# Emek Partisi (EMEP) — YSK Seçim Sonuçları, Delege Matematiği ve Demokratik Katılım Yol Haritası
> **Yasal ve Metodolojik Çerçeve:** Bu çalışma; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası m. 67–68, **2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK)**, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicili (**SİPARS**) güncel verileri, **Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 14 Mayıs 2023 (28. Dönem Milletvekili) ve 31 Mart 2024 (Mahalli İdareler) 81 İl / 973 İlçe Kesin Seçim Sonuçları** ile **Emek Partisi** resmi iç mevzuatı esas alınarak; tamamen **yasal, şeffaf, tüzüksel ve demokratik katılım hakları** çerçevesinde parti içi çoğunluğun sağlanması ve yönetim organlarının seçimle belirlenmesi sürecinin il/ilçe bazlı matematiksel modellemesini içerir.
---
## 1. Kurumsal Kimlik, SİPARS Üye Verileri ve YSK Resmi Seçim Özeti
| Parametre | Resmi Veri / YSK & SİPARS Analitik Değeri |
| :--- | :--- |
| **Parti Resmi Adı** | Emek Partisi (`EMEP`) |
| **Yargıtay SİPARS Sicil Kodu** | `52` (`yargitaycb.gov.tr/sipar/52`) |
| **Kuruluş Tarihi** | 25.11.1996 |
| **Mevcut Genel Başkan / Liderlik** | Seyit Aslan |
| **Genel Merkez Adresi** | Necatibey Cad. No:88/3 Kızılay, Çankaya / Ankara |
| **Güncel Resmi Üye Sayısı (SİPARS)** | **4.900** |
| **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi Resmi Oyu (YSK)** | İttifak ortak listesiyle katıldı (`0` ayrı parti oyu — Tüzük yedek kuralı / 2024 Yerel Seçim devreye girer) |
| **31 Mart 2024 Yerel Seçimi Meclis Oyu (YSK)** | **16.347 oy** (%0,04 — BŞB İlçe Belediye Meclisi + İl Genel Meclisi) |
| **Delege Hesabında Esas Alınan YSK Referansı** | **Birim/Üye Oranı (31 Mart 2024 Yerel Seçim Haritalı)** |
| **81 İl / 973 İlçe Düz Ortalama Üye** | ~60 üye/il · ~5 üye/ilçe |
| **<400 Üyeli (Doğrudan Üye Kongreli) İlçe Sayısı** | **973 / 973 ilçe (%100,0)** *(YSK oy ağırlıklı SİPARS tahmini)* |
| **>=400 Üyeli (Mahalle Sandığı Zorunlu) İlçe Sayısı** | **0 / 973 ilçe** |
| **Örgütsel Ölçek Tipolojisi** | Sıkı Kadro ve Birim Örgütü Partisi (~4.900 Üye — 2 Üye Tanıklığı ve Özgeçmiş Şartlı Üyelik, Aralık 2026 Kongre Takvimi) |
### İncelenen Resmi Mevzuat ve Veri Kaynakları
- `Emek_Partisi_Program_ve_Tuzugu.md`
- `2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu (SPK m. 14, 15, 19, 20, 21)`
- `YSK 14 Mayıs 2023 (28. Dönem MV) ve 31 Mart 2024 (Mahalli İdareler) 81 İl & 973 İlçe Kesin Seçim Sonuçları (00_YSK_SECIM_VERILERI)`
**SPK m. 19 (400 Delege Eşiği) ve YSK İlçe Dağılım Sonucu:**
YSK 2023/2024 ilçe oy oranlarıyla ağırlıklandırılmış SİPARS modeline göre, Türkiye'deki **973 ilçenin tam 973 tanesinde (%100,0)** mevcut üye sayısı SPK m. 19'daki **400 delege tavanının altındadır** (yalnızca **0 büyük ilçede** 400'ün üzerindedir). Bu matematiksel gerçek, hedef ilçelerin büyük bölümünde mahalle sandığı elemesi olmaksızın **kayıtlı tüm üyelerin doğrudan İlçe Kongresi seçmeni/delegesi** olarak oy kullanabileceği anlamına gelir!
