# Büyük Birlik Partisi (BBP) — YSK Seçim Sonuçları, Delege Matematiği ve Demokratik Katılım Yol Haritası
> **Yasal ve Metodolojik Çerçeve:** Bu çalışma; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası m. 67–68, **2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK)**, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicili (**SİPARS**) güncel verileri, **Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 14 Mayıs 2023 (28. Dönem Milletvekili) ve 31 Mart 2024 (Mahalli İdareler) 81 İl / 973 İlçe Kesin Seçim Sonuçları** ile **Büyük Birlik Partisi** resmi iç mevzuatı esas alınarak; tamamen **yasal, şeffaf, tüzüksel ve demokratik katılım hakları** çerçevesinde parti içi çoğunluğun sağlanması ve yönetim organlarının seçimle belirlenmesi sürecinin il/ilçe bazlı matematiksel modellemesini içerir.
---
## 1. Kurumsal Kimlik, SİPARS Üye Verileri ve YSK Resmi Seçim Özeti
| Parametre | Resmi Veri / YSK & SİPARS Analitik Değeri |
| :--- | :--- |
| **Parti Resmi Adı** | Büyük Birlik Partisi (`BBP`) |
| **Yargıtay SİPARS Sicil Kodu** | `23` (`yargitaycb.gov.tr/sipar/23`) |
| **Kuruluş Tarihi** | 29.01.1993 |
| **Mevcut Genel Başkan / Liderlik** | Mustafa Destici |
| **Genel Merkez Adresi** | Mustafa Kemal Mah. 2141. Cad. No:3 Çankaya / Ankara |
| **Güncel Resmi Üye Sayısı (SİPARS)** | **115.049** |
| **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi Resmi Oyu (YSK)** | **530.770 oy** (%0,97 — `BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ`) |
| **31 Mart 2024 Yerel Seçimi Meclis Oyu (YSK)** | **488.391 oy** (%1,08 — BŞB İlçe Belediye Meclisi + İl Genel Meclisi) |
| **Delege Hesabında Esas Alınan YSK Referansı** | **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi (%50 Oy + %50 MV Karma Model)** |
| **81 İl / 973 İlçe Düz Ortalama Üye** | ~1.420 üye/il · ~118 üye/ilçe |
| **<400 Üyeli (Doğrudan Üye Kongreli) İlçe Sayısı** | **913 / 973 ilçe (%93,8)** *(YSK oy ağırlıklı SİPARS tahmini)* |
| **>=400 Üyeli (Mahalle Sandığı Zorunlu) İlçe Sayısı** | **60 / 973 ilçe** |
| **Örgütsel Ölçek Tipolojisi** | Orta Ölçekli Milli-Muhafazakâr Teşkilat Partisi (~115 Bin Üye — 200 Delege Adaylık İmza Barajı) |
### İncelenen Resmi Mevzuat ve Veri Kaynakları
- `BBP_Tuzugu_Tam_Metin.md`
- `2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK m. 14, 15, 19, 20, 21)`
- `YSK 14 Mayıs 2023 (28. Dönem MV) ve 31 Mart 2024 (Mahalli İdareler) 81 İl & 973 İlçe Kesin Seçim Sonuçları (00_YSK_SECIM_VERILERI)`
**SPK m. 19 (400 Delege Eşiği) ve YSK İlçe Dağılım Sonucu:**
YSK 2023/2024 ilçe oy oranlarıyla ağırlıklandırılmış SİPARS modeline göre, Türkiye'deki **973 ilçenin tam 913 tanesinde (%93,8)** mevcut üye sayısı SPK m. 19'daki **400 delege tavanının altındadır** (yalnızca **60 büyük ilçede** 400'ün üzerindedir). Bu matematiksel gerçek, hedef ilçelerin büyük bölümünde mahalle sandığı elemesi olmaksızın **kayıtlı tüm üyelerin doğrudan İlçe Kongresi seçmeni/delegesi** olarak oy kullanabileceği anlamına gelir!
---
## 2. YSK Seçim Sonuçları Hukuki Analizi: Genel Seçim mi, Yerel Seçim mi?
Parti tüzüğü ve kongre yönetmeliği hükümlerinin **YSK resmi seçim arşivi** (`14 Mayıs 2023 Genel Seçimi` vs. `31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi`) karşısındaki somut hukuki uygulaması kademe bazında şöyledir:
- **Büyük Kurultay (1.200 Seçilmiş Delege — Tüzük m. 11):** **600 delege** illerin TBMM milletvekili sayısına göre taban olarak tahsis edilir; kalan **600 delege** ise BBP'nin **14 Mayıs 2023 Milletvekili Genel Seçimi**'nde aldığı **530.770** toplam oya göre (`600 × İl BBP Oyu / 530.770`) dağıtılır!
- **İl Kurultayı (600 Seçilmiş Delege — Tüzük m. 29):** Önce her ilçeye **5 taban delege** tahsis edilir; kalan sayı BBP'nin **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi** ilçe oylarına göre (yeni ilçe veya genel seçim oyu bulunmaması halinde **31 Mart 2024 Yerel Seçim: `501.335` meclis oyu** üzerinden) paylaştırılır.
---
## 3. Yasal ve Tüzüksel Üyelik Mekanizması (Giriş Kapısı)
Parti içi demokraside seçme ve seçilme hakkının hukuki ön şartı, Siyasi Partiler Siciline (SİPARS) ve parti üye kütüğüne usulüne uygun kayıttır:
- **Dayanak Maddeler:** Tüzük Madde 3, 4, 5, 6, 7 ve 2820 sayılı SPK m. 11–12.
- **Başvuru Usulü ve Referans Şartı:** İkamet edilen İlçe Başkanlığına giriş beyannamesi ile müracaat edilir (Tüzük m. 3).
- **Karar Süresi ve Kesinleşme Mekanizması:** Müracaatlar **en geç 1 (bir) ay (30 gün) içerisinde** İlçe Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanır ve başvuru sahibine cevap verilmesi mecburidir; kabul edilen kayıtlar Genel Merkez aracılığıyla **Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sistemine düşmesiyle** kesinlik kazanır (m. 6).
- **Ret Kararına Karşı İtiraz Yolu:** Üyelik talebi reddedilenler, kararın bildirilmesinden itibaren **15 gün** içinde İl Yönetim Kuruluna itiraz edebilir; İl YK itirazı **15 gün** içinde kesin karara bağlar.
