# Saadet Partisi (Saadet Partisi) — YSK Seçim Sonuçları, Delege Matematiği ve Demokratik Katılım Yol Haritası
> **Yasal ve Metodolojik Çerçeve:** Bu çalışma; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası m. 67–68, **2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK)**, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicili (**SİPARS**) güncel verileri, **Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 14 Mayıs 2023 (28. Dönem Milletvekili) ve 31 Mart 2024 (Mahalli İdareler) 81 İl / 973 İlçe Kesin Seçim Sonuçları** ile **Saadet Partisi** resmi iç mevzuatı esas alınarak; tamamen **yasal, şeffaf, tüzüksel ve demokratik katılım hakları** çerçevesinde parti içi çoğunluğun sağlanması ve yönetim organlarının seçimle belirlenmesi sürecinin il/ilçe bazlı matematiksel modellemesini içerir.
---
## 1. Kurumsal Kimlik, SİPARS Üye Verileri ve YSK Resmi Seçim Özeti
| Parametre | Resmi Veri / YSK & SİPARS Analitik Değeri |
| :--- | :--- |
| **Parti Resmi Adı** | Saadet Partisi (`Saadet Partisi`) |
| **Yargıtay SİPARS Sicil Kodu** | `70` (`yargitaycb.gov.tr/sipar/70`) |
| **Kuruluş Tarihi** | 20.07.2001 |
| **Mevcut Genel Başkan / Liderlik** | Mahmut Arıkan |
| **Genel Merkez Adresi** | Zübeyde Hanım Mah. Tesviyeci Cad. No:31 Altındağ / Ankara |
| **Güncel Resmi Üye Sayısı (SİPARS)** | **374.724** |
| **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi Resmi Oyu (YSK)** | İttifak ortak listesiyle katıldı (`0` ayrı parti oyu — Tüzük yedek kuralı / 2024 Yerel Seçim devreye girer) |
| **31 Mart 2024 Yerel Seçimi Meclis Oyu (YSK)** | **582.183 oy** (%1,29 — BŞB İlçe Belediye Meclisi + İl Genel Meclisi) |
| **Delege Hesabında Esas Alınan YSK Referansı** | **2023 Ortak Liste Nedeniyle 31 Mart 2024 Yerel Meclis + 2×MV** |
| **81 İl / 973 İlçe Düz Ortalama Üye** | ~4.626 üye/il · ~385 üye/ilçe |
| **<400 Üyeli (Doğrudan Üye Kongreli) İlçe Sayısı** | **753 / 973 ilçe (%77,4)** *(YSK oy ağırlıklı SİPARS tahmini)* |
| **>=400 Üyeli (Mahalle Sandığı Zorunlu) İlçe Sayısı** | **220 / 973 ilçe** |
| **Örgütsel Ölçek Tipolojisi** | Orta-Büyük Köklü Teşkilat Partisi (~375 Bin Üye — Tezkiye, Aidat Şartı ve İstişare Geleneği) |
### İncelenen Resmi Mevzuat ve Veri Kaynakları
- `Saadet_Partisi_Tuzugu_Tam_Metin.md (67 Maddelik Resmi Tüzük Tam Metni)`
- `2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK m. 14, 15, 19, 20, 21)`
- `YSK 14 Mayıs 2023 (28. Dönem MV) ve 31 Mart 2024 (Mahalli İdareler) 81 İl & 973 İlçe Kesin Seçim Sonuçları (00_YSK_SECIM_VERILERI)`
**SPK m. 19 (400 Delege Eşiği) ve YSK İlçe Dağılım Sonucu:**
YSK 2023/2024 ilçe oy oranlarıyla ağırlıklandırılmış SİPARS modeline göre, Türkiye'deki **973 ilçenin tam 753 tanesinde (%77,4)** mevcut üye sayısı SPK m. 19'daki **400 delege tavanının altındadır** (yalnızca **220 büyük ilçede** 400'ün üzerindedir). Bu matematiksel gerçek, hedef ilçelerin büyük bölümünde mahalle sandığı elemesi olmaksızın **kayıtlı tüm üyelerin doğrudan İlçe Kongresi seçmeni/delegesi** olarak oy kullanabileceği anlamına gelir!
---
## 2. YSK Seçim Sonuçları Hukuki Analizi: Genel Seçim mi, Yerel Seçim mi?
Parti tüzüğü ve kongre yönetmeliği hükümlerinin **YSK resmi seçim arşivi** (`14 Mayıs 2023 Genel Seçimi` vs. `31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi`) karşısındaki somut hukuki uygulaması kademe bazında şöyledir:
- **KRİTİK YSK TESPİTİ:** Saadet Partisi **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi**'ne Millet İttifakı kapsamında **CHP listelerinden** katıldığı için YSK 2023 arşivinde Saadet Partisi adına kayıtlı ayrı il/ilçe oyu **bulunmamaktadır (`0` oy)**!
- **31 Mart 2024 Yerel Seçim Zorunluluğu:** Parti kendi amblemiyle en son **31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimi**'ne katılmış ve ülke genelinde **589.228 meclis oyu** (Büyükşehir İlçe Belediye Meclisi + İl Genel Meclisi) almıştır. Bu nedenle Büyük Kongre'de sabit **`2 × İl Milletvekili Sayısı` (`1.200` delege)** uygulanırken, il/ilçe delege katsayıları ve 374.724 mevcut üyenin il/ilçe dağılımı doğrudan **31 Mart 2024 YSK Yerel Seçim Meclis sonuçlarına** dayanır!
---
## 3. Yasal ve Tüzüksel Üyelik Mekanizması (Giriş Kapısı)
Parti içi demokraside seçme ve seçilme hakkının hukuki ön şartı, Siyasi Partiler Siciline (SİPARS) ve parti üye kütüğüne usulüne uygun kayıttır:
- **Dayanak Maddeler:** Tüzük Madde 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 2820 sayılı SPK m. 11–12.
- **Başvuru Usulü ve Referans Şartı:** Giriş Beyannamesinin doldurulup imzalanması ve **2 (iki) partilinin beyannameyi imzalayarak üye olacak kişiyi tezkiye (referans) etmesi** şartıyla ikamet edilen İlçe Yönetim Kuruluna yapılır (Tüzük m. 4).