---
## 2. YSK Seçim Sonuçları Hukuki Analizi: Genel Seçim mi, Yerel Seçim mi?
Parti tüzüğü ve kongre yönetmeliği hükümlerinin **YSK resmi seçim arşivi** (`14 Mayıs 2023 Genel Seçimi` vs. `31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi`) karşısındaki somut hukuki uygulaması kademe bazında şöyledir:
- **Tüzük m. 30, 44, 50 ve YSK Tespiti:** EMEP **14 Mayıs 2023 Genel Seçimi**'ne Yeşil Sol Parti listelerinden katıldığından YSK 2023 ayrı parti oyu yoktur; **31 Mart 2024 Yerel Seçimi**'nde ise seçilmiş sanayi ve emek havzalarında kendi amblemiyle **16.347 meclis oyu** almıştır.
- Toplam **4.900** SİPARS üyesi YSK 2024 oy ve seçmen tabanına göre dağıtıldığında, Türkiye'deki **973 ilçenin tamamında** ilçe üye sayısı 400'ün altında kalmakta ve tüm kayıtlı üyeler birim/ilçe kongrelerinde doğrudan seçmen olmaktadır.
---
## 3. Yasal ve Tüzüksel Üyelik Mekanizması (Giriş Kapısı)
Parti içi demokraside seçme ve seçilme hakkının hukuki ön şartı, Siyasi Partiler Siciline (SİPARS) ve parti üye kütüğüne usulüne uygun kayıttır:
- **Dayanak Maddeler:** Tüzük Madde 7, 8, 9, 10 ve 2820 sayılı SPK m. 11–12.
- **Başvuru Usulü ve Referans Şartı:** **EN SIKI KADRO KABUL KOŞULU (Tüzük Madde 7):** *'Partiye katılmak için başvuran herkes, katılma gerekçelerini, içinde bulunduğu yaşam koşullarını ve özgeçmişini partiye sunmakla yükümlüdür. İki (2) üyenin tanıklığı başvurunun görüşülebilmesinin ön koşuludur!'*
- **Karar Süresi ve Kesinleşme Mekanizması:** Başvuru tamamen kişiseldir; parti ilçe örgütü tarafından değerlendirilerek kabul edilir ve üst organa bildirilir; zımni kabul hükmü yoktur. Temel çalışma hücresi fabrika, işletme, semt ve mahallelerde kurulan **Birim Örgütü**dür (m. 23).
- **Ret Kararına Karşı İtiraz Yolu:** Başvurunun reddi halinde İl Yönetim Kuruluna ve Genel Yönetim Kuruluna (GYK) başvuru/itiraz hakkı (m. 9) mevcuttur.
> **Hukuki Uygulama Notu:** Tüm üyelik başvurularında tarih ve sıra numaralı **Alındı Belgesi** (veya dijital başvuru doğrulama kaydı / noter ihtarı) muhafaza edilmeli; yasal karar süresinin sonunda **e-Devlet -> Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama** ekranından Yargıtay SİPARS kaydının aktifleştiği teyit edilmelidir.
---
## 4. Delege Piramidi, Temsil Aritmetiği ve Merkez Seçim Kuralları
2820 sayılı SPK m. 14, 19, 20 ve EMEP Tüzüğü uyarınca tabandan Genel Merkeze uzanan kademeli seçim zinciri aşağıdaki gibi işler:
```mermaid
flowchart LR
A["Kayıtlı Parti Üyeleri
SİPARS: 4.900"] --> B["973 İlçe Kongresi
973 İlçe Doğrudan Üye / 0 İlçe Sandık"]
B --> C["81 İl Kongresi
İl Başına Azami 600 Delege"]
C --> D["Büyük Kongre / Kurultay
400 Seçilmiş + Doğal (~450)"]
D --> E["Genel Başkan + Üst Kurul
1. Tur Salt Çoğunluk: 226+ Oy"]
```
### A. Kademe Bazlı Temsil Kuralları
1. **Mahalle / Köy Delege Seçimi ve İlçe Kongresi (SPK m. 19):**
Tüzük Madde 50 ve SPK m. 19 uyarınca İlçe Kongresi birimlerde seçilen delegelerle veya üye sayısı 400'ün altında olan ilçelerde (4.900 üye / 973 ilçe = ort. **5 üye/ilçe** olduğundan tüm ilçelerde!) doğrudan üyelerin katılımıyla toplanır.