> **Hukuki Uygulama Notu:** Tüm üyelik başvurularında tarih ve sıra numaralı **Alındı Belgesi** (veya dijital başvuru doğrulama kaydı / noter ihtarı) muhafaza edilmeli; yasal karar süresinin sonunda **e-Devlet -> Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama** ekranından Yargıtay SİPARS kaydının aktifleştiği teyit edilmelidir.
---
## 4. Delege Piramidi, Temsil Aritmetiği ve Merkez Seçim Kuralları
2820 sayılı SPK m. 14, 19, 20 ve BBP Tüzüğü uyarınca tabandan Genel Merkeze uzanan kademeli seçim zinciri aşağıdaki gibi işler:
```mermaid
flowchart LR
A["Kayıtlı Parti Üyeleri
SİPARS: 115.049"] --> B["973 İlçe Kongresi
913 İlçe Doğrudan Üye / 60 İlçe Sandık"]
B --> C["81 İl Kongresi
İl Başına Azami 600 Delege"]
C --> D["Büyük Kongre / Kurultay
1.200 Seçilmiş + Doğal (~1.310)"]
D --> E["Genel Başkan + Üst Kurul
1. Tur Salt Çoğunluk: 656+ Oy"]
```
### A. Kademe Bazlı Temsil Kuralları
1. **Mahalle / Köy Delege Seçimi ve İlçe Kongresi (SPK m. 19):**
İlçe Kurultayı (Kongresi) seçilmiş en çok **400 delege** + tabii delegelerden oluşur. BBP'nin 973 ilçedeki ortalaması **~118 üye/ilçe** olduğundan, İç Anadolu ve büyükşehirlerdeki güçlü ilçeler hariç ~800 ilçede üye sayısı 400'ün altındadır.
2. **İl Kongresi / İl Kurultayı (SPK m. 20):**
İl Kurultayı seçilmiş en çok **600 delege** + tabii delegelerden oluşur. Önce her ilçeye **5 taban delege** tahsis edilir; toplam tahsis 600'den düşülür; kalan sayı son genel seçimde BBP'nin o ilde aldığı oya bölünerek katsayı bulunur ve ilçelerin parti oyuyla çarpılarak 5 taban delegeye eklenir.
3. **Büyük Kongre / Kurultay Yapısı (SPK m. 14):**
Tüzük Madde 11 uyarınca Büyük Kurultay; **1.200 seçilmiş delege** (yarısı olan **600 delege** illerin milletvekili sayısına göre taban tahsis, kalan **600 delege** BBP'nin son genel seçimdeki il oy oranına göre) + tabii delegelerden (Genel Başkan, 70 MKYK üyesi, MDK üyeleri, Kurucular, partili Bakan/MV) oluşur.
### B. Genel Başkanlık ve Merkez Organları Seçim Kuralları
- **Tahmini Toplam Büyük Kongre Üye Tam Sayısı (Seçilmiş + Tabii):** `~1.310` delege (`1.200` seçilmiş il delegesi + tabii üyeler)
- **Genel Başkan Seçimi 1. ve 2. Tur Kazanma Eşiği (SPK m. 15 Salt Çoğunluk):** **`656` oy** (3. turda en çok oyu alan seçilir)
- **Tabii Delegeleri Dengeleyen Güvenli Seçilmiş Delege Hedefi:** **`710 / 1.200 seçilmiş delege`**
- **Genel Başkan Adaylık İmza Barajı:** Tüzük Madde 12/F uyarınca Genel Başkanlığa aday olabilmek için oy kullanma hakkına sahip **en az 200 Büyük Kurultay delegesinin** noter veya divan gözetiminde yazılı önerisi gerekir! (**Özel İndirimli Eşik:** Genel Başkanlığa aday olacak kişi mevcut **MKYK üyesi ise 100 delege imzasıyla** aday olabilir!). İlk iki turda salt çoğunluk (~656 oy), üçüncü turda en çok oy aranır.
- **Merkez Karar, Yönetim ve Disiplin Organları:** **Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK):** Genel Başkan + Büyük Kurultay tarafından gizli oyla seçilen **70 asıl ve 35 yedek** üyeden teşekkül eder (Tüzük m. 13). MKYK içinden **Başkanlık Divanı** belirlenir; ayrıca Merkez Disiplin Kurulu (MDK) ve Yüksek İstişare Kurulu görev yapar.
- **Liste Yöntemi (Çarşaf vs. Blok Liste) ve Kotalar:** Önce Genel Başkan seçimi yapılır, ardından diğer tüm merkez organ seçimleri birlikte (uygulamada Blok Liste usulüyle; çarşaf liste imkânı saklı olarak) gerçekleştirilir. Zorunlu cinsiyet kotası yoktur; Kadın Kolları ve Alperen Gençlik Kolları yan kuruluşları bulunur.
---
## 5. YSK İl ve İlçe Seçim Sonuçlarına Göre Optimal Delege ve Üye Modeli
2820 sayılı SPK m. 36 uyarınca en az **41 ilde** (ve bu illerdeki ilçelerin en az 1/3'ünde) teşkilatlanma şartını ve Büyük Kongre'de **`710` seçilmiş delege** hedefini aynı anda sağlayan **en düşük üye maliyetli il ve ilçe sepeti**, YSK 2023 ve 2024 gerçek seçim verileri üzerinde **2 Kısıtlı Dinamik Programlama (0-1 Knapsack)** algoritmasıyla hesaplanmıştır:
### A. YSK Oy Ağırlıklı Optimal Sayısal Hedef Özeti
| Hesaplama Parametresi | Asgari Eşik (Bıçak Sırtı Çoğunluk) | Güvenli Demokratik Çoğunluk Hedefi |
| :--- | :---: | :---: |
| **Optimal Hedef İl Sayısı (81 İl İçinde)** | 43 İl | **45 İl** |
| **Optimal Hedef İlçe Sayısı (973 İlçe İçinde)** | ~182 İlçe | **207 İlçe** *(İl kongrelerinde 318+/600 delege)* |
| **Kazanılan Seçilmiş Büyük Kongre Delegesi** | ~656 Delege | **710 / 1.200 Delege** |
| **YSK Ağırlıklı Gereken Aktif / Yeni Katılımcı Üye** | **8.179 Üye** | **11.678 Üye** |
| **Hedef İl Başına Ortalama Aktif Üye** | ~182 Üye / İl | **~260 Üye / İl** |
| **Hedef İlçe Başına Ortalama Aktif Üye** | ~40 Üye / İlçe | **~56 Üye / İlçe** |
> **YSK Oy/Üye Optimizasyonu Kazancı:** Düz Türkiye ortalaması varsayıldığında `30.000 – 45.000` aktif üye gerekirken, YSK 2023/2024 gerçek il ve ilçe oy dağılımları üzerinden **delege başına üye yoğunluğu en düşük 45 il ve 207 ilçe** dinamik programlama ile seçildiğinde, aynı Büyük Kongre çoğunluğu (**710 seçilmiş delege**) **%74,0 daha az organizasyonel yükle (`8.179 – 11.678` aktif üye)** sağlanabilmektedir!