- **Karar Süresi ve Kesinleşme Mekanizması:** İlçe Yönetim Kurulu müracaatları değerlendirir ve Üye Kayıt Defterine işler; yeni üyeler İl Başkanlıklarınca 1 ay içinde Genel Merkeze bildirilir. **Kritik Yetki (m. 4 ve m. 8/b):** Genel İdare Kurulu (GİK) gerek gördüğünde bir ilçenin üye kayıtlarını yenileme kararı alabilir; ayrıca **aidatlarını ödemeyen üyeler parti içi seçme ve seçilme haklarını kullanamazlar (m. 8/b)!**
- **Ret Kararına Karşı İtiraz Yolu:** Üyeliği kabul edilmeyen kişinin **1 hafta (7 gün)** içinde İl Yönetim Kuruluna itiraz hakkı vardır; İl YK itirazı **10 gün** içinde kesin karara bağlar, bu sürede olumlu cevap verilmezse itiraz reddedilmiş sayılır (m. 4).
> **Hukuki Uygulama Notu:** Tüm üyelik başvurularında tarih ve sıra numaralı **Alındı Belgesi** (veya dijital başvuru doğrulama kaydı / noter ihtarı) muhafaza edilmeli; yasal karar süresinin sonunda **e-Devlet -> Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama** ekranından Yargıtay SİPARS kaydının aktifleştiği teyit edilmelidir.
---
## 4. Delege Piramidi, Temsil Aritmetiği ve Merkez Seçim Kuralları
2820 sayılı SPK m. 14, 19, 20 ve Saadet Partisi Tüzüğü uyarınca tabandan Genel Merkeze uzanan kademeli seçim zinciri aşağıdaki gibi işler:
```mermaid
flowchart LR
A["Kayıtlı Parti Üyeleri
SİPARS: 374.724"] --> B["973 İlçe Kongresi
753 İlçe Doğrudan Üye / 220 İlçe Sandık"]
B --> C["81 İl Kongresi
İl Başına Azami 600 Delege"]
C --> D["Büyük Kongre / Kurultay
1.200 Seçilmiş + Doğal (~1.340)"]
D --> E["Genel Başkan + Üst Kurul
1. Tur Salt Çoğunluk: 671+ Oy"]
```
### A. Kademe Bazlı Temsil Kuralları
1. **Mahalle / Köy Delege Seçimi ve İlçe Kongresi (SPK m. 19):**
Tüzük Madde 18 uyarınca İlçe Kongresi, ilçe çevresindeki köy ve mahallelerden son genel seçimde alınan oy sayısına göre Siyasi Partiler Sicilinde kayıtlı üyelerin seçtikleri **en çok 400 delege** + tabii delegelerden (İlçe YK, İlçe/Belde Belediye Başkanları) oluşur.
2. **İl Kongresi / İl Kurultayı (SPK m. 20):**
İl Kongresi, ilçe kongrelerince seçilen en çok **600 delege** + tabii delegelerden oluşur.
3. **Büyük Kongre / Kurultay Yapısı (SPK m. 14):**
Büyük Kongre; her ilde o ilin milletvekili sayısının iki katı kadar seçilen **1.200 seçilmiş delege** + tabii üyelerden (Genel Başkan, 75 GİK üyesi, YDK üyeleri, partili Bakan ve Milletvekilleri, Kurucu Üyeler) oluşur.
### B. Genel Başkanlık ve Merkez Organları Seçim Kuralları
- **Tahmini Toplam Büyük Kongre Üye Tam Sayısı (Seçilmiş + Tabii):** `~1.340` delege (`1.200` seçilmiş il delegesi + tabii üyeler)
- **Genel Başkan Seçimi 1. ve 2. Tur Kazanma Eşiği (SPK m. 15 Salt Çoğunluk):** **`671` oy** (3. turda en çok oyu alan seçilir)
- **Tabii Delegeleri Dengeleyen Güvenli Seçilmiş Delege Hedefi:** **`720 / 1.200 seçilmiş delege`**
- **Genel Başkan Adaylık İmza Barajı:** Tüzük uyarınca Genel Başkanlığa aday olabilmek için parti üyesi olmak ve **Büyük Kongre delege tam sayısının en az %15'i (~201 delege)** tarafından noter belgesiyle veya Divan Başkanlığı gözetiminde yazılı olarak aday gösterilmek şarttır! İlk iki turda salt çoğunluk (~671 oy), üçüncü turda en çok oy aranır.
- **Merkez Karar, Yönetim ve Disiplin Organları:** **Genel İdare Kurulu (GİK):** Büyük Kongrede gizli oyla seçilen **75 asıl ve 30 yedek** üyeden oluşur (Tüzük m. 23). GİK seçimden sonraki 15 gün içinde toplanarak **Başkanlık Divanı** üyelerini seçer. Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) da Büyük Kongrece seçilir.
- **Liste Yöntemi (Çarşaf vs. Blok Liste) ve Kotalar:** Genel Başkan, GİK ve YDK listeleri tek (blok) liste halinde tanzim edilebileceği gibi ayrı listeler halinde de yarışabilir (9. Olağan Büyük Kongre'de çift listeli demokratik yarış bizzat yaşanmıştır).
---
## 5. YSK İl ve İlçe Seçim Sonuçlarına Göre Optimal Delege ve Üye Modeli
2820 sayılı SPK m. 36 uyarınca en az **41 ilde** (ve bu illerdeki ilçelerin en az 1/3'ünde) teşkilatlanma şartını ve Büyük Kongre'de **`720` seçilmiş delege** hedefini aynı anda sağlayan **en düşük üye maliyetli il ve ilçe sepeti**, YSK 2023 ve 2024 gerçek seçim verileri üzerinde **2 Kısıtlı Dinamik Programlama (0-1 Knapsack)** algoritmasıyla hesaplanmıştır:
### A. YSK Oy Ağırlıklı Optimal Sayısal Hedef Özeti
| Hesaplama Parametresi | Asgari Eşik (Bıçak Sırtı Çoğunluk) | Güvenli Demokratik Çoğunluk Hedefi |
| :--- | :---: | :---: |
| **Optimal Hedef İl Sayısı (81 İl İçinde)** | 43 İl | **45 İl** |
| **Optimal Hedef İlçe Sayısı (973 İlçe İçinde)** | ~190 İlçe | **216 İlçe** *(İl kongrelerinde 318+/600 delege)* |
| **Kazanılan Seçilmiş Büyük Kongre Delegesi** | ~671 Delege | **720 / 1.200 Delege** |
| **YSK Ağırlıklı Gereken Aktif / Yeni Katılımcı Üye** | **28.361 Üye** | **39.493 Üye** |
| **Hedef İl Başına Ortalama Aktif Üye** | ~630 Üye / İl | **~878 Üye / İl** |
| **Hedef İlçe Başına Ortalama Aktif Üye** | ~131 Üye / İlçe | **~183 Üye / İlçe** |
> **YSK Oy/Üye Optimizasyonu Kazancı:** Düz Türkiye ortalaması varsayıldığında `80.000 – 120.000` aktif üye gerekirken, YSK 2023/2024 gerçek il ve ilçe oy dağılımları üzerinden **delege başına üye yoğunluğu en düşük 45 il ve 216 ilçe** dinamik programlama ile seçildiğinde, aynı Büyük Kongre çoğunluğu (**720 seçilmiş delege**) **%67,1 daha az organizasyonel yükle (`28.361 – 39.493` aktif üye)** sağlanabilmektedir!