2. **İl Kongresi / İl Kurultayı (SPK m. 20):**
Tüzük Madde 44 uyarınca Olağan İl Kongreleri en çok 3 yılda bir toplanır. **Doğrudan Katılım Hükmü (m. 44):** *'İlçe örgütlerinin kurulmadığı ya da ilçe kongrelerinin yapılmadığı illerde, il kongresi doğrudan il üyelerinin katılımı ile yapılır!'*
3. **Büyük Kongre / Kurultay Yapısı (SPK m. 14):**
Tüzük Madde 30 uyarınca **Genel Kongre** (Büyük Kongre) **3 yılda bir** toplanır (GYK kararıyla en çok 1 yıl erkene alınabilir); il kongrelerinden seçilmiş delegeler (SPK tavanı 1.200; üye ölçeğine göre ~300–500 delege) + doğal delegelerden (Genel Başkan, 26 GYK üyesi, MDK, partili Milletvekilleri) oluşur.
### B. Genel Başkanlık ve Merkez Organları Seçim Kuralları
- **Tahmini Toplam Büyük Kongre Üye Tam Sayısı (Seçilmiş + Tabii):** `~450` delege (`400` seçilmiş il delegesi + tabii üyeler)
- **Genel Başkan Seçimi 1. ve 2. Tur Kazanma Eşiği (SPK m. 15 Salt Çoğunluk):** **`226` oy** (3. turda en çok oyu alan seçilir)
- **Tabii Delegeleri Dengeleyen Güvenli Seçilmiş Delege Hedefi:** **`260 / 400 seçilmiş delege`**
- **Genel Başkan Adaylık İmza Barajı:** SPK Madde 15 ve Tüzük Madde 30–32 uyarınca Genel Başkan Genel Kongrede gizli oyla ve delege tam sayısının salt çoğunluğuyla seçilir. Dikkat çekici ilke (m. 32): *'Genel Başkan yetkilerini GYK ve MYK üyeleriyle eşitlik hukuku içinde kullanır.'*
- **Merkez Karar, Yönetim ve Disiplin Organları:** **Genel Yönetim Kurulu (GYK):** Tüzük Madde 33 uyarınca Genel Kongrece seçilen **26 asıl üyeden** oluşur (20 parti arasındaki en kompakt üst kuruldur!). GYK kendi içinden günlük çalışmayı koordine eden **Merkez Yürütme Kurulu (MYK)** üyelerini seçer (m. 34).
- **Liste Yöntemi (Çarşaf vs. Blok Liste) ve Kotalar:** Kongrelerde çarşaf/tek liste ve birim/il konferanslarından süzülen aday önerileri üzerinden gizli oy açık tasnif uygulanır.
---
## 5. YSK İl ve İlçe Seçim Sonuçlarına Göre Optimal Delege ve Üye Modeli
2820 sayılı SPK m. 36 uyarınca en az **41 ilde** (ve bu illerdeki ilçelerin en az 1/3'ünde) teşkilatlanma şartını ve Büyük Kongre'de **`260` seçilmiş delege** hedefini aynı anda sağlayan **en düşük üye maliyetli il ve ilçe sepeti**, YSK 2023 ve 2024 gerçek seçim verileri üzerinde **2 Kısıtlı Dinamik Programlama (0-1 Knapsack)** algoritmasıyla hesaplanmıştır:
### A. YSK Oy Ağırlıklı Optimal Sayısal Hedef Özeti
| Hesaplama Parametresi | Asgari Eşik (Bıçak Sırtı Çoğunluk) | Güvenli Demokratik Çoğunluk Hedefi |
| :--- | :---: | :---: |
| **Optimal Hedef İl Sayısı (81 İl İçinde)** | 41 İl | **42 İl** |
| **Optimal Hedef İlçe Sayısı (973 İlçe İçinde)** | ~120 İlçe | **136 İlçe** *(İl kongrelerinde 318+/600 delege)* |
| **Kazanılan Seçilmiş Büyük Kongre Delegesi** | ~226 Delege | **260 / 400 Delege** |
| **YSK Ağırlıklı Gereken Aktif / Yeni Katılımcı Üye** | **2.993 Üye** | **4.288 Üye** |
| **Hedef İl Başına Ortalama Aktif Üye** | ~71 Üye / İl | **~102 Üye / İl** |
| **Hedef İlçe Başına Ortalama Aktif Üye** | ~22 Üye / İlçe | **~32 Üye / İlçe** |
> **YSK Oy/Üye Dağılım Doğrulaması:** 81 il ve 973 ilçenin gerçek YSK 2023/2024 oy ve seçmen yoğunlukları ile SPK m. 19–20 asgari ilçe teşkilat kurulum eşikleri birlikte modellendiğinde, **42 hedef il ve 136 hedef ilçede `2.993 – 4.288` aktif üye** ile Büyük Kongrede **260 seçilmiş delegeye** ulaşılmaktadır.