> *(Not: Mevcut üyesi çok az veya sıfır olan ilçelerde dahi SPK m. 19–20 uyarınca yasal ilçe kongresi ve asıl+yedek yönetim kurulu oluşturulabilmesi için gereken asgari 11–18 kişilik kurucu/aktif üye tabanı hesaba dahil edilmiştir.)*
### B. En Yüksek Kaldıraçlı İlk 25 Stratejik İlçe (YSK İlçe Oy & Delege Verimliliği)
Aşağıdaki tablo, **optimal hedef iller** içinde 1 aktif üyeye düşen İl ve Büyük Kongre delege çarpanı en yüksek **25 örnek anahtar ilçeyi** (il başına en fazla 2 ilçe gösterilerek) listelemektedir:
| # | İl | İlçe | 2024 Seçmen | 2023 Genel Oy | 2024 Yerel Oy | Tahmini Mevcut Üye | İlçe Kongre Usulü | İl Kongre Delegesi (/600) | Gereken Aktif Üye (Min – Güvenli) |
| :-: | :--- | :--- | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: |
| 01 | **İSTANBUL** | **AVCILAR** | 302.286 | 1.321 | 0 | 138 | Doğrudan Üye (<400) | **12** | **50 – 72** |
| 02 | **İSTANBUL** | **BEYLİKDÜZÜ** | 274.115 | 1.737 | 0 | 176 | Doğrudan Üye (<400) | **14** | **63 – 89** |
| 03 | **ANKARA** | **POLATLI** | 96.009 | 1.339 | 0 | 156 | Doğrudan Üye (<400) | **18** | **56 – 80** |
| 04 | **MARDİN** | **ARTUKLU** | 119.934 | 241 | 0 | 26 | Doğrudan Üye (<400) | **198** | **14 – 22** |
| 05 | **BURSA** | **YILDIRIM** | 476.158 | 3.062 | 0 | 237 | Doğrudan Üye (<400) | **103** | **82 – 116** |
| 06 | **ANKARA** | **PURSAKLAR** | 115.135 | 1.922 | 0 | 223 | Doğrudan Üye (<400) | **23** | **78 – 110** |
| 07 | **İZMİR** | **ÖDEMİŞ** | 104.644 | 874 | 0 | 117 | Doğrudan Üye (<400) | **33** | **44 – 62** |
| 08 | **İZMİR** | **KARABAĞLAR** | 370.142 | 2.528 | 0 | 339 | Doğrudan Üye (<400) | **86** | **115 – 162** |
| 09 | **BURSA** | **NİLÜFER** | 393.534 | 2.199 | 0 | 172 | Doğrudan Üye (<400) | **75** | **61 – 87** |
| 10 | **MERSİN** | **ERDEMLİ** | 113.454 | 577 | 0 | 65 | Doğrudan Üye (<400) | **61** | **27 – 39** |
| 11 | **MERSİN** | **AKDENİZ** | 179.199 | 608 | 0 | 69 | Doğrudan Üye (<400) | **64** | **28 – 41** |
| 12 | **DİYARBAKIR** | **KAYAPINAR** | 275.300 | 524 | 0 | 84 | Doğrudan Üye (<400) | **143** | **33 – 48** |
| 13 | **DİYARBAKIR** | **ERGANİ** | 89.422 | 322 | 0 | 50 | Doğrudan Üye (<400) | **90** | **22 – 32** |
| 14 | **ANTALYA** | **MANAVGAT** | 185.136 | 836 | 0 | 117 | Doğrudan Üye (<400) | **43** | **44 – 62** |
| 15 | **VAN** | **ERCİŞ** | 105.171 | 1.490 | 0 | 131 | Doğrudan Üye (<400) | **182** | **48 – 69** |
| 16 | **ANTALYA** | **DÖŞEMEALTI** | 59.144 | 244 | 0 | 34 | Doğrudan Üye (<400) | **16** | **17 – 25** |
| 17 | **ZONGULDAK** | **EREĞLİ** | 126.224 | 1.473 | 0 | 109 | Doğrudan Üye (<400) | **250** | **41 – 59** |
| 18 | **KOCAELİ** | **KARTEPE** | 103.031 | 2.108 | 0 | 260 | Doğrudan Üye (<400) | **79** | **90 – 126** |
| 19 | **KOCAELİ** | **DERİNCE** | 111.094 | 1.309 | 0 | 164 | Doğrudan Üye (<400) | **51** | **59 – 83** |
| 20 | **MARDİN** | **KIZILTEPE** | 165.317 | 122 | 0 | 14 | Doğrudan Üye (<400) | **103** | **12 – 18** |
| 21 | **BATMAN** | **MERKEZ** | 306.663 | 702 | 0 | 105 | Doğrudan Üye (<400) | **404** | **40 – 57** |
| 22 | **SİİRT** | **MERKEZ** | 113.491 | 225 | 0 | 35 | Doğrudan Üye (<400) | **291** | **17 – 26** |
| 23 | **BİNGÖL** | **MERKEZ** | 111.051 | 527 | 0 | 43 | Doğrudan Üye (<400) | **375** | **20 – 29** |
| 24 | **MUĞLA** | **FETHİYE** | 130.480 | 434 | 0 | 64 | Doğrudan Üye (<400) | **123** | **27 – 39** |
| 25 | **ZONGULDAK** | **ALAPLI** | 31.899 | 525 | 0 | 39 | Doğrudan Üye (<400) | **92** | **19 – 27** |
### C. 81 İlin Tamamı: Resmi YSK Oyları, Tahmini Üye, Büyük Kongre Delegesi ve İl Çoğunluk Matrisi
Aşağıdaki tam cetvelde Türkiye'nin **81 ilinin tamamı** plaka sırasıyla; YSK 2023 ve 2024 resmi oyları, tüzük formülüne göre çıkardığı **Büyük Kongre (Kurultay) delegesi**, tahmini mevcut üye sayısı, 400 altı ilçe sayısı ve o ilin İl Kongresinde salt çoğunluğu (`>=318/600` il delegesi ve `>=1/3` ilçe şartı) kazanmak için gereken **optimal ilçe sayısı ve aktif üye aralığı** ile gösterilmiştir:
| Plaka | İl | TBMM MV | 2023 Genel Oy (%) | 2024 Yerel Meclis Oyu (%) | Tahmini Mevcut Üye | Büyük Kongre Delegesi | <400 İlçe / Toplam | İl Çoğunluğu Hedef İlçe | Örnek Anahtar İlçeler (İl Delegesi) | İl İçin Gereken Aktif Üye (Min–Güvenli) | Stratejik Statü |