> *(Not: Mevcut üyesi çok az veya sıfır olan ilçelerde dahi SPK m. 19–20 uyarınca yasal ilçe kongresi ve asıl+yedek yönetim kurulu oluşturulabilmesi için gereken asgari 11–18 kişilik kurucu/aktif üye tabanı hesaba dahil edilmiştir.)*
### B. En Yüksek Kaldıraçlı İlk 25 Stratejik İlçe (YSK İlçe Oy & Delege Verimliliği)
Aşağıdaki tablo, **optimal hedef iller** içinde 1 aktif üyeye düşen İl ve Büyük Kongre delege çarpanı en yüksek **25 örnek anahtar ilçeyi** (il başına en fazla 2 ilçe gösterilerek) listelemektedir:
| # | İl | İlçe | 2024 Seçmen | 2023 Genel Oy | 2024 Yerel Oy | Tahmini Mevcut Üye | İlçe Kongre Usulü | İl Kongre Delegesi (/600) | Gereken Aktif Üye (Min – Güvenli) |
| :-: | :--- | :--- | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: |
| 01 | **IĞDIR** | **TUZLUCA** | 16.571 | 0 | 79 | 94 | Doğrudan Üye (<400) | **597** | **32 – 46** |
| 02 | **KARS** | **SARIKAMIŞ** | 24.837 | 0 | 266 | 219 | Doğrudan Üye (<400) | **593** | **66 – 94** |
| 03 | **ŞIRNAK** | **MERKEZ** | 58.740 | 0 | 219 | 197 | Doğrudan Üye (<400) | **345** | **60 – 86** |
| 04 | **İZMİR** | **TORBALI** | 156.538 | 0 | 505 | 361 | Doğrudan Üye (<400) | **26** | **106 – 149** |
| 05 | **İZMİR** | **ALİAĞA** | 73.473 | 0 | 391 | 273 | Doğrudan Üye (<400) | **20** | **81 – 115** |
| 06 | **İSTANBUL** | **BEYKOZ** | 186.911 | 0 | 1.770 | 1.143 | Mahalle Sandığı (>=400) | **13** | **360 – 497** |
| 07 | **İSTANBUL** | **ÇEKMEKÖY** | 213.259 | 0 | 1.923 | 1.245 | Mahalle Sandığı (>=400) | **14** | **392 – 542** |
| 08 | **ŞIRNAK** | **CİZRE** | 92.915 | 0 | 96 | 91 | Doğrudan Üye (<400) | **152** | **31 – 45** |
| 09 | **ARDAHAN** | **GÖLE** | 15.972 | 0 | 127 | 85 | Doğrudan Üye (<400) | **248** | **29 – 43** |
| 10 | **ANKARA** | **ÇUBUK** | 70.500 | 0 | 633 | 414 | Mahalle Sandığı (>=400) | **16** | **130 – 180** |
| 11 | **TEKİRDAĞ** | **ÇERKEZKÖY** | 148.485 | 0 | 494 | 377 | Doğrudan Üye (<400) | **162** | **110 – 155** |
| 12 | **ANKARA** | **ELMADAĞ** | 34.803 | 0 | 867 | 553 | Mahalle Sandığı (>=400) | **21** | **174 – 241** |
| 13 | **TEKİRDAĞ** | **SARAY** | 40.687 | 0 | 299 | 224 | Doğrudan Üye (<400) | **98** | **68 – 96** |
| 14 | **ANTALYA** | **DÖŞEMEALTI** | 59.144 | 0 | 406 | 271 | Doğrudan Üye (<400) | **26** | **81 – 114** |
| 15 | **ARDAHAN** | **MERKEZ** | 29.042 | 0 | 83 | 59 | Doğrudan Üye (<400) | **163** | **22 – 33** |
| 16 | **ANTALYA** | **ELMALI** | 31.580 | 0 | 225 | 150 | Doğrudan Üye (<400) | **15** | **47 – 68** |
| 17 | **MERSİN** | **ERDEMLİ** | 113.454 | 0 | 554 | 381 | Doğrudan Üye (<400) | **58** | **111 – 156** |
| 18 | **HAKKARİ** | **ŞEMDİNLİ** | 29.995 | 0 | 332 | 231 | Doğrudan Üye (<400) | **336** | **70 – 99** |
| 19 | **MERSİN** | **MUT** | 49.218 | 0 | 284 | 194 | Doğrudan Üye (<400) | **30** | **60 – 84** |
| 20 | **VAN** | **İPEKYOLU** | 233.000 | 0 | 1.706 | 1.181 | Mahalle Sandığı (>=400) | **424** | **372 – 514** |
| 21 | **HAKKARİ** | **YÜKSEKOVA** | 77.037 | 0 | 192 | 142 | Doğrudan Üye (<400) | **195** | **45 – 65** |
| 22 | **VAN** | **GEVAŞ** | 18.677 | 0 | 165 | 114 | Doğrudan Üye (<400) | **42** | **37 – 54** |
| 23 | **MUĞLA** | **SEYDİKEMER** | 50.983 | 0 | 496 | 345 | Doğrudan Üye (<400) | **119** | **101 – 142** |
| 24 | **DİYARBAKIR** | **SİLVAN** | 55.825 | 0 | 468 | 309 | Doğrudan Üye (<400) | **47** | **91 – 129** |
| 25 | **TUNCELİ** | **MERKEZ** | 28.877 | 0 | 23 | 21 | Doğrudan Üye (<400) | **141** | **12 – 18** |
### C. 81 İlin Tamamı: Resmi YSK Oyları, Tahmini Üye, Büyük Kongre Delegesi ve İl Çoğunluk Matrisi
Aşağıdaki tam cetvelde Türkiye'nin **81 ilinin tamamı** plaka sırasıyla; YSK 2023 ve 2024 resmi oyları, tüzük formülüne göre çıkardığı **Büyük Kongre (Kurultay) delegesi**, tahmini mevcut üye sayısı, 400 altı ilçe sayısı ve o ilin İl Kongresinde salt çoğunluğu (`>=318/600` il delegesi ve `>=1/3` ilçe şartı) kazanmak için gereken **optimal ilçe sayısı ve aktif üye aralığı** ile gösterilmiştir:
| Plaka | İl | TBMM MV | 2023 Genel Oy (%) | 2024 Yerel Meclis Oyu (%) | Tahmini Mevcut Üye | Büyük Kongre Delegesi | <400 İlçe / Toplam | İl Çoğunluğu Hedef İlçe | Örnek Anahtar İlçeler (İl Delegesi) | İl İçin Gereken Aktif Üye (Min–Güvenli) | Stratejik Statü |