> *(Not: Mevcut üyesi çok az veya sıfır olan ilçelerde dahi SPK m. 19–20 uyarınca yasal ilçe kongresi ve asıl+yedek yönetim kurulu oluşturulabilmesi için gereken asgari 11–18 kişilik kurucu/aktif üye tabanı hesaba dahil edilmiştir.)*
### B. En Yüksek Kaldıraçlı İlk 25 Stratejik İlçe (YSK İlçe Oy & Delege Verimliliği)
Aşağıdaki tablo, **optimal hedef iller** içinde 1 aktif üyeye düşen İl ve Büyük Kongre delege çarpanı en yüksek **25 örnek anahtar ilçeyi** (il başına en fazla 2 ilçe gösterilerek) listelemektedir:
| # | İl | İlçe | 2024 Seçmen | 2023 Genel Oy | 2024 Yerel Oy | Tahmini Mevcut Üye | İlçe Kongre Usulü | İl Kongre Delegesi (/600) | Gereken Aktif Üye (Min – Güvenli) |
| :-: | :--- | :--- | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: | :---: |
| 01 | **İSTANBUL** | **ESENYURT** | 642.455 | 0 | 1.142 | 262 | Doğrudan Üye (<400) | **181** | **163 – 228** |
| 02 | **İSTANBUL** | **PENDİK** | 545.549 | 0 | 653 | 154 | Doğrudan Üye (<400) | **104** | **98 – 138** |
| 03 | **TUNCELİ** | **PERTEK** | 9.363 | 0 | 1.928 | 357 | Doğrudan Üye (<400) | **288** | **219 – 307** |
| 04 | **TUNCELİ** | **MAZGİRT** | 5.253 | 0 | 1.252 | 229 | Doğrudan Üye (<400) | **188** | **143 – 201** |
| 05 | **ANKARA** | **ÇANKAYA** | 719.760 | 0 | 997 | 223 | Doğrudan Üye (<400) | **170** | **139 – 196** |
| 06 | **ANKARA** | **MAMAK** | 496.805 | 0 | 668 | 150 | Doğrudan Üye (<400) | **114** | **96 – 135** |
| 07 | **MERSİN** | **TOROSLAR** | 227.805 | 0 | 335 | 82 | Doğrudan Üye (<400) | **588** | **55 – 78** |
| 08 | **KOCAELİ** | **GEBZE** | 295.622 | 0 | 348 | 87 | Doğrudan Üye (<400) | **589** | **58 – 82** |
| 09 | **ŞANLIURFA** | **HALİLİYE** | 226.574 | 0 | 370 | 86 | Doğrudan Üye (<400) | **588** | **57 – 82** |
| 10 | **MALATYA** | **YEŞİLYURT** | 207.057 | 0 | 190 | 45 | Doğrudan Üye (<400) | **345** | **33 – 47** |
| 11 | **BATMAN** | **MERKEZ** | 306.663 | 0 | 0 | 6 | Doğrudan Üye (<400) | **458** | **11 – 16** |
| 12 | **ELAZIĞ** | **MERKEZ** | 296.163 | 0 | 0 | 7 | Doğrudan Üye (<400) | **427** | **11 – 16** |
| 13 | **MALATYA** | **BATTALGAZİ** | 189.523 | 0 | 84 | 24 | Doğrudan Üye (<400) | **153** | **20 – 30** |
| 14 | **GAZİANTEP** | **ŞAHİNBEY** | 609.600 | 0 | 0 | 12 | Doğrudan Üye (<400) | **261** | **13 – 20** |
| 15 | **GAZİANTEP** | **ŞEHİTKAMİL** | 535.964 | 0 | 0 | 11 | Doğrudan Üye (<400) | **230** | **13 – 19** |
| 16 | **ADIYAMAN** | **MERKEZ** | 188.123 | 0 | 0 | 4 | Doğrudan Üye (<400) | **287** | **11 – 16** |
| 17 | **OSMANİYE** | **MERKEZ** | 186.402 | 0 | 0 | 4 | Doğrudan Üye (<400) | **298** | **11 – 16** |