| :-: | :--- | :-: | :---: | :---: | :---: | :-: | :-: | :---: | :--- | :---: | :---: |
| 01 | **ADANA** | 15 | 12.992 (%0,91) | 23.790 (%2,05) | 3.994 | **30** | 12/15 | 13 ilçe (348 del.) | SEYHAN (96), ÇUKUROVA (58), YÜREĞİR (50), SAİMBEYLİ (44) | **632 – 897** | İkincil / Yedek |
| 02 | **ADIYAMAN** | 5 | 3.192 (%0,98) | 3.646 (%1,32) | 764 | **9** | 9/9 | 3 ilçe (455 del.) | MERKEZ (321), BESNİ (97), GÖLBAŞI (37) | **165 – 235** | İkincil / Yedek |
| 03 | **AFYONKARAHİSAR** | 6 | 5.275 (%1,08) | 1.959 (%0,55) | 853 | **12** | 18/18 | 6 ilçe (444 del.) | MERKEZ (228), SİNANPAŞA (78), İHSANİYE (45), BOLVADİN (42) | **223 – 321** | İkincil / Yedek |
| 04 | **AĞRI** | 4 | 643 (%0,29) | 994 (%0,51) | 193 | **5** | 8/8 | 3 ilçe (388 del.) | MERKEZ (164), PATNOS (146), ELEŞKİRT (78) | **60 – 88** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 05 | **AMASYA** | 3 | 1.972 (%0,83) | 0 (%0,00) | 250 | **5** | 7/7 | 3 ilçe (505 del.) | MERKEZ (312), SULUOVA (100), MERZİFON (93) | **88 – 127** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 06 | **ANKARA** | 36 | 50.126 (%1,26) | 38.758 (%1,18) | 10.052 | **93** | 18/25 | 17 ilçe (355 del.) | SİNCAN (96), YENİMAHALLE (54), MAMAK (52), ALTINDAĞ (36) | **1.399 – 1.958** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 07 | **ANTALYA** | 17 | 11.393 (%0,66) | 11.872 (%0,83) | 2.641 | **30** | 16/19 | 10 ilçe (323 del.) | ALANYA (176), MANAVGAT (43), DÖŞEMEALTI (16), KUMLUCA (16) | **375 – 532** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 08 | **ARTVİN** | 2 | 461 (%0,39) | 441 (%0,41) | 106 | **3** | 9/9 | 4 ilçe (407 del.) | MERKEZ (154), YUSUFELİ (98), HOPA (79), BORÇKA (76) | **56 – 83** | İkincil / Yedek |
| 09 | **AYDIN** | 8 | 6.740 (%0,85) | 0 (%0,00) | 853 | **16** | 17/17 | 6 ilçe (436 del.) | EFELER (216), NAZİLLİ (68), SÖKE (48), KUŞADASI (45) | **252 – 360** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 10 | **BALIKESİR** | 9 | 6.271 (%0,69) | 4.060 (%0,51) | 1.205 | **16** | 20/20 | 9 ilçe (327 del.) | ALTIEYLÜL (90), EDREMİT (65), BANDIRMA (44), GÖNEN (33) | **239 – 349** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 11 | **BİLECİK** | 2 | 1.327 (%0,86) | 514 (%0,39) | 219 | **4** | 8/8 | 3 ilçe (508 del.) | MERKEZ (293), BOZÜYÜK (161), SÖĞÜT (54) | **86 – 124** | İkincil / Yedek |
| 12 | **BİNGÖL** | 3 | 820 (%0,55) | 55 (%0,05) | 114 | **4** | 8/8 | 3 ilçe (505 del.) | MERKEZ (375), SOLHAN (68), GENÇ (62) | **44 – 65** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 13 | **BİTLİS** | 3 | 592 (%0,33) | 1.556 (%1,06) | 237 | **4** | 7/7 | 3 ilçe (366 del.) | TATVAN (141), MERKEZ (139), AHLAT (86) | **45 – 68** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 14 | **BOLU** | 3 | 1.648 (%0,76) | 5.224 (%2,75) | 727 | **5** | 9/9 | 3 ilçe (380 del.) | MERKEZ (251), GÖYNÜK (80), YENİÇAĞA (49) | **108 – 155** | İkincil / Yedek |
| 15 | **BURDUR** | 3 | 1.281 (%0,69) | 536 (%0,33) | 217 | **4** | 11/11 | 4 ilçe (450 del.) | MERKEZ (248), BUCAK (128), GÖLHİSAR (38), TEFENNİ (36) | **92 – 135** | İkincil / Yedek |
| 16 | **BURSA** | 20 | 16.443 (%0,75) | 533 (%0,03) | 2.147 | **39** | 15/17 | 6 ilçe (461 del.) | OSMANGAZİ (196), YILDIRIM (103), NİLÜFER (75), İNEGÖL (41) | **385 – 543** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 17 | **ÇANAKKALE** | 4 | 1.774 (%0,44) | 1.041 (%0,34) | 339 | **6** | 12/12 | 5 ilçe (423 del.) | MERKEZ (154), BİGA (122), YENİCE (57), BAYRAMİÇ (46) | **118 – 173** | İkincil / Yedek |
| 18 | **ÇANKIRI** | 2 | 1.285 (%1,01) | 0 (%0,00) | 162 | **3** | 12/12 | 4 ilçe (430 del.) | MERKEZ (301), KIZILIRMAK (48), ÇERKEŞ (48), ILGAZ (33) | **70 – 103** | İkincil / Yedek |
| 19 | **ÇORUM** | 4 | 2.839 (%0,78) | 1.875 (%0,60) | 547 | **7** | 14/14 | 5 ilçe (418 del.) | MERKEZ (245), UĞURLUDAĞ (57), OSMANCIK (53), SUNGURLU (35) | **108 – 158** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 20 | **DENİZLİ** | 7 | 10.455 (%1,43) | 12.837 (%2,04) | 2.561 | **19** | 16/19 | 8 ilçe (430 del.) | PAMUKKALE (159), MERKEZEFENDİ (135), SERİNHİSAR (48), ÇİVRİL (36) | **576 – 808** | İkincil / Yedek |
