |
### C. 81 İlin Tamamı: Resmi YSK Oyları, Tahmini Üye, Büyük Kongre Delegesi ve İl Çoğunluk Matrisi
Aşağıdaki tam cetvelde Türkiye'nin **81 ilinin tamamı** plaka sırasıyla; YSK 2023 ve 2024 resmi oyları, tüzük formülüne göre çıkardığı **Büyük Kongre (Kurultay) delegesi**, tahmini mevcut üye sayısı, 400 altı ilçe sayısı ve o ilin İl Kongresinde salt çoğunluğu (`>=318/600` il delegesi ve `>=1/3` ilçe şartı) kazanmak için gereken **optimal ilçe sayısı ve aktif üye aralığı** ile gösterilmiştir:
| Plaka | İl | TBMM MV | 2023 Genel Oy (%) | 2024 Yerel Meclis Oyu (%) | Tahmini Mevcut Üye | Büyük Kongre Delegesi | <400 İlçe / Toplam | İl Çoğunluğu Hedef İlçe | Örnek Anahtar İlçeler (İl Delegesi) | İl İçin Gereken Aktif Üye (Min–Güvenli) | Stratejik Statü |
| :-: | :--- | :-: | :---: | :---: | :---: | :-: | :-: | :---: | :--- | :---: | :---: |
| 01 | **ADANA** | 15 | 29.953 (%2,10) | 26.283 (%2,27) | 1.804 | **28** | 13/15 | 5 ilçe (418 del.) | SEYHAN (176), SARIÇAM (82), YÜREĞİR (82), KOZAN (42) | **505 – 708** | İkincil / Yedek |
| 02 | **ADIYAMAN** | 5 | 2.061 (%0,63) | 407 (%0,15) | 91 | **3** | 9/9 | 3 ilçe (497 del.) | MERKEZ (290), GÖLBAŞI (106), BESNİ (101) | **54 – 80** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 03 | **AFYONKARAHİSAR** | 6 | 10.764 (%2,21) | 4.146 (%1,17) | 479 | **11** | 18/18 | 6 ilçe (467 del.) | MERKEZ (305), SANDIKLI (37), DİNAR (36), BOLVADİN (34) | **186 – 266** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 04 | **AĞRI** | 4 | 72 (%0,03) | 1.041 (%0,53) | 79 | **2** | 8/8 | 3 ilçe (595 del.) | MERKEZ (593), DOĞUBAYAZIT (1), DİYADİN (1) | **58 – 85** | İkincil / Yedek |
| 05 | **AMASYA** | 3 | 3.588 (%1,50) | 1.218 (%0,58) | 157 | **4** | 7/7 | 3 ilçe (532 del.) | MERKEZ (294), MERZİFON (161), SULUOVA (77) | **74 – 108** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 06 | **ANKARA** | 36 | 132.209 (%3,33) | 123.152 (%3,75) | 8.084 | **122** | 18/25 | 15 ilçe (359 del.) | KEÇİÖREN (104), MAMAK (65), SİNCAN (64), ALTINDAĞ (40) | **1.824 – 2.540** | İkincil / Yedek |
| 07 | **ANTALYA** | 17 | 48.115 (%2,80) | 35.587 (%2,47) | 2.663 | **45** | 17/19 | 7 ilçe (378 del.) | KEPEZ (154), ALANYA (72), MANAVGAT (62), SERİK (37) | **653 – 913** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 08 | **ARTVİN** | 2 | 1.387 (%1,18) | 104 (%0,10) | 51 | **2** | 9/9 | 3 ilçe (329 del.) | MERKEZ (124), HOPA (114), ARHAVİ (91) | **36 – 54** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 09 | **AYDIN** | 8 | 17.622 (%2,22) | 12.133 (%1,81) | 953 | **17** | 17/17 | 6 ilçe (452 del.) | EFELER (178), NAZİLLİ (101), KUŞADASI (79), SÖKE (53) | **316 – 450** | İkincil / Yedek |
| 10 | **BALIKESİR** | 9 | 18.716 (%2,05) | 12.088 (%1,53) | 989 | **18** | 20/20 | 7 ilçe (467 del.) | KARESİ (110), ALTIEYLÜL (109), BANDIRMA (94), EDREMİT (71) | **345 – 493** | İkincil / Yedek |