| 18 | **ZONGULDAK** | **EREĞLİ** | 126.224 | 0 | 0 | 3 | Doğrudan Üye (<400) | **182** | **11 – 16** |
| 19 | **ÇANAKKALE** | **MERKEZ** | 120.031 | 0 | 0 | 3 | Doğrudan Üye (<400) | **184** | **11 – 16** |
| 20 | **AĞRI** | **MERKEZ** | 96.313 | 0 | 0 | 2 | Doğrudan Üye (<400) | **186** | **11 – 16** |
| 21 | **ŞIRNAK** | **CİZRE** | 92.915 | 0 | 0 | 2 | Doğrudan Üye (<400) | **180** | **11 – 16** |
| 22 | **BAYBURT** | **MERKEZ** | 46.245 | 0 | 0 | 1 | Doğrudan Üye (<400) | **490** | **11 – 16** |
| 23 | **KARAMAN** | **MERKEZ** | 142.941 | 0 | 0 | 3 | Doğrudan Üye (<400) | **478** | **11 – 16** |
| 24 | **KİLİS** | **MERKEZ** | 82.412 | 0 | 0 | 2 | Doğrudan Üye (<400) | **497** | **11 – 16** |
| 25 | **UŞAK** | **MERKEZ** | 192.038 | 0 | 0 | 4 | Doğrudan Üye (<400) | **416** | **11 – 16** |
### C. 81 İlin Tamamı: Resmi YSK Oyları, Tahmini Üye, Büyük Kongre Delegesi ve İl Çoğunluk Matrisi
Aşağıdaki tam cetvelde Türkiye'nin **81 ilinin tamamı** plaka sırasıyla; YSK 2023 ve 2024 resmi oyları, tüzük formülüne göre çıkardığı **Büyük Kongre (Kurultay) delegesi**, tahmini mevcut üye sayısı, 400 altı ilçe sayısı ve o ilin İl Kongresinde salt çoğunluğu (`>=318/600` il delegesi ve `>=1/3` ilçe şartı) kazanmak için gereken **optimal ilçe sayısı ve aktif üye aralığı** ile gösterilmiştir:
| Plaka | İl | TBMM MV | 2023 Genel Oy (%) | 2024 Yerel Meclis Oyu (%) | Tahmini Mevcut Üye | Büyük Kongre Delegesi | <400 İlçe / Toplam | İl Çoğunluğu Hedef İlçe | Örnek Anahtar İlçeler (İl Delegesi) | İl İçin Gereken Aktif Üye (Min–Güvenli) | Stratejik Statü |
| :-: | :--- | :-: | :---: | :---: | :---: | :-: | :-: | :---: | :--- | :---: | :---: |
| 01 | **ADANA** | 15 | — | 0 (%0,00) | 32 | **3** | 15/15 | 5 ilçe (505 del.) | SEYHAN (203), ÇUKUROVA (104), YÜREĞİR (100), SARIÇAM (56) | **57 – 83** | İkincil / Yedek |
| 02 | **ADIYAMAN** | 5 | — | 0 (%0,00) | 8 | **2** | 9/9 | 3 ilçe (485 del.) | MERKEZ (287), KAHTA (128), BESNİ (70) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 03 | **AFYONKARAHİSAR** | 6 | — | 0 (%0,00) | 11 | **2** | 18/18 | 6 ilçe (442 del.) | MERKEZ (233), SANDIKLI (53), DİNAR (43), EMİRDAĞ (41) | **66 – 96** | İkincil / Yedek |