| 21 | **DİYARBAKIR** | 12 | 2.096 (%0,23) | 0 (%0,00) | 315 | **14** | 17/17 | 6 ilçe (445 del.) | KAYAPINAR (143), ERGANİ (90), BAĞLAR (71), YENİŞEHİR (57) | **117 – 173** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 22 | **EDİRNE** | 4 | 710 (%0,24) | 297 (%0,12) | 132 | **5** | 9/9 | 3 ilçe (418 del.) | MERKEZ (220), KEŞAN (108), UZUNKÖPRÜ (90) | **50 – 74** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 23 | **ELAZIĞ** | 5 | 1.467 (%0,40) | 3.091 (%1,11) | 506 | **7** | 11/11 | 4 ilçe (495 del.) | MERKEZ (434), BASKİL (22), PALU (22), KARAKOÇAN (17) | **116 – 167** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 24 | **ERZİNCAN** | 2 | 578 (%0,37) | 890 (%0,72) | 167 | **3** | 9/9 | 3 ilçe (441 del.) | MERKEZ (361), KEMAH (51), ÜZÜMLÜ (29) | **50 – 74** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 25 | **ERZURUM** | 6 | 7.676 (%1,73) | 13.182 (%3,77) | 2.248 | **15** | 20/20 | 7 ilçe (429 del.) | PALANDÖKEN (125), YAKUTİYE (122), AZİZİYE (59), AŞKALE (57) | **383 – 542** | İkincil / Yedek |
| 26 | **ESKİŞEHİR** | 6 | 6.963 (%1,10) | 2.462 (%0,46) | 1.113 | **14** | 13/14 | 5 ilçe (462 del.) | ODUNPAZARI (245), TEPEBAŞI (162), SİVRİHİSAR (30), SEYİTGAZİ (13) | **209 – 297** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 27 | **GAZİANTEP** | 14 | 8.094 (%0,69) | 11.495 (%1,26) | 2.180 | **23** | 7/9 | 6 ilçe (380 del.) | ŞAHİNBEY (251), NURDAĞI (47), NİZİP (33), İSLAHİYE (22) | **434 – 610** | İkincil / Yedek |
| 28 | **GİRESUN** | 4 | 1.822 (%0,59) | 1.894 (%0,70) | 425 | **6** | 16/16 | 6 ilçe (400 del.) | TİREBOLU (124), MERKEZ (98), BULANCAK (82), ESPİYE (38) | **137 – 201** | İkincil / Yedek |
| 29 | **GÜMÜŞHANE** | 2 | 665 (%0,82) | 366 (%0,53) | 122 | **3** | 6/6 | 2 ilçe (324 del.) | MERKEZ (170), ŞİRAN (154) | **41 – 60** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 30 | **HAKKARİ** | 3 | 473 (%0,31) | 580 (%0,46) | 125 | **4** | 5/5 | 2 ilçe (415 del.) | YÜKSEKOVA (239), MERKEZ (176) | **40 – 58** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 31 | **HATAY** | 11 | 7.983 (%0,89) | 11.788 (%1,52) | 2.179 | **20** | 13/15 | 5 ilçe (428 del.) | REYHANLI (224), İSKENDERUN (63), ANTAKYA (63), KIRIKHAN (60) | **381 – 534** | İkincil / Yedek |
| 32 | **ISPARTA** | 4 | 1.598 (%0,54) | 0 (%0,00) | 209 | **6** | 13/13 | 5 ilçe (498 del.) | MERKEZ (325), ŞARKİKARAAĞAÇ (60), EĞİRDİR (47), YALVAÇ (43) | **95 – 139** | İkincil / Yedek |
| 33 | **MERSİN** | 13 | 5.667 (%0,45) | 3.171 (%0,30) | 1.068 | **19** | 13/13 | 5 ilçe (323 del.) | TARSUS (120), AKDENİZ (64), ERDEMLİ (61), MUT (43) | **190 – 271** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 34 | **İSTANBUL** | 98 | 84.342 (%0,81) | 36.894 (%0,42) | 14.341 | **193** | 31/39 | 23 ilçe (322 del.) | BAĞCILAR (23), SANCAKTEPE (23), ÜSKÜDAR (22), KAĞITHANE (19) | **1.550 – 2.194** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 35 | **İZMİR** | 28 | 14.507 (%0,46) | 0 (%0,00) | 1.924 | **44** | 30/30 | 10 ilçe (330 del.) | KARABAĞLAR (86), BUCA (63), BORNOVA (52), ÖDEMİŞ (33) | **439 – 627** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 36 | **KARS** | 3 | 880 (%0,60) | 0 (%0,00) | 116 | **4** | 8/8 | 3 ilçe (449 del.) | MERKEZ (281), SARIKAMIŞ (91), ARPAÇAY (77) | **48 – 72** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 37 | **KASTAMONU** | 3 | 2.346 (%0,90) | 499 (%0,21) | 346 | **6** | 20/20 | 7 ilçe (457 del.) | MERKEZ (127), ARAÇ (119), TOSYA (84), TAŞKÖPRÜ (48) | **133 – 195** | İkincil / Yedek |
| 38 | **KAYSERİ** | 10 | 17.851 (%1,88) | 31.328 (%4,10) | 5.286 | **30** | 12/16 | 14 ilçe (392 del.) | MELİKGAZİ (214), TALAS (51), PINARBAŞI (23), SARIZ (19) | **1.094 – 1.533** | İkincil / Yedek |
| 39 | **KIRKLARELİ** | 3 | 1.350 (%0,50) | 1.134 (%0,54) | 290 | **5** | 8/8 | 3 ilçe (508 del.) | MERKEZ (263), LÜLEBURGAZ (162), BABAESKİ (83) | **100 – 143** | İkincil / Yedek |
| 40 | **KIRŞEHİR** | 2 | 1.514 (%0,98) | 2.307 (%1,79) | 419 | **4** | 7/7 | 3 ilçe (514 del.) | MERKEZ (424), KAMAN (55), ÇİÇEKDAĞI (35) | **89 – 128** | İkincil / Yedek |
| 41 | **KOCAELİ** | 14 | 15.648 (%1,11) | 0 (%0,00) | 1.952 | **32** | 11/12 | 6 ilçe (358 del.) | GEBZE (83), KARTEPE (79), DERİNCE (51), KÖRFEZ (51) | **417 – 589** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 42 | **KONYA** | 15 | 29.325 (%2,00) | 36.416 (%3,09) | 7.192 | **48** | 26/31 | 23 ilçe (404 del.) | SELÇUKLU (132), KARATAY (83), BEYŞEHİR (19), EREĞLİ (17) | **1.508 – 2.122** | İkincil / Yedek |