| 11 | **BİLECİK** | 2 | 3.453 (%2,23) | 1.094 (%0,84) | 146 | **4** | 8/8 | 3 ilçe (504 del.) | MERKEZ (230), BOZÜYÜK (221), OSMANELİ (53) | **70 – 102** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 12 | **BİNGÖL** | 3 | 49 (%0,03) | 517 (%0,44) | 41 | **2** | 8/8 | 3 ilçe (595 del.) | MERKEZ (593), ADAKLI (1), GENÇ (1) | **45 – 67** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 13 | **BİTLİS** | 3 | 58 (%0,03) | 320 (%0,22) | 29 | **1** | 7/7 | 3 ilçe (596 del.) | MERKEZ (594), ADİLCEVAZ (1), AHLAT (1) | **41 – 61** | İkincil / Yedek |
| 14 | **BOLU** | 3 | 4.154 (%1,90) | 2.695 (%1,42) | 221 | **5** | 9/9 | 3 ilçe (528 del.) | MERKEZ (459), GEREDE (36), MUDURNU (33) | **94 – 135** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 15 | **BURDUR** | 3 | 2.656 (%1,44) | 1.749 (%1,09) | 144 | **3** | 11/11 | 4 ilçe (486 del.) | MERKEZ (297), BUCAK (121), GÖLHİSAR (40), TEFENNİ (28) | **81 – 118** | İkincil / Yedek |
| 16 | **BURSA** | 20 | 79.109 (%3,63) | 73.232 (%4,10) | 4.816 | **73** | 14/17 | 10 ilçe (346 del.) | OSMANGAZİ (187), İNEGÖL (44), GEMLİK (21), MUDANYA (20) | **1.079 – 1.512** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 17 | **ÇANAKKALE** | 4 | 8.040 (%1,99) | 5.110 (%1,65) | 423 | **8** | 12/12 | 4 ilçe (424 del.) | MERKEZ (227), BİGA (108), ÇAN (49), LAPSEKİ (40) | **140 – 201** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 18 | **ÇANKIRI** | 2 | 1.947 (%1,53) | 66 (%0,06) | 67 | **3** | 12/12 | 4 ilçe (486 del.) | MERKEZ (344), ÇERKEŞ (60), ILGAZ (44), ŞABANÖZÜ (38) | **49 – 74** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 19 | **ÇORUM** | 4 | 5.554 (%1,52) | 5.049 (%1,62) | 344 | **6** | 14/14 | 5 ilçe (522 del.) | MERKEZ (352), OSMANCIK (55), SUNGURLU (46), İSKİLİP (41) | **147 – 214** | İkincil / Yedek |
| 20 | **DENİZLİ** | 7 | 18.741 (%2,56) | 13.738 (%2,18) | 1.035 | **18** | 17/19 | 7 ilçe (527 del.) | PAMUKKALE (225), MERKEZEFENDİ (204), ACIPAYAM (25), ÇİVRİL (23) | **420 – 589** | İkincil / Yedek |
| 21 | **DİYARBAKIR** | 12 | 302 (%0,03) | 1.854 (%0,26) | 163 | **3** | 17/17 | 6 ilçe (589 del.) | KAYAPINAR (348), YENİŞEHİR (237), BAĞLAR (1), BİSMİL (1) | **119 – 174** | İkincil / Yedek |
| 22 | **EDİRNE** | 4 | 4.350 (%1,49) | 4.892 (%1,99) | 299 | **5** | 9/9 | 3 ilçe (492 del.) | MERKEZ (330), KEŞAN (102), UZUNKÖPRÜ (60) | **114 – 163** | İkincil / Yedek |
| 23 | **ELAZIĞ** | 5 | 2.072 (%0,56) | 2.984 (%1,07) | 174 | **3** | 11/11 | 4 ilçe (525 del.) | MERKEZ (458), KOVANCILAR (26), ARICAK (21), KARAKOÇAN (20) | **95 – 138** | İkincil / Yedek |
| 24 | **ERZİNCAN** | 2 | 1.530 (%0,98) | 83 (%0,07) | 56 | **2** | 9/9 | 3 ilçe (517 del.) | MERKEZ (460), REFAHİYE (29), TERCAN (28) | **38 – 58** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 25 | **ERZURUM** | 6 | 10.469 (%2,36) | 12.674 (%3,63) | 739 | **11** | 20/20 | 7 ilçe (520 del.) | PALANDÖKEN (213), YAKUTİYE (182), AZİZİYE (59), OLTU (23) | **296 – 425** | İkincil / Yedek |