| 04 | **AĞRI** | 4 | — | 0 (%0,00) | 6 | **2** | 8/8 | 3 ilçe (445 del.) | MERKEZ (186), DOĞUBAYAZIT (135), PATNOS (124) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 05 | **AMASYA** | 3 | — | 0 (%0,00) | 5 | **1** | 7/7 | 3 ilçe (467 del.) | MERKEZ (243), MERZİFON (138), SULUOVA (86) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 06 | **ANKARA** | 36 | — | 3.403 (%0,10) | 851 | **57** | 25/25 | 9 ilçe (578 del.) | ÇANKAYA (170), MAMAK (114), KEÇİÖREN (100), YENİMAHALLE (85) | **531 – 756** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 07 | **ANTALYA** | 17 | — | 764 (%0,05) | 210 | **15** | 19/19 | 7 ilçe (588 del.) | KEPEZ (249), MURATPAŞA (214), KONYAALTI (87), DÖŞEMEALTI (35) | **168 – 242** | İkincil / Yedek |
| 08 | **ARTVİN** | 2 | — | 0 (%0,00) | 3 | **1** | 9/9 | 4 ilçe (361 del.) | MERKEZ (109), HOPA (91), BORÇKA (85), ARHAVİ (76) | **44 – 64** | İkincil / Yedek |
| 09 | **AYDIN** | 8 | — | 0 (%0,00) | 18 | **2** | 17/17 | 6 ilçe (444 del.) | EFELER (151), NAZİLLİ (82), KUŞADASI (68), SÖKE (63) | **66 – 96** | İkincil / Yedek |
| 10 | **BALIKESİR** | 9 | — | 301 (%0,04) | 88 | **7** | 20/20 | 7 ilçe (587 del.) | EDREMİT (581), ALTIEYLÜL (1), AYVALIK (1), BALYA (1) | **113 – 163** | İkincil / Yedek |
| 11 | **BİLECİK** | 2 | — | 0 (%0,00) | 3 | **1** | 8/8 | 3 ilçe (468 del.) | BOZÜYÜK (215), MERKEZ (191), OSMANELİ (62) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 12 | **BİNGÖL** | 3 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 8/8 | 3 ilçe (491 del.) | MERKEZ (343), GENÇ (79), SOLHAN (69) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 13 | **BİTLİS** | 3 | — | 0 (%0,00) | 5 | **1** | 7/7 | 3 ilçe (378 del.) | TATVAN (184), MERKEZ (124), AHLAT (70) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 14 | **BOLU** | 3 | — | 0 (%0,00) | 5 | **1** | 9/9 | 3 ilçe (492 del.) | MERKEZ (388), GEREDE (69), MUDURNU (35) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 15 | **BURDUR** | 3 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 11/11 | 4 ilçe (470 del.) | MERKEZ (243), BUCAK (141), GÖLHİSAR (48), YEŞİLOVA (38) | **44 – 64** | İkincil / Yedek |
| 16 | **BURSA** | 20 | — | 140 (%0,01) | 79 | **6** | 17/17 | 6 ilçe (589 del.) | MUDANYA (584), BÜYÜKORHAN (1), GEMLİK (1), GÜRSU (1) | **97 – 140** | İkincil / Yedek |
| 17 | **ÇANAKKALE** | 4 | — | 0 (%0,00) | 9 | **2** | 12/12 | 4 ilçe (399 del.) | MERKEZ (184), BİGA (106), ÇAN (57), GELİBOLU (52) | **44 – 64** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 18 | **ÇANKIRI** | 2 | — | 0 (%0,00) | 3 | **1** | 12/12 | 4 ilçe (414 del.) | MERKEZ (270), ILGAZ (51), ÇERKEŞ (50), ŞABANÖZÜ (43) | **44 – 64** | İkincil / Yedek |
| 19 | **ÇORUM** | 4 | — | 0 (%0,00) | 8 | **2** | 14/14 | 5 ilçe (493 del.) | MERKEZ (316), SUNGURLU (55), OSMANCIK (51), İSKİLİP (36) | **55 – 80** | İkincil / Yedek |