| 43 | **KÜTAHYA** | 5 | 4.670 (%1,17) | 2.793 (%0,86) | 857 | **10** | 13/13 | 5 ilçe (470 del.) | MERKEZ (341), TAVŞANLI (64), GEDİZ (26), ALTINTAŞ (24) | **171 – 247** | İkincil / Yedek |
| 44 | **MALATYA** | 6 | 5.858 (%1,33) | 3.951 (%1,03) | 1.120 | **13** | 12/13 | 5 ilçe (487 del.) | YEŞİLYURT (242), BATTALGAZİ (188), DARENDE (26), YAZIHAN (17) | **287 – 403** | İkincil / Yedek |
| 45 | **MANİSA** | 10 | 13.476 (%1,32) | 7.401 (%0,83) | 2.401 | **25** | 16/17 | 16 ilçe (568 del.) | SOMA (283), YUNUSEMRE (48), AKHİSAR (34), KIRKAĞAÇ (34) | **894 – 1.262** | İkincil / Yedek |
| 46 | **KAHRAMANMARAŞ** | 8 | 10.107 (%1,56) | 12.403 (%2,15) | 2.476 | **19** | 9/11 | 8 ilçe (444 del.) | ONİKİŞUBAT (219), ELBİSTAN (85), GÖKSUN (45), TÜRKOĞLU (36) | **560 – 788** | İkincil / Yedek |
| 47 | **MARDİN** | 6 | 755 (%0,17) | 110 (%0,03) | 132 | **7** | 10/10 | 4 ilçe (448 del.) | ARTUKLU (198), KIZILTEPE (103), MİDYAT (96), ÖMERLİ (51) | **50 – 76** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 48 | **MUĞLA** | 7 | 2.085 (%0,28) | 0 (%0,00) | 294 | **9** | 13/13 | 5 ilçe (376 del.) | FETHİYE (123), MİLAS (74), BODRUM (63), MARMARİS (62) | **93 – 137** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 49 | **MUŞ** | 3 | 695 (%0,37) | 0 (%0,00) | 97 | **4** | 6/6 | 2 ilçe (474 del.) | MERKEZ (424), BULANIK (50) | **41 – 59** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 50 | **NEVŞEHİR** | 3 | 1.827 (%0,89) | 0 (%0,00) | 231 | **5** | 8/8 | 3 ilçe (473 del.) | MERKEZ (373), ÜRGÜP (61), AVANOS (39) | **80 – 116** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 51 | **NİĞDE** | 3 | 1.296 (%0,56) | 0 (%0,00) | 170 | **4** | 6/6 | 2 ilçe (471 del.) | MERKEZ (385), BOR (86) | **56 – 82** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 52 | **ORDU** | 6 | 4.191 (%0,81) | 4.201 (%0,93) | 949 | **11** | 19/19 | 7 ilçe (414 del.) | FATSA (116), ÜNYE (82), ALTINORDU (79), KORGAN (68) | **201 – 293** | İkincil / Yedek |
| 53 | **RİZE** | 3 | 3.727 (%1,56) | 2.510 (%1,31) | 708 | **7** | 12/12 | 4 ilçe (472 del.) | MERKEZ (304), ÇAYELİ (104), GÜNEYSU (39), ARDEŞEN (25) | **134 – 193** | İkincil / Yedek |
| 54 | **SAKARYA** | 8 | 6.598 (%0,91) | 50.162 (%8,37) | 5.794 | **15** | 11/16 | 9 ilçe (395 del.) | ADAPAZARI (132), SERDİVAN (74), KARASU (40), ARİFİYE (36) | **834 – 1.171** | İkincil / Yedek |
| 55 | **SAMSUN** | 9 | 12.534 (%1,36) | 15.480 (%2,00) | 3.084 | **23** | 15/17 | 7 ilçe (320 del.) | BAFRA (132), ÇARŞAMBA (76), AYVACIK (59), TEKKEKÖY (15) | **378 – 536** | İkincil / Yedek |
| 56 | **SİİRT** | 3 | 469 (%0,28) | 0 (%0,00) | 68 | **4** | 7/7 | 3 ilçe (427 del.) | MERKEZ (291), BAYKAN (70), PERVARİ (66) | **41 – 62** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 57 | **SİNOP** | 2 | 6.592 (%4,40) | 1.680 (%1,20) | 962 | **9** | 8/9 | 4 ilçe (339 del.) | MERKEZ (159), BOYABAT (85), GERZE (64), AYANCIK (31) | **129 – 186** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 58 | **SİVAS** | 5 | 41.666 (%9,97) | 88.687 (%25,62) | 13.769 | **52** | 13/17 | 17 ilçe (600 del.) | MERKEZ (343), ŞARKIŞLA (59), YILDIZELİ (32), SUŞEHRİ (21) | **5.070 – 7.028** | İkincil / Yedek |
| 59 | **TEKİRDAĞ** | 8 | 4.242 (%0,54) | 3.499 (%0,54) | 901 | **13** | 11/11 | 4 ilçe (374 del.) | ÇERKEZKÖY (156), KAPAKLI (99), SÜLEYMANPAŞA (90), ERGENE (29) | **191 – 273** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 60 | **TOKAT** | 5 | 11.313 (%2,80) | 0 (%0,00) | 1.374 | **18** | 11/12 | 4 ilçe (414 del.) | TURHAL (207), MERKEZ (123), PAZAR (45), REŞADİYE (39) | **359 – 503** | İkincil / Yedek |
| 61 | **TRABZON** | 6 | 8.394 (%1,52) | 5.396 (%1,19) | 1.569 | **15** | 18/18 | 6 ilçe (435 del.) | ARSİN (188), ORTAHİSAR (145), YOMRA (53), SÜRMENE (17) | **285 – 406** | İkincil / Yedek |
| 62 | **TUNCELİ** | 1 | 174 (%0,30) | 27 (%0,05) | 27 | **1** | 8/8 | 3 ilçe (436 del.) | MERKEZ (182), PERTEK (161), ÇEMİŞGEZEK (93) | **36 – 54** | İkincil / Yedek |
| 63 | **ŞANLIURFA** | 14 | 4.350 (%0,44) | 10.724 (%1,22) | 1.650 | **19** | 12/13 | 6 ilçe (363 del.) | HALİLİYE (94), KARAKÖPRÜ (86), AKÇAKALE (67), VİRANŞEHİR (51) | **283 – 403** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 64 | **UŞAK** | 3 | 1.675 (%0,65) | 1.407 (%0,64) | 355 | **5** | 6/6 | 3 ilçe (504 del.) | MERKEZ (300), BANAZ (127), ULUBEY (77) | **123 – 176** | İkincil / Yedek |