| :-: | :--- | :-: | :---: | :---: | :---: | :-: | :-: | :---: | :--- | :---: | :---: |
| 01 | **ADANA** | 15 | — | 10.553 (%0,91) | 6.981 | **30** | 9/15 | 7 ilçe (367 del.) | SARIÇAM (131), ÇUKUROVA (99), KOZAN (44), CEYHAN (43) | **1.328 – 1.838** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 02 | **ADIYAMAN** | 5 | — | 11.104 (%4,02) | 6.869 | **10** | 7/9 | 3 ilçe (582 del.) | KAHTA (452), MERKEZ (112), BESNİ (18) | **2.093 – 2.893** | İkincil / Yedek |
| 03 | **AFYONKARAHİSAR** | 6 | — | 3.716 (%1,04) | 2.447 | **12** | 17/18 | 6 ilçe (517 del.) | MERKEZ (295), SANDIKLI (81), BOLVADİN (54), EMİRDAĞ (31) | **664 – 928** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 04 | **AĞRI** | 4 | — | 2.679 (%1,37) | 1.736 | **8** | 7/8 | 3 ilçe (487 del.) | ELEŞKİRT (223), TUTAK (136), DOĞUBAYAZIT (128) | **414 – 577** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 05 | **AMASYA** | 3 | — | 1.508 (%0,72) | 1.008 | **6** | 7/7 | 3 ilçe (490 del.) | GÜMÜŞHACIKÖY (228), MERZİFON (167), SULUOVA (95) | **240 – 339** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 06 | **ANKARA** | 36 | — | 24.971 (%0,76) | 16.684 | **72** | 13/25 | 18 ilçe (341 del.) | SİNCAN (67), ETİMESGUT (64), ALTINDAĞ (50), GÖLBAŞI (32) | **2.911 – 4.040** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 07 | **ANTALYA** | 17 | — | 9.562 (%0,66) | 6.490 | **34** | 14/19 | 9 ilçe (334 del.) | KORKUTELİ (89), MANAVGAT (71), FİNİKE (68), DÖŞEMEALTI (26) | **1.101 – 1.534** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 08 | **ARTVİN** | 2 | — | 938 (%0,88) | 617 | **4** | 9/9 | 3 ilçe (342 del.) | BORÇKA (134), ARHAVİ (106), MERKEZ (102) | **115 – 164** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 09 | **AYDIN** | 8 | — | 3.091 (%0,46) | 2.193 | **16** | 15/17 | 6 ilçe (463 del.) | EFELER (182), NAZİLLİ (118), SÖKE (88), BOZDOĞAN (29) | **536 – 749** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 10 | **BALIKESİR** | 9 | — | 7.501 (%0,95) | 4.904 | **18** | 17/20 | 7 ilçe (514 del.) | DURSUNBEY (286), KARESİ (61), BİGADİÇ (44), EDREMİT (39) | **1.292 – 1.798** | İkincil / Yedek |
| 11 | **BİLECİK** | 2 | — | 1.357 (%1,04) | 883 | **4** | 8/8 | 3 ilçe (483 del.) | MERKEZ (192), BOZÜYÜK (185), SÖĞÜT (106) | **215 – 304** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 12 | **BİNGÖL** | 3 | — | 1.396 (%1,20) | 917 | **6** | 7/8 | 3 ilçe (526 del.) | MERKEZ (421), GENÇ (73), SOLHAN (32) | **260 – 363** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 13 | **BİTLİS** | 3 | — | 4.291 (%2,91) | 2.680 | **6** | 4/7 | 3 ilçe (510 del.) | ADİLCEVAZ (204), HİZAN (190), MERKEZ (116) | **698 – 963** | İkincil / Yedek |
| 14 | **BOLU** | 3 | — | 3.042 (%1,60) | 1.928 | **6** | 7/9 | 3 ilçe (324 del.) | GÖYNÜK (162), YENİÇAĞA (92), GEREDE (70) | **310 – 432** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 15 | **BURDUR** | 3 | — | 2.091 (%1,31) | 1.341 | **6** | 10/11 | 4 ilçe (476 del.) | MERKEZ (282), BUCAK (102), KARAMANLI (48), YEŞİLOVA (44) | **338 – 475** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 16 | **BURSA** | 20 | — | 42.975 (%2,40) | 26.876 | **40** | 8/17 | 9 ilçe (406 del.) | İNEGÖL (332), GÜRSU (25), KARACABEY (17), KESTEL (12) | **5.529 – 7.644** | İkincil / Yedek |
| 17 | **ÇANAKKALE** | 4 | — | 1.234 (%0,40) | 908 | **8** | 12/12 | 4 ilçe (483 del.) | BİGA (249), MERKEZ (128), YENİCE (55), AYVACIK (51) | **225 – 320** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 18 | **ÇANKIRI** | 2 | — | 1.112 (%0,98) | 728 | **4** | 12/12 | 4 ilçe (391 del.) | MERKEZ (189), ŞABANÖZÜ (71), ILGAZ (68), ÇERKEŞ (63) | **157 – 225** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 19 | **ÇORUM** | 4 | — | 3.934 (%1,26) | 2.529 | **8** | 13/14 | 5 ilçe (503 del.) | MERKEZ (376), OSMANCIK (58), SUNGURLU (27), KARGI (22) | **676 – 943** | İkincil / Yedek |