| 26 | **ESKİŞEHİR** | 6 | 18.829 (%2,96) | 18.981 (%3,53) | 1.200 | **18** | 12/14 | 5 ilçe (569 del.) | TEPEBAŞI (278), ODUNPAZARI (268), SİVRİHİSAR (10), ÇİFTELER (8) | **512 – 712** | İkincil / Yedek |
| 27 | **GAZİANTEP** | 14 | 38.008 (%3,24) | 23.424 (%2,57) | 1.950 | **36** | 7/9 | 3 ilçe (552 del.) | ŞAHİNBEY (309), ŞEHİTKAMİL (213), NİZİP (30) | **774 – 1.069** | İkincil / Yedek |
| 28 | **GİRESUN** | 4 | 4.754 (%1,53) | 1.619 (%0,60) | 209 | **5** | 16/16 | 6 ilçe (473 del.) | MERKEZ (226), BULANCAK (91), ESPİYE (52), TİREBOLU (50) | **118 – 173** | İkincil / Yedek |
| 29 | **GÜMÜŞHANE** | 2 | 892 (%1,10) | 438 (%0,64) | 45 | **2** | 6/6 | 2 ilçe (373 del.) | MERKEZ (273), KELKİT (100) | **28 – 41** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 30 | **HAKKARİ** | 3 | 50 (%0,03) | 1.165 (%0,92) | 83 | **2** | 5/5 | 2 ilçe (426 del.) | ÇUKURCA (246), MERKEZ (180) | **33 – 50** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 31 | **HATAY** | 11 | 11.810 (%1,32) | 11.346 (%1,47) | 758 | **12** | 15/15 | 5 ilçe (392 del.) | İSKENDERUN (139), ANTAKYA (119), DÖRTYOL (82), DEFNE (26) | **189 – 271** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 32 | **ISPARTA** | 4 | 5.694 (%1,93) | 7.790 (%3,25) | 432 | **6** | 13/13 | 5 ilçe (534 del.) | MERKEZ (389), EĞİRDİR (44), ŞARKİKARAAĞAÇ (38), YALVAÇ (38) | **179 – 256** | İkincil / Yedek |
| 33 | **MERSİN** | 13 | 22.540 (%1,81) | 18.765 (%1,80) | 1.332 | **22** | 13/13 | 6 ilçe (374 del.) | TARSUS (118), TOROSLAR (97), SİLİFKE (61), ERDEMLİ (50) | **301 – 430** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 34 | **İSTANBUL** | 98 | 289.385 (%2,78) | 313.896 (%3,61) | 19.167 | **265** | 16/39 | 24 ilçe (325 del.) | PENDİK (33), BAĞCILAR (30), GAZİOSMANPAŞA (20), ESENLER (20) | **4.010 – 5.572** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 35 | **İZMİR** | 28 | 73.137 (%2,33) | 86.225 (%3,30) | 5.084 | **68** | 26/30 | 14 ilçe (318 del.) | BUCA (80), BAYRAKLI (42), ÇİĞLİ (34), MENEMEN (30) | **1.030 – 1.450** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 36 | **KARS** | 3 | 48 (%0,03) | 0 (%0,00) | 7 | **1** | 8/8 | 3 ilçe (435 del.) | MERKEZ (262), KAĞIZMAN (94), SARIKAMIŞ (79) | **36 – 54** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 37 | **KASTAMONU** | 3 | 4.542 (%1,75) | 1.866 (%0,77) | 209 | **5** | 20/20 | 7 ilçe (499 del.) | MERKEZ (293), TAŞKÖPRÜ (60), TOSYA (54), İNEBOLU (29) | **129 – 189** | İkincil / Yedek |
| 38 | **KAYSERİ** | 10 | 30.152 (%3,18) | 31.562 (%4,13) | 1.956 | **29** | 14/16 | 6 ilçe (555 del.) | MELİKGAZİ (258), KOCASİNAN (176), TALAS (83), DEVELİ (20) | **784 – 1.090** | İkincil / Yedek |