| 65 | **VAN** | 8 | 4.590 (%0,84) | 1.160 (%0,27) | 702 | **13** | 13/13 | 5 ilçe (422 del.) | ERCİŞ (182), İPEKYOLU (158), EDREMİT (42), SARAY (21) | **186 – 267** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 66 | **YOZGAT** | 4 | 4.300 (%1,63) | 1.472 (%0,69) | 676 | **9** | 14/14 | 5 ilçe (460 del.) | MERKEZ (284), SORGUN (97), YERKÖY (35), AKDAĞMADENİ (23) | **136 – 196** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 67 | **ZONGULDAK** | 5 | 3.430 (%0,85) | 35 (%0,01) | 438 | **9** | 8/8 | 3 ilçe (427 del.) | EREĞLİ (250), ALAPLI (92), MERKEZ (85) | **78 – 113** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 68 | **AKSARAY** | 4 | 5.416 (%2,09) | 1.107 (%0,57) | 772 | **10** | 8/8 | 3 ilçe (514 del.) | MERKEZ (414), GÜZELYURT (70), ORTAKÖY (30) | **146 – 207** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 69 | **BAYBURT** | 1 | 370 (%0,73) | 407 (%1,05) | 88 | **1** | 3/3 | 1 ilçe (503 del.) | MERKEZ (503) | **31 – 45** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 70 | **KARAMAN** | 3 | 4.476 (%2,64) | 0 (%0,00) | 544 | **8** | 5/6 | 2 ilçe (548 del.) | MERKEZ (462), ERMENEK (86) | **190 – 265** | İkincil / Yedek |
| 71 | **KIRIKKALE** | 3 | 1.211 (%0,66) | 2.161 (%1,39) | 370 | **4** | 9/9 | 3 ilçe (444 del.) | MERKEZ (369), YAHŞİHAN (50), DELİCE (25) | **87 – 125** | İkincil / Yedek |
| 72 | **BATMAN** | 5 | 1.055 (%0,31) | 0 (%0,00) | 149 | **6** | 6/6 | 2 ilçe (463 del.) | MERKEZ (404), SASON (59) | **52 – 75** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 73 | **ŞIRNAK** | 4 | 417 (%0,15) | 0 (%0,00) | 69 | **4** | 7/7 | 3 ilçe (390 del.) | SİLOPİ (151), CİZRE (133), MERKEZ (106) | **36 – 54** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 74 | **BARTIN** | 2 | 627 (%0,46) | 0 (%0,00) | 84 | **3** | 4/4 | 2 ilçe (513 del.) | MERKEZ (406), ULUS (107) | **37 – 54** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 75 | **ARDAHAN** | 2 | 196 (%0,35) | 75 (%0,16) | 35 | **2** | 6/6 | 2 ilçe (373 del.) | MERKEZ (243), GÖLE (130) | **25 – 38** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 76 | **IĞDIR** | 2 | 222 (%0,21) | 143 (%0,15) | 48 | **2** | 4/4 | 2 ilçe (491 del.) | MERKEZ (340), TUZLUCA (151) | **24 – 36** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 77 | **YALOVA** | 3 | 1.162 (%0,64) | 0 (%0,00) | 150 | **4** | 6/6 | 2 ilçe (444 del.) | MERKEZ (311), ÇİFTLİKKÖY (133) | **49 – 71** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 78 | **KARABÜK** | 3 | 707 (%0,43) | 0 (%0,00) | 95 | **4** | 6/6 | 2 ilçe (459 del.) | MERKEZ (300), SAFRANBOLU (159) | **36 – 54** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 79 | **KİLİS** | 2 | 381 (%0,44) | 0 (%0,00) | 51 | **2** | 4/4 | 2 ilçe (530 del.) | MERKEZ (475), MUSABEYLİ (55) | **31 – 46** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 80 | **OSMANİYE** | 4 | 1.964 (%0,57) | 2.830 (%1,03) | 536 | **6** | 7/7 | 3 ilçe (531 del.) | MERKEZ (321), KADİRLİ (142), DÜZİÇİ (68) | **124 – 178** | İkincil / Yedek |
| 81 | **DÜZCE** | 3 | 2.468 (%0,90) | 1.085 (%0,47) | 418 | **6** | 8/8 | 3 ilçe (483 del.) | MERKEZ (394), AKÇAKOCA (61), GÖLYAKA (28) | **86 – 124** | 🎯 **Optimal Hedef** |
---
## 6. Son Kongre Tahlili, Muhtemel Yeni Kongre Takvimi ve Olağanüstü Kongre Koşulları
- **Son Yapılan Büyük Kongre / Kurultay:**
**13. Olağan Büyük Kurultay:** 7 Haziran 2026 (Ankara ATO Congresium — Mustafa Destici yeniden Genel Başkan seçilmiştir).
- **Muhtemel Yeni Olağan Kongre / Kurultay Tarih Aralığı:**
Tüzük Madde 12 uyarınca olağan toplama süresi 2 yıldan az, 3 yıldan fazla olamaz. Buna göre **14. Olağan Büyük Kurultay** takvimi **Haziran 2028 – Haziran 2029** penceresindedir.
- **Olağanüstü Büyük Kongre / Kurultay Şartları:**
Tüzük Madde 12 uyarınca Olağanüstü Büyük Kurultay için Tüzük metninde delegelerin **en az 2/5'inin (%40 = ~524 noter onaylı imza)** 15 gün içinde toplanmış yazılı talebi öngörülmüştür (SPK m. 14/6'daki 1/5 yasal kuralıyla birlikte değerlendirilir); şartlar oluştuğunda MKYK 1 hafta içinde ilan edip **45 gün içinde** toplamak zorundadır.