| 20 | **DENİZLİ** | 7 | — | 2.082 (%0,33) | 1.553 | **14** | 17/19 | 7 ilçe (566 del.) | PAMUKKALE (252), MERKEZEFENDİ (173), ACIPAYAM (51), ÇAMELİ (45) | **483 – 676** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 21 | **DİYARBAKIR** | 12 | — | 5.914 (%0,83) | 4.004 | **24** | 14/17 | 6 ilçe (435 del.) | EĞİL (131), KAYAPINAR (126), YENİŞEHİR (56), SİLVAN (47) | **892 – 1.242** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 22 | **EDİRNE** | 4 | — | 1.655 (%0,67) | 1.119 | **8** | 8/9 | 3 ilçe (439 del.) | MERKEZ (242), HAVSA (135), KEŞAN (62) | **258 – 360** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 23 | **ELAZIĞ** | 5 | — | 13.595 (%4,89) | 8.387 | **10** | 9/11 | 4 ilçe (579 del.) | MERKEZ (443), KOVANCILAR (103), KARAKOÇAN (21), PALU (12) | **2.560 – 3.541** | İkincil / Yedek |
| 24 | **ERZİNCAN** | 2 | — | 1.841 (%1,49) | 1.178 | **4** | 8/9 | 3 ilçe (554 del.) | MERKEZ (520), REFAHİYE (21), ÇAYIRLI (13) | **352 – 490** | İkincil / Yedek |
| 25 | **ERZURUM** | 6 | — | 7.002 (%2,00) | 4.426 | **12** | 17/20 | 7 ilçe (517 del.) | YAKUTİYE (174), PALANDÖKEN (156), AZİZİYE (80), OLTU (46) | **1.204 – 1.671** | İkincil / Yedek |
| 26 | **ESKİŞEHİR** | 6 | — | 3.184 (%0,59) | 2.181 | **12** | 12/14 | 5 ilçe (554 del.) | ODUNPAZARI (252), TEPEBAŞI (243), MİHALIÇÇIK (37), ÇİFTELER (12) | **652 – 908** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 27 | **GAZİANTEP** | 14 | — | 11.257 (%1,23) | 7.317 | **28** | 6/9 | 4 ilçe (327 del.) | ŞEHİTKAMİL (262), NİZİP (42), OĞUZELİ (14), ARABAN (9) | **1.254 – 1.735** | İkincil / Yedek |
| 28 | **GİRESUN** | 4 | — | 4.064 (%1,51) | 2.591 | **8** | 14/16 | 6 ilçe (440 del.) | MERKEZ (154), BULANCAK (126), ÇANAKÇI (66), KEŞAP (36) | **597 – 832** | İkincil / Yedek |
| 29 | **GÜMÜŞHANE** | 2 | — | 1.144 (%1,67) | 731 | **4** | 6/6 | 2 ilçe (389 del.) | MERKEZ (205), ŞİRAN (184) | **142 – 201** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 30 | **HAKKARİ** | 3 | — | 590 (%0,46) | 429 | **6** | 5/5 | 2 ilçe (531 del.) | ŞEMDİNLİ (336), YÜKSEKOVA (195) | **115 – 164** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 31 | **HATAY** | 11 | — | 11.565 (%1,49) | 7.392 | **22** | 11/15 | 6 ilçe (394 del.) | PAYAS (276), KIRIKHAN (30), ALTINÖZÜ (28), BELEN (24) | **1.457 – 2.025** | İkincil / Yedek |
| 32 | **ISPARTA** | 4 | — | 2.574 (%1,07) | 1.678 | **8** | 12/13 | 5 ilçe (535 del.) | MERKEZ (384), ŞARKİKARAAĞAÇ (47), GELENDOST (46), EĞİRDİR (36) | **480 – 671** | İkincil / Yedek |
| 33 | **MERSİN** | 13 | — | 5.719 (%0,55) | 3.970 | **26** | 9/13 | 5 ilçe (410 del.) | TOROSLAR (145), TARSUS (134), ERDEMLİ (58), MEZİTLİ (43) | **840 – 1.167** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 34 | **İSTANBUL** | 98 | — | 84.668 (%0,97) | 55.367 | **196** | 5/39 | 26 ilçe (334 del.) | ESENLER (36), ÜMRANİYE (35), ÜSKÜDAR (26), SULTANBEYLİ (22) | **9.454 – 13.064** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 35 | **İZMİR** | 28 | — | 11.716 (%0,45) | 8.355 | **56** | 24/30 | 13 ilçe (369 del.) | KARABAĞLAR (81), KEMALPAŞA (80), BAYRAKLI (46), TORBALI (26) | **1.588 – 2.216** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 36 | **KARS** | 3 | — | 266 (%0,20) | 231 | **6** | 8/8 | 3 ilçe (595 del.) | SARIKAMIŞ (593), AKYAKA (1), ARPAÇAY (1) | **90 – 130** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 37 | **KASTAMONU** | 3 | — | 2.023 (%0,84) | 1.336 | **6** | 20/20 | 7 ilçe (463 del.) | MERKEZ (164), TOSYA (112), CİDE (46), İNEBOLU (41) | **329 – 471** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 38 | **KAYSERİ** | 10 | — | 29.174 (%3,82) | 18.032 | **20** | 9/16 | 10 ilçe (363 del.) | MELİKGAZİ (266), SARIOĞLAN (25), HACILAR (15), YAHYALI (15) | **3.387 – 4.691** | İkincil / Yedek |
| 39 | **KIRKLARELİ** | 3 | — | 785 (%0,37) | 583 | **6** | 8/8 | 3 ilçe (457 del.) | LÜLEBURGAZ (214), MERKEZ (168), BABAESKİ (75) | **142 – 203** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 40 | **KIRŞEHİR** | 2 | — | 1.262 (%0,98) | 828 | **4** | 6/7 | 3 ilçe (494 del.) | MERKEZ (346), MUCUR (95), KAMAN (53) | **220 – 309** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 41 | **KOCAELİ** | 14 | — | 31.913 (%2,88) | 19.870 | **28** | 1/12 | 6 ilçe (392 del.) | BAŞİSKELE (147), GEBZE (110), KÖRFEZ (65), KARAMÜRSEL (36) | **4.007 – 5.534** | İkincil / Yedek |