| 39 | **KIRKLARELİ** | 3 | 4.169 (%1,55) | 3.937 (%1,87) | 262 | **5** | 8/8 | 3 ilçe (492 del.) | LÜLEBURGAZ (250), MERKEZ (186), VİZE (56) | **102 – 146** | İkincil / Yedek |
| 40 | **KIRŞEHİR** | 2 | 2.963 (%1,93) | 2.050 (%1,59) | 162 | **4** | 7/7 | 3 ilçe (555 del.) | MERKEZ (447), KAMAN (67), MUCUR (41) | **75 – 109** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 41 | **KOCAELİ** | 14 | 43.724 (%3,11) | 42.681 (%3,85) | 2.739 | **41** | 10/12 | 6 ilçe (323 del.) | İZMİT (110), DARICA (68), ÇAYIROVA (45), DERİNCE (45) | **580 – 812** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 42 | **KONYA** | 15 | 42.981 (%2,93) | 40.100 (%3,41) | 2.639 | **40** | 28/31 | 11 ilçe (538 del.) | SELÇUKLU (223), KARATAY (89), MERAM (87), EREĞLİ (33) | **1.059 – 1.476** | İkincil / Yedek |
| 43 | **KÜTAHYA** | 5 | 6.811 (%1,71) | 2.830 (%0,87) | 313 | **7** | 13/13 | 5 ilçe (533 del.) | MERKEZ (319), TAVŞANLI (96), SİMAV (54), GEDİZ (46) | **145 – 209** | İkincil / Yedek |
| 44 | **MALATYA** | 6 | 4.948 (%1,12) | 2.984 (%0,78) | 265 | **6** | 13/13 | 5 ilçe (549 del.) | YEŞİLYURT (288), BATTALGAZİ (202), DOĞANŞEHİR (24), DARENDE (19) | **137 – 197** | İkincil / Yedek |
| 45 | **MANİSA** | 10 | 22.537 (%2,21) | 14.890 (%1,67) | 1.199 | **22** | 17/17 | 6 ilçe (386 del.) | YUNUSEMRE (132), TURGUTLU (83), ŞEHZADELER (76), SOMA (44) | **318 – 452** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 46 | **KAHRAMANMARAŞ** | 8 | 11.064 (%1,70) | 9.268 (%1,61) | 659 | **11** | 11/11 | 4 ilçe (464 del.) | ONİKİŞUBAT (251), DULKADİROĞLU (111), ELBİSTAN (76), PAZARCIK (26) | **218 – 310** | İkincil / Yedek |
| 47 | **MARDİN** | 6 | 2.223 (%0,50) | 861 (%0,23) | 115 | **3** | 10/10 | 4 ilçe (477 del.) | ARTUKLU (241), MİDYAT (93), KIZILTEPE (81), NUSAYBİN (62) | **71 – 104** | İkincil / Yedek |
| 48 | **MUĞLA** | 7 | 12.251 (%1,67) | 12.670 (%2,01) | 804 | **12** | 13/13 | 5 ilçe (432 del.) | FETHİYE (94), MENTEŞE (93), BODRUM (89), MİLAS (88) | **240 – 343** | İkincil / Yedek |
| 49 | **MUŞ** | 3 | 62 (%0,03) | 422 (%0,29) | 37 | **1** | 6/6 | 2 ilçe (596 del.) | MERKEZ (595), BULANIK (1) | **32 – 47** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 50 | **NEVŞEHİR** | 3 | 2.627 (%1,27) | 2.469 (%1,63) | 167 | **3** | 8/8 | 3 ilçe (479 del.) | MERKEZ (302), ÜRGÜP (116), AVANOS (61) | **69 – 100** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 51 | **NİĞDE** | 3 | 3.346 (%1,46) | 1.711 (%1,08) | 166 | **4** | 6/6 | 2 ilçe (511 del.) | MERKEZ (404), BOR (107) | **68 – 98** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 52 | **ORDU** | 6 | 7.309 (%1,41) | 4.332 (%0,96) | 382 | **8** | 19/19 | 7 ilçe (509 del.) | ALTINORDU (208), ÜNYE (133), FATSA (105), PERŞEMBE (20) | **183 – 263** | İkincil / Yedek |