---
## 7. Adım Adım Yasal ve Demokratik Katılım Yol Haritası (5 Fazlı Plan)
### Faz 1: YSK-SİPARS Veri Haritalama ve Resmi Üyelik Süreci (Kongreden 6–12 Ay Önce)
1. **İl ve İlçe Hedef Seçimi:** Yukarıdaki 81 il matrisinde `🎯 Optimal Hedef` olarak işaretlenen **45 il** ve bu illerin toplam **207 stratejik ilçesi** önceliklendirilir; `913` adet `<400` üyeli (doğrudan delege olunan) ilçe ile `60` adet `>=400` üyeli (mahalle sandığı kurulan) ilçenin çalışma planı ayrıştırılır.
2. **Usulüne Uygun Üyelik Başvurusu:** Tüzükteki başvuru şartlarına (Tüzük Madde 3, 4, 5, 6, 7) tam uyumla, referans/ikamet/kota kuralları gözetilerek başvurular yapılır ve mutlaka tarih-sayılı **Alındı Belgesi** alınır.
3. **Süre ve İtiraz Takibi:** Yasal karar süresi sonunda kabul edilmeyen başvurular için süresi içinde İl Yönetim Kuruluna / üst kurula yazılı itiraz yapılır; kesinleşen üyelikler e-Devlet (**SİPARS**) üzerinden doğrulanır.
### Faz 2: Mahalle / Muhtarlık Bölgesi Delege Seçimleri (Kongreden 3–5 Ay Önce)
1. **Askı Listelerinin Denetimi:** Delege seçimleri öncesinde ilçe başkanlıklarında askıya çıkarılan üye/seçmen listeleri incelenir; maddi hata veya eksiklik varsa askı süresi içinde belgeleriyle yazılı itiraz edilir.
2. **Mahalle Sandık Katılımı:** Üye sayısı 400'ü aşan `60` ilçeden hedef sepette yer alanlarda her mahalle için tam kadro (asıl + yedek, cinsiyet/gençlik kotalarına uygun) ilçe delege aday listesi hazırlanır. Üye sayısı 400'ün altında kalan ilçelerde ise tüm kayıtlı üyeler doğrudan Faz 3'teki İlçe Kongresi seçmenidir.
### Faz 3: İlçe Kongreleri ve İl Delegelerinin Seçimi (Kongreden 2–4 Ay Önce)
1. **SPK m. 21 Hâkim Güvencesi:** İlçe Kongresi delege listesi kongreden en az 15 gün önce İlçe Seçim Kurulu Başkanına verilir, 7 gün önce 3 gün süreyle askıya çıkarılır. Kesinleşen mühürlü hazirun listesi dışında kimse oy kullanamaz.
2. **İlçe Yönetimi ve İl Delegeliği Seçimi:** Hedeflenen **207 ilçede** İlçe Başkanı, İlçe Yönetim Kurulu ve **İl Kongresi delegeleri** (`>=318 / 600` il delegesi hedefiyle) gizli oy, açık tasnif ve yargı gözetiminde seçilir.
### Faz 4: İl Kongreleri ve Büyük Kongre Delegasyonunun Belirlenmesi (Kongreden 1–2 Ay Önce)
1. **İl Kongresi Salt Çoğunluğu:** Hedeflenen **45 ilin** her birinde 600 il delegesinin salt çoğunluğu sağlanarak İl Başkanı, İl Yönetim Kurulu, İl Disiplin Kurulu ve o ilin **Büyük Kongre / Kurultay delegeleri** (toplam **710 seçilmiş delege**) seçilir.
2. **Adaylık İmza Hazırlığı:** Büyük Kongreye seçilen `710` delege arasından, Genel Başkan adaylığı için Tüzüğün aradığı imza barajını fazlasıyla karşılayacak sayıda noter/divan imzası organize edilir.
### Faz 5: Büyük Kongre / Kurultay ve Merkez Organların Demokratik Seçimi
1. **Kongre Divan Başkanlığı Seçimi:** Kongre açılışında hazirun çoğunluğuyla tarafsız ve tüzüğe hâkim bir **Kongre Divan Başkanı ve Divan Heyeti** seçilir.
2. **Genel Başkanlık ve Üst Kurul Seçimi:** Yargı gözetiminde kurulan sandıklarda ilk turda **`656+` oyla** Genel Başkan seçimi kazanılır; aynı zamanda tüzükteki liste ve kota kurallarına tam uyumlu **Anahtar Liste / Blok Liste** ile merkez karar organı ve disiplin kurulu asıl/yedek üyeliklerinde salt çoğunluk sağlanır.
---
## 8. Parti Tüzüğüne Özgü Kritik Stratejik ve Hukuki Notlar
- BBP'de Genel Başkan adaylığı için dışarıdan/tabandan adaylarda **200 delege imzası (~%15,3)** aranırken, mevcut **MKYK üyeleri için 100 delege imzası** yeterli sayılmaktadır (m. 12/F). Ayrıca Büyük Kurultay delegelerinin yarısı (600) BBP'nin son genel seçimdeki il oylarına göre dağıtıldığından Sivas, Kahramanmaraş, Ankara, İstanbul, Konya, Kayseri, Kocaeli, Bursa, Sakarya ve Erzurum stratejik ağırlığa sahiptir.
- **2820 Sayılı SPK m. 21 Yargısal Güvencesi:** İlçe, il ve büyük kongre seçimlerinin tamamı **Seçim Kurulu Başkanı Hâkimin** doğrudan gözetim ve denetimi altında, **gizli oy ve açık tasnif** esasına göre yapılır. Seçim devamı ve sonuçlarına karşı tutanakların düzenlenmesinden itibaren **2 gün içinde** Seçim Kurulu Başkanına itiraz edilebilir; hâkimin kararı kesindir.
- **Görevden Alma / Fesih Kararlarına Karşı Yasal Sınır (SPK m. 19–20):** Üst kurulların il veya ilçe yönetim kurullarını görevden alması halinde dahi atanan geçici kurullar **ilçelerde en geç 30 gün, illerde en geç 45 gün** içinde olağanüstü kongreyi toplamak zorundadır; yeni delege seçimi yapılmışsa kongre seçilmiş mevcut delegelerle toplanır. Bu hüküm, tabandan seçilmiş delegelerin iradesini koruyan en temel yasal güvencedir.