| 42 | **KONYA** | 15 | — | 36.056 (%3,06) | 22.419 | **30** | 19/31 | 22 ilçe (390 del.) | KARATAY (96), MERAM (89), ILGIN (35), ÇUMRA (33) | **4.551 – 6.308** | İkincil / Yedek |
| 43 | **KÜTAHYA** | 5 | — | 6.248 (%1,93) | 3.939 | **10** | 11/13 | 5 ilçe (536 del.) | TAVŞANLI (285), MERKEZ (181), GEDİZ (24), SİMAV (24) | **1.118 – 1.551** | İkincil / Yedek |
| 44 | **MALATYA** | 6 | — | 5.311 (%1,39) | 3.412 | **12** | 11/13 | 5 ilçe (545 del.) | BATTALGAZİ (322), YEŞİLYURT (135), DARENDE (47), AKÇADAĞ (21) | **982 – 1.361** | İkincil / Yedek |
| 45 | **MANİSA** | 10 | — | 18.886 (%2,12) | 11.834 | **20** | 12/17 | 6 ilçe (441 del.) | SARUHANLI (405), DEMİRCİ (14), GÖRDES (8), SELENDİ (5) | **2.642 – 3.659** | İkincil / Yedek |
| 46 | **KAHRAMANMARAŞ** | 8 | — | 5.826 (%1,01) | 3.811 | **16** | 7/11 | 4 ilçe (593 del.) | DULKADİROĞLU (335), GÖKSUN (96), TÜRKOĞLU (83), ELBİSTAN (79) | **1.159 – 1.599** | İkincil / Yedek |
| 47 | **MARDİN** | 6 | — | 2.665 (%0,71) | 1.815 | **12** | 9/10 | 4 ilçe (547 del.) | KIZILTEPE (441), MİDYAT (76), SAVUR (16), ÖMERLİ (14) | **517 – 720** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 48 | **MUĞLA** | 7 | — | 2.469 (%0,39) | 1.792 | **14** | 12/13 | 5 ilçe (480 del.) | MİLAS (156), SEYDİKEMER (119), FETHİYE (95), MENTEŞE (57) | **438 – 614** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 49 | **MUŞ** | 3 | — | 1.377 (%0,96) | 924 | **6** | 5/6 | 2 ilçe (487 del.) | MERKEZ (416), BULANIK (71) | **237 – 329** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 50 | **NEVŞEHİR** | 3 | — | 1.348 (%0,89) | 899 | **6** | 8/8 | 3 ilçe (427 del.) | MERKEZ (246), ÜRGÜP (98), AVANOS (83) | **195 – 277** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 51 | **NİĞDE** | 3 | — | 2.540 (%1,61) | 1.634 | **6** | 5/6 | 2 ilçe (451 del.) | MERKEZ (394), ÇİFTLİK (57) | **386 – 535** | İkincil / Yedek |
| 52 | **ORDU** | 6 | — | 4.814 (%1,07) | 3.134 | **12** | 16/19 | 7 ilçe (474 del.) | ÜNYE (133), FATSA (115), ALTINORDU (101), KUMRU (50) | **783 – 1.093** | İkincil / Yedek |
| 53 | **RİZE** | 3 | — | 5.909 (%3,09) | 3.674 | **6** | 10/12 | 4 ilçe (537 del.) | ARDEŞEN (300), MERKEZ (190), ÇAYELİ (31), İYİDERE (16) | **1.032 – 1.430** | İkincil / Yedek |
| 54 | **SAKARYA** | 8 | — | 31.858 (%5,31) | 19.567 | **16** | 5/16 | 8 ilçe (359 del.) | ADAPAZARI (266), PAMUKOVA (24), SAPANCA (23), KAYNARCA (16) | **3.627 – 5.016** | İkincil / Yedek |
| 55 | **SAMSUN** | 9 | — | 11.347 (%1,46) | 7.245 | **18** | 10/17 | 9 ilçe (318 del.) | ÇARŞAMBA (117), TERME (67), VEZİRKÖPRÜ (38), TEKKEKÖY (28) | **1.176 – 1.638** | İkincil / Yedek |
| 56 | **SİİRT** | 3 | — | 879 (%0,61) | 611 | **6** | 7/7 | 3 ilçe (497 del.) | MERKEZ (331), ŞİRVAN (89), KURTALAN (77) | **158 – 225** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 57 | **SİNOP** | 2 | — | 2.212 (%1,58) | 1.403 | **4** | 9/9 | 4 ilçe (374 del.) | BOYABAT (127), MERKEZ (113), GERZE (69), ERFELEK (65) | **269 – 379** | İkincil / Yedek |
| 58 | **SİVAS** | 5 | — | 3.582 (%1,03) | 2.341 | **10** | 16/17 | 6 ilçe (488 del.) | MERKEZ (351), YILDIZELİ (35), HAFİK (29), ŞARKIŞLA (26) | **616 – 860** | İkincil / Yedek |
| 59 | **TEKİRDAĞ** | 8 | — | 1.810 (%0,28) | 1.414 | **16** | 10/11 | 4 ilçe (528 del.) | SÜLEYMANPAŞA (229), ÇERKEZKÖY (162), SARAY (98), MALKARA (39) | **376 – 526** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 60 | **TOKAT** | 5 | — | 3.355 (%1,03) | 2.198 | **10** | 10/12 | 4 ilçe (504 del.) | MERKEZ (216), ERBAA (158), TURHAL (86), NİKSAR (44) | **579 – 803** | İkincil / Yedek |
| 61 | **TRABZON** | 6 | — | 18.238 (%4,04) | 11.261 | **12** | 12/18 | 11 ilçe (405 del.) | OF (156), ARAKLI (104), SÜRMENE (44), DÜZKÖY (22) | **2.301 – 3.194** | İkincil / Yedek |
| 62 | **TUNCELİ** | 1 | — | 97 (%0,20) | 84 | **2** | 8/8 | 3 ilçe (332 del.) | MERKEZ (141), ÇEMİŞGEZEK (129), HOZAT (62) | **36 – 54** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 63 | **ŞANLIURFA** | 14 | — | 9.374 (%1,06) | 6.129 | **28** | 8/13 | 5 ilçe (476 del.) | KARAKÖPRÜ (147), EYYÜBİYE (146), HALİLİYE (115), HARRAN (49) | **1.518 – 2.099** | İkincil / Yedek |