| 53 | **RİZE** | 3 | 4.152 (%1,73) | 2.858 (%1,50) | 227 | **5** | 12/12 | 4 ilçe (486 del.) | MERKEZ (293), ÇAYELİ (83), PAZAR (59), ARDEŞEN (51) | **95 – 140** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 54 | **SAKARYA** | 8 | 19.052 (%2,62) | 14.359 (%2,40) | 1.064 | **18** | 15/16 | 7 ilçe (324 del.) | SERDİVAN (97), ERENLER (54), AKYAZI (48), HENDEK (47) | **220 – 316** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 55 | **SAMSUN** | 9 | 19.856 (%2,15) | 15.357 (%1,98) | 1.129 | **19** | 17/17 | 6 ilçe (498 del.) | İLKADIM (172), ATAKUM (144), BAFRA (65), ÇARŞAMBA (53) | **394 – 559** | İkincil / Yedek |
| 56 | **SİİRT** | 3 | 54 (%0,03) | 1.269 (%0,88) | 91 | **2** | 7/7 | 3 ilçe (596 del.) | MERKEZ (594), BAYKAN (1), ERUH (1) | **63 – 92** | İkincil / Yedek |
| 57 | **SİNOP** | 2 | 2.230 (%1,49) | 0 (%0,00) | 74 | **3** | 9/9 | 3 ilçe (431 del.) | MERKEZ (211), BOYABAT (127), GERZE (93) | **40 – 59** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 58 | **SİVAS** | 5 | 7.448 (%1,78) | 3.752 (%1,08) | 363 | **8** | 17/17 | 6 ilçe (515 del.) | MERKEZ (397), ŞARKIŞLA (31), GEMEREK (25), SUŞEHRİ (22) | **176 – 254** | İkincil / Yedek |
| 59 | **TEKİRDAĞ** | 8 | 17.873 (%2,28) | 16.935 (%2,61) | 1.112 | **17** | 11/11 | 5 ilçe (375 del.) | ÇERKEZKÖY (126), SÜLEYMANPAŞA (103), KAPAKLI (89), ERGENE (31) | **273 – 388** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 60 | **TOKAT** | 5 | 5.572 (%1,38) | 0 (%0,00) | 186 | **6** | 12/12 | 4 ilçe (473 del.) | MERKEZ (237), ERBAA (108), NİKSAR (69), TURHAL (59) | **79 – 116** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 61 | **TRABZON** | 6 | 10.137 (%1,84) | 6.729 (%1,49) | 544 | **10** | 18/18 | 6 ilçe (492 del.) | ORTAHİSAR (284), AKÇAABAT (87), YOMRA (42), OF (29) | **203 – 291** | İkincil / Yedek |
| 62 | **TUNCELİ** | 1 | 19 (%0,03) | 240 (%0,49) | 18 | **1** | 8/8 | 3 ilçe (595 del.) | MERKEZ (593), HOZAT (1), MAZGİRT (1) | **37 – 55** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 63 | **ŞANLIURFA** | 14 | 323 (%0,03) | 0 (%0,00) | 45 | **2** | 13/13 | 5 ilçe (417 del.) | HALİLİYE (107), EYYÜBİYE (99), KARAKÖPRÜ (81), SİVEREK (74) | **60 – 90** | İkincil / Yedek |
| 64 | **UŞAK** | 3 | 4.128 (%1,61) | 2.661 (%1,21) | 220 | **5** | 6/6 | 2 ilçe (503 del.) | MERKEZ (434), BANAZ (69) | **82 – 117** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 65 | **VAN** | 8 | 4.280 (%0,78) | 3.112 (%0,71) | 255 | **5** | 13/13 | 5 ilçe (459 del.) | İPEKYOLU (185), EDREMİT (102), ERCİŞ (68), BAŞKALE (52) | **108 – 158** | İkincil / Yedek |
| 66 | **YOZGAT** | 4 | 3.413 (%1,29) | 234 (%0,11) | 123 | **4** | 14/14 | 5 ilçe (435 del.) | MERKEZ (178), SORGUN (101), YERKÖY (60), SARIKAYA (49) | **61 – 92** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 67 | **ZONGULDAK** | 5 | 7.254 (%1,79) | 5.183 (%1,63) | 402 | **8** | 8/8 | 3 ilçe (399 del.) | EREĞLİ (176), MERKEZ (133), ÇAYCUMA (90) | **119 – 171** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 68 | **AKSARAY** | 4 | 3.464 (%1,33) | 2.029 (%1,04) | 181 | **4** | 8/8 | 3 ilçe (529 del.) | MERKEZ (458), ORTAKÖY (43), ESKİL (28) | **89 – 127** | İkincil / Yedek |
| 69 | **BAYBURT** | 1 | 689 (%1,36) | 0 (%0,00) | 23 | **2** | 3/3 | 1 ilçe (534 del.) | MERKEZ (534) | **13 – 20** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 70 | **KARAMAN** | 3 | 3.150 (%1,86) | 2.258 (%1,63) | 174 | **4** | 6/6 | 2 ilçe (530 del.) | MERKEZ (477), ERMENEK (53) | **75 – 107** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 71 | **KIRIKKALE** | 3 | 2.794 (%1,53) | 1.499 (%0,97) | 140 | **4** | 9/9 | 3 ilçe (538 del.) | MERKEZ (404), YAHŞİHAN (114), KESKİN (20) | **73 – 105** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 72 | **BATMAN** | 5 | 110 (%0,03) | 1.153 (%0,44) | 90 | **2** | 6/6 | 2 ilçe (596 del.) | MERKEZ (554), KOZLUK (42) | **49 – 71** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 73 | **ŞIRNAK** | 4 | 3.117 (%1,14) | 1.973 (%0,92) | 170 | **4** | 7/7 | 3 ilçe (436 del.) | MERKEZ (192), CİZRE (123), SİLOPİ (121) | **57 – 86** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 74 | **BARTIN** | 2 | 1.974 (%1,45) | 2.318 (%2,04) | 139 | **3** | 4/4 | 2 ilçe (545 del.) | MERKEZ (496), ULUS (49) | **60 – 87** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 75 | **ARDAHAN** | 2 | 593 (%1,06) | 0 (%0,00) | 21 | **2** | 6/6 | 2 ilçe (380 del.) | MERKEZ (271), ÇILDIR (109) | **24 – 36** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 76 | **IĞDIR** | 2 | 34 (%0,03) | 0 (%0,00) | 5 | **1** | 4/4 | 2 ilçe (496 del.) | MERKEZ (419), TUZLUCA (77) | **24 – 36** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 77 | **YALOVA** | 3 | 4.112 (%2,28) | 3.454 (%2,83) | 242 | **5** | 6/6 | 2 ilçe (366 del.) | MERKEZ (292), ALTINOVA (74) | **68 – 99** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 78 | **KARABÜK** | 3 | 3.392 (%2,07) | 2.930 (%2,08) | 203 | **4** | 6/6 | 2 ilçe (537 del.) | MERKEZ (341), SAFRANBOLU (196) | **83 – 118** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 79 | **KİLİS** | 2 | 1.632 (%1,88) | 1.014 (%1,32) | 85 | **3** | 4/4 | 2 ilçe (573 del.) | MERKEZ (507), ELBEYLİ (66) | **47 – 68** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 80 | **OSMANİYE** | 4 | 5.846 (%1,70) | 5.552 (%2,02) | 368 | **6** | 7/7 | 3 ilçe (542 del.) | MERKEZ (310), KADİRLİ (160), DÜZİÇİ (72) | **146 – 208** | İkincil / Yedek |
| 81 | **DÜZCE** | 3 | 5.874 (%2,14) | 4.005 (%1,72) | 317 | **6** | 8/8 | 3 ilçe (480 del.) | MERKEZ (384), AKÇAKOCA (66), KAYNAŞLI (30) | **115 – 165** | İkincil / Yedek |
---
## 6. Son Kongre Tahlili, Muhtemel Yeni Kongre Takvimi ve Olağanüstü Kongre Koşulları
- **Son Yapılan Büyük Kongre / Kurultay:**
**2. Olağan Büyük Kongre:** 8 Aralık 2024 (Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi — ayrıca 13 Eylül 2025'te 3. Olağanüstü Tüzük Kongresi yapılmıştır).