| 64 | **UŞAK** | 3 | — | 1.719 (%0,78) | 1.143 | **6** | 5/6 | 2 ilçe (497 del.) | MERKEZ (445), BANAZ (52) | **301 – 419** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 65 | **VAN** | 8 | — | 2.365 (%0,54) | 1.693 | **16** | 12/13 | 5 ilçe (530 del.) | İPEKYOLU (424), GEVAŞ (42), ÖZALP (22), BAŞKALE (21) | **476 – 665** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 66 | **YOZGAT** | 4 | — | 2.133 (%1,00) | 1.403 | **8** | 13/14 | 5 ilçe (500 del.) | MERKEZ (224), SORGUN (108), YERKÖY (102), AKDAĞMADENİ (43) | **368 – 515** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 67 | **ZONGULDAK** | 5 | — | 6.440 (%2,02) | 4.066 | **10** | 4/8 | 3 ilçe (351 del.) | ÇAYCUMA (236), DEVREK (68), KOZLU (47) | **728 – 1.007** | İkincil / Yedek |
| 68 | **AKSARAY** | 4 | — | 1.617 (%0,83) | 1.089 | **8** | 7/8 | 3 ilçe (523 del.) | MERKEZ (395), ESKİL (71), ORTAKÖY (57) | **303 – 425** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 69 | **BAYBURT** | 1 | — | 1.423 (%3,66) | 883 | **2** | 2/3 | 1 ilçe (482 del.) | MERKEZ (482) | **224 – 310** | İkincil / Yedek |
| 70 | **KARAMAN** | 3 | — | 2.006 (%1,45) | 1.283 | **6** | 5/6 | 2 ilçe (542 del.) | MERKEZ (500), ERMENEK (42) | **370 – 513** | İkincil / Yedek |
| 71 | **KIRIKKALE** | 3 | — | 1.417 (%0,91) | 934 | **6** | 8/9 | 3 ilçe (528 del.) | MERKEZ (439), YAHŞİHAN (50), BAHŞILI (39) | **267 – 373** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 72 | **BATMAN** | 5 | — | 3.559 (%1,35) | 2.304 | **10** | 4/6 | 2 ilçe (555 del.) | SASON (328), MERKEZ (227) | **672 – 927** | İkincil / Yedek |
| 73 | **ŞIRNAK** | 4 | — | 377 (%0,17) | 354 | **8** | 7/7 | 3 ilçe (596 del.) | MERKEZ (345), CİZRE (152), BEYTÜŞŞEBAP (99) | **112 – 163** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 74 | **BARTIN** | 2 | — | 510 (%0,45) | 367 | **4** | 4/4 | 2 ilçe (598 del.) | ULUS (415), AMASRA (183) | **109 – 154** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 75 | **ARDAHAN** | 2 | — | 305 (%0,63) | 210 | **4** | 6/6 | 2 ilçe (411 del.) | GÖLE (248), MERKEZ (163) | **51 – 76** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 76 | **IĞDIR** | 2 | — | 79 (%0,08) | 99 | **4** | 4/4 | 2 ilçe (598 del.) | TUZLUCA (597), ARALIK (1) | **44 – 64** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 77 | **YALOVA** | 3 | — | 1.606 (%1,32) | 1.049 | **6** | 5/6 | 2 ilçe (466 del.) | MERKEZ (297), ARMUTLU (169) | **250 – 347** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 78 | **KARABÜK** | 3 | — | 2.530 (%1,80) | 1.598 | **6** | 5/6 | 2 ilçe (479 del.) | MERKEZ (344), SAFRANBOLU (135) | **395 – 549** | İkincil / Yedek |
| 79 | **KİLİS** | 2 | — | 537 (%0,70) | 361 | **4** | 4/4 | 2 ilçe (550 del.) | MERKEZ (416), MUSABEYLİ (134) | **104 – 148** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 80 | **OSMANİYE** | 4 | — | 2.642 (%0,96) | 1.742 | **8** | 6/7 | 3 ilçe (546 del.) | MERKEZ (419), KADİRLİ (89), DÜZİÇİ (38) | **498 – 693** | İkincil / Yedek |
| 81 | **DÜZCE** | 3 | — | 3.669 (%1,58) | 2.329 | **6** | 7/8 | 3 ilçe (471 del.) | MERKEZ (380), AKÇAKOCA (61), ÇİLİMLİ (30) | **576 – 800** | İkincil / Yedek |
---
## 6. Son Kongre Tahlili, Muhtemel Yeni Kongre Takvimi ve Olağanüstü Kongre Koşulları
- **Son Yapılan Büyük Kongre / Kurultay:**
**9. Olağan Büyük Kongre:** 24 Kasım 2024 (Ankara Spor Salonu — iki adaylı demokratik yarış sonucunda Mahmut Arıkan 823 oyla Genel Başkan seçilmiştir).
- **Muhtemel Yeni Olağan Kongre / Kurultay Tarih Aralığı:**
2–3 yıllık olağan kongre süresi uyarınca **10. Olağan Büyük Kongre** penceresi **Kasım 2026 – Kasım 2027** aralığıdır (kongre süreci takvimsel olarak başlamış/yaklaşmış durumdadır!).
- **Olağanüstü Büyük Kongre / Kurultay Şartları:**
Olağanüstü Büyük Kongre; Genel Başkan, GİK veya Büyük Kongre delegelerinin **en az 1/5'inin (~268 noter onaylı imza)** yazılı istemiyle toplanır. **Seçim Şartı:** Delege talebiyle toplanacak olağanüstü kongrede **seçim maddesinin gündemde yer alabilmesi için talebin delege tamsayısının salt çoğunluğu (%50+1 = ~671 noter onaylı imza)** tarafından yapılması gerekir.