- **Muhtemel Yeni Olağan Kongre / Kurultay Tarih Aralığı:**
Tüzük Madde 27 ve 55 uyarınca olağan kongre dönemi 2–3 yıl (en çok 3 yıl) olduğundan, **3. Olağan Büyük Kongre** takvimi **Aralık 2026 – Aralık 2027** penceresindedir (ilçe/il kongre takvimi son derece yakındır!).
- **Olağanüstü Büyük Kongre / Kurultay Şartları:**
Tüzük Madde 41/2 uyarınca Büyük Kongrenin delege istemiyle olağanüstü toplantıya çağrılması için Büyük Kongre üyelerinin **%50+1'inin (salt çoğunluk = ~656 noter onaylı imza)** yazılı istemi şart koşulmuştur (SPK m. 14/6'daki 1/5 kuralına kıyasla yüksek tutulmuş olup, %50+1 imzaya ulaşılması aynı zamanda seçimli çoğunluğu doğrudan tescil eder).
---
## 7. Adım Adım Yasal ve Demokratik Katılım Yol Haritası (5 Fazlı Plan)
### Faz 1: YSK-SİPARS Veri Haritalama ve Resmi Üyelik Süreci (Kongreden 6–12 Ay Önce)
1. **İl ve İlçe Hedef Seçimi:** Yukarıdaki 81 il matrisinde `🎯 Optimal Hedef` olarak işaretlenen **45 il** ve bu illerin toplam **189 stratejik ilçesi** önceliklendirilir; `918` adet `<400` üyeli (doğrudan delege olunan) ilçe ile `55` adet `>=400` üyeli (mahalle sandığı kurulan) ilçenin çalışma planı ayrıştırılır.
2. **Usulüne Uygun Üyelik Başvurusu:** Tüzükteki başvuru şartlarına (Tüzük Madde 5, 6, 7, 8) tam uyumla, referans/ikamet/kota kuralları gözetilerek başvurular yapılır ve mutlaka tarih-sayılı **Alındı Belgesi** alınır.
3. **Süre ve İtiraz Takibi:** Yasal karar süresi sonunda kabul edilmeyen başvurular için süresi içinde İl Yönetim Kuruluna / üst kurula yazılı itiraz yapılır; kesinleşen üyelikler e-Devlet (**SİPARS**) üzerinden doğrulanır.
### Faz 2: Mahalle / Muhtarlık Bölgesi Delege Seçimleri (Kongreden 3–5 Ay Önce)
1. **Askı Listelerinin Denetimi:** Delege seçimleri öncesinde ilçe başkanlıklarında askıya çıkarılan üye/seçmen listeleri incelenir; maddi hata veya eksiklik varsa askı süresi içinde belgeleriyle yazılı itiraz edilir.
2. **Mahalle Sandık Katılımı:** Üye sayısı 400'ü aşan `55` ilçeden hedef sepette yer alanlarda her mahalle için tam kadro (asıl + yedek, cinsiyet/gençlik kotalarına uygun) ilçe delege aday listesi hazırlanır. Üye sayısı 400'ün altında kalan ilçelerde ise tüm kayıtlı üyeler doğrudan Faz 3'teki İlçe Kongresi seçmenidir.