---
## 7. Adım Adım Yasal ve Demokratik Katılım Yol Haritası (5 Fazlı Plan)
### Faz 1: YSK-SİPARS Veri Haritalama ve Resmi Üyelik Süreci (Kongreden 6–12 Ay Önce)
1. **İl ve İlçe Hedef Seçimi:** Yukarıdaki 81 il matrisinde `🎯 Optimal Hedef` olarak işaretlenen **45 il** ve bu illerin toplam **216 stratejik ilçesi** önceliklendirilir; `753` adet `<400` üyeli (doğrudan delege olunan) ilçe ile `220` adet `>=400` üyeli (mahalle sandığı kurulan) ilçenin çalışma planı ayrıştırılır.
2. **Usulüne Uygun Üyelik Başvurusu:** Tüzükteki başvuru şartlarına (Tüzük Madde 3, 4, 5, 6, 7, 8) tam uyumla, referans/ikamet/kota kuralları gözetilerek başvurular yapılır ve mutlaka tarih-sayılı **Alındı Belgesi** alınır.
3. **Süre ve İtiraz Takibi:** Yasal karar süresi sonunda kabul edilmeyen başvurular için süresi içinde İl Yönetim Kuruluna / üst kurula yazılı itiraz yapılır; kesinleşen üyelikler e-Devlet (**SİPARS**) üzerinden doğrulanır.
### Faz 2: Mahalle / Muhtarlık Bölgesi Delege Seçimleri (Kongreden 3–5 Ay Önce)
1. **Askı Listelerinin Denetimi:** Delege seçimleri öncesinde ilçe başkanlıklarında askıya çıkarılan üye/seçmen listeleri incelenir; maddi hata veya eksiklik varsa askı süresi içinde belgeleriyle yazılı itiraz edilir.
2. **Mahalle Sandık Katılımı:** Üye sayısı 400'ü aşan `220` ilçeden hedef sepette yer alanlarda her mahalle için tam kadro (asıl + yedek, cinsiyet/gençlik kotalarına uygun) ilçe delege aday listesi hazırlanır. Üye sayısı 400'ün altında kalan ilçelerde ise tüm kayıtlı üyeler doğrudan Faz 3'teki İlçe Kongresi seçmenidir.
### Faz 3: İlçe Kongreleri ve İl Delegelerinin Seçimi (Kongreden 2–4 Ay Önce)
1. **SPK m. 21 Hâkim Güvencesi:** İlçe Kongresi delege listesi kongreden en az 15 gün önce İlçe Seçim Kurulu Başkanına verilir, 7 gün önce 3 gün süreyle askıya çıkarılır. Kesinleşen mühürlü hazirun listesi dışında kimse oy kullanamaz.
2. **İlçe Yönetimi ve İl Delegeliği Seçimi:** Hedeflenen **216 ilçede** İlçe Başkanı, İlçe Yönetim Kurulu ve **İl Kongresi delegeleri** (`>=318 / 600` il delegesi hedefiyle) gizli oy, açık tasnif ve yargı gözetiminde seçilir.
### Faz 4: İl Kongreleri ve Büyük Kongre Delegasyonunun Belirlenmesi (Kongreden 1–2 Ay Önce)
1. **İl Kongresi Salt Çoğunluğu:** Hedeflenen **45 ilin** her birinde 600 il delegesinin salt çoğunluğu sağlanarak İl Başkanı, İl Yönetim Kurulu, İl Disiplin Kurulu ve o ilin **Büyük Kongre / Kurultay delegeleri** (toplam **720 seçilmiş delege**) seçilir.
2. **Adaylık İmza Hazırlığı:** Büyük Kongreye seçilen `720` delege arasından, Genel Başkan adaylığı için Tüzüğün aradığı imza barajını fazlasıyla karşılayacak sayıda noter/divan imzası organize edilir.
### Faz 5: Büyük Kongre / Kurultay ve Merkez Organların Demokratik Seçimi
1. **Kongre Divan Başkanlığı Seçimi:** Kongre açılışında hazirun çoğunluğuyla tarafsız ve tüzüğe hâkim bir **Kongre Divan Başkanı ve Divan Heyeti** seçilir.
2. **Genel Başkanlık ve Üst Kurul Seçimi:** Yargı gözetiminde kurulan sandıklarda ilk turda **`671+` oyla** Genel Başkan seçimi kazanılır; aynı zamanda tüzükteki liste ve kota kurallarına tam uyumlu **Anahtar Liste / Blok Liste** ile merkez karar organı ve disiplin kurulu asıl/yedek üyeliklerinde salt çoğunluk sağlanır.
---
## 8. Parti Tüzüğüne Özgü Kritik Stratejik ve Hukuki Notlar
- Saadet Partisi Tüzüğü Madde 4'teki **2 partili tezkiye (referans) şartı** ve Madde 8/b'deki **üyelik aidatı ödeme yükümlülüğü** (aidat ödemeyenlerin kongrelerde oy kullanamaması) titizlikle takip edilmeli; tüm üyelerin aidat makbuzları resmi olarak kayıt altına alınmalıdır.
- 1.200 seçilmiş Büyük Kongre delegesinin illerin milletvekili sayısının 2 katı olarak dağıtılması sebebiyle, üye sayısının 400'ün altında kaldığı yüzlerce ilçede düşük sayısal katılımla ilçe ve il delegasyonu kazanılabilmektedir.
- **2820 Sayılı SPK m. 21 Yargısal Güvencesi:** İlçe, il ve büyük kongre seçimlerinin tamamı **Seçim Kurulu Başkanı Hâkimin** doğrudan gözetim ve denetimi altında, **gizli oy ve açık tasnif** esasına göre yapılır. Seçim devamı ve sonuçlarına karşı tutanakların düzenlenmesinden itibaren **2 gün içinde** Seçim Kurulu Başkanına itiraz edilebilir; hâkimin kararı kesindir.
- **Görevden Alma / Fesih Kararlarına Karşı Yasal Sınır (SPK m. 19–20):** Üst kurulların il veya ilçe yönetim kurullarını görevden alması halinde dahi atanan geçici kurullar **ilçelerde en geç 30 gün, illerde en geç 45 gün** içinde olağanüstü kongreyi toplamak zorundadır; yeni delege seçimi yapılmışsa kongre seçilmiş mevcut delegelerle toplanır. Bu hüküm, tabandan seçilmiş delegelerin iradesini koruyan en temel yasal güvencedir.