### Faz 3: İlçe Kongreleri ve İl Delegelerinin Seçimi (Kongreden 2–4 Ay Önce)
1. **SPK m. 21 Hâkim Güvencesi:** İlçe Kongresi delege listesi kongreden en az 15 gün önce İlçe Seçim Kurulu Başkanına verilir, 7 gün önce 3 gün süreyle askıya çıkarılır. Kesinleşen mühürlü hazirun listesi dışında kimse oy kullanamaz.
2. **İlçe Yönetimi ve İl Delegeliği Seçimi:** Hedeflenen **189 ilçede** İlçe Başkanı, İlçe Yönetim Kurulu ve **İl Kongresi delegeleri** (`>=318 / 600` il delegesi hedefiyle) gizli oy, açık tasnif ve yargı gözetiminde seçilir.
### Faz 4: İl Kongreleri ve Büyük Kongre Delegasyonunun Belirlenmesi (Kongreden 1–2 Ay Önce)
1. **İl Kongresi Salt Çoğunluğu:** Hedeflenen **45 ilin** her birinde 600 il delegesinin salt çoğunluğu sağlanarak İl Başkanı, İl Yönetim Kurulu, İl Disiplin Kurulu ve o ilin **Büyük Kongre / Kurultay delegeleri** (toplam **710 seçilmiş delege**) seçilir.
2. **Adaylık İmza Hazırlığı:** Büyük Kongreye seçilen `710` delege arasından, Genel Başkan adaylığı için Tüzüğün aradığı imza barajını fazlasıyla karşılayacak sayıda noter/divan imzası organize edilir.
### Faz 5: Büyük Kongre / Kurultay ve Merkez Organların Demokratik Seçimi
1. **Kongre Divan Başkanlığı Seçimi:** Kongre açılışında hazirun çoğunluğuyla tarafsız ve tüzüğe hâkim bir **Kongre Divan Başkanı ve Divan Heyeti** seçilir.
2. **Genel Başkanlık ve Üst Kurul Seçimi:** Yargı gözetiminde kurulan sandıklarda ilk turda **`656+` oyla** Genel Başkan seçimi kazanılır; aynı zamanda tüzükteki liste ve kota kurallarına tam uyumlu **Anahtar Liste / Blok Liste** ile merkez karar organı ve disiplin kurulu asıl/yedek üyeliklerinde salt çoğunluk sağlanır.
---
## 8. Parti Tüzüğüne Özgü Kritik Stratejik ve Hukuki Notlar
- Zafer Partisi'nin Büyük Kongre delege dağılımı (Tüzük m. 25) partinin son genel seçimde illerde aldığı oy sayısına endeksli olduğundan, Zafer Partisi'nin oy oranının yüksek olduğu büyükşehirler (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Mersin, Adana, Konya, Kayseri, Samsun, Eskişehir, Tekirdağ, Sakarya, Gaziantep) toplam 1.200 delegenin **%65'inden fazlasını** tek başına çıkarmaktadır.
- 74.399 mevcut üye sayısına karşılık 45 hedef ilin ~360 ilçesinde **22.000 – 32.000 aktif yeni üye** kaydı, Aralık 2026 – Aralık 2027 olağan kongre döngüsünde demokratik çoğunluk için matematiksel olarak yeterlidir.
- **2820 Sayılı SPK m. 21 Yargısal Güvencesi:** İlçe, il ve büyük kongre seçimlerinin tamamı **Seçim Kurulu Başkanı Hâkimin** doğrudan gözetim ve denetimi altında, **gizli oy ve açık tasnif** esasına göre yapılır. Seçim devamı ve sonuçlarına karşı tutanakların düzenlenmesinden itibaren **2 gün içinde** Seçim Kurulu Başkanına itiraz edilebilir; hâkimin kararı kesindir.
- **Görevden Alma / Fesih Kararlarına Karşı Yasal Sınır (SPK m. 19–20):** Üst kurulların il veya ilçe yönetim kurullarını görevden alması halinde dahi atanan geçici kurullar **ilçelerde en geç 30 gün, illerde en geç 45 gün** içinde olağanüstü kongreyi toplamak zorundadır; yeni delege seçimi yapılmışsa kongre seçilmiş mevcut delegelerle toplanır. Bu hüküm, tabandan seçilmiş delegelerin iradesini koruyan en temel yasal güvencedir.