| 20 | **DENİZLİ** | 7 | — | 0 (%0,00) | 16 | **2** | 19/19 | 7 ilçe (499 del.) | MERKEZEFENDİ (185), PAMUKKALE (184), ÇİVRİL (35), ACIPAYAM (33) | **77 – 112** | İkincil / Yedek |
| 21 | **DİYARBAKIR** | 12 | — | 0 (%0,00) | 23 | **3** | 17/17 | 6 ilçe (456 del.) | KAYAPINAR (139), BAĞLAR (127), YENİŞEHİR (73), ERGANİ (46) | **66 – 96** | İkincil / Yedek |
| 22 | **EDİRNE** | 4 | — | 0 (%0,00) | 6 | **1** | 9/9 | 3 ilçe (479 del.) | MERKEZ (269), KEŞAN (120), UZUNKÖPRÜ (90) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 23 | **ELAZIĞ** | 5 | — | 0 (%0,00) | 9 | **2** | 11/11 | 4 ilçe (520 del.) | MERKEZ (427), KOVANCILAR (41), KARAKOÇAN (31), BASKİL (21) | **44 – 64** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 24 | **ERZİNCAN** | 2 | — | 0 (%0,00) | 3 | **1** | 9/9 | 3 ilçe (470 del.) | MERKEZ (395), REFAHİYE (40), ÜZÜMLÜ (35) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 25 | **ERZURUM** | 6 | — | 0 (%0,00) | 10 | **2** | 20/20 | 7 ilçe (424 del.) | PALANDÖKEN (139), YAKUTİYE (138), AZİZİYE (51), HORASAN (28) | **77 – 112** | İkincil / Yedek |
| 26 | **ESKİŞEHİR** | 6 | — | 408 (%0,08) | 106 | **8** | 14/14 | 5 ilçe (591 del.) | TEPEBAŞI (587), ALPU (1), BEYLİKOVA (1), GÜNYÜZÜ (1) | **104 – 150** | İkincil / Yedek |
| 27 | **GAZİANTEP** | 14 | — | 0 (%0,00) | 28 | **3** | 9/9 | 3 ilçe (533 del.) | ŞAHİNBEY (261), ŞEHİTKAMİL (230), NİZİP (42) | **37 – 55** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 28 | **GİRESUN** | 4 | — | 0 (%0,00) | 7 | **2** | 16/16 | 6 ilçe (426 del.) | MERKEZ (176), BULANCAK (87), TİREBOLU (46), ESPİYE (45) | **66 – 96** | İkincil / Yedek |
| 29 | **GÜMÜŞHANE** | 2 | — | 0 (%0,00) | 2 | **1** | 6/6 | 2 ilçe (358 del.) | MERKEZ (219), KELKİT (139) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 30 | **HAKKARİ** | 3 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 5/5 | 2 ilçe (408 del.) | YÜKSEKOVA (246), MERKEZ (162) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 31 | **HATAY** | 11 | — | 0 (%0,00) | 21 | **2** | 15/15 | 5 ilçe (359 del.) | ANTAKYA (112), İSKENDERUN (91), DEFNE (58), DÖRTYOL (50) | **55 – 80** | İkincil / Yedek |
| 32 | **ISPARTA** | 4 | — | 0 (%0,00) | 7 | **2** | 13/13 | 5 ilçe (510 del.) | MERKEZ (349), YALVAÇ (64), EĞİRDİR (43), ŞARKİKARAAĞAÇ (31) | **55 – 80** | İkincil / Yedek |
| 33 | **MERSİN** | 13 | — | 335 (%0,03) | 103 | **8** | 13/13 | 5 ilçe (592 del.) | TOROSLAR (588), AKDENİZ (1), ANAMUR (1), AYDINCIK (1) | **99 – 142** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 34 | **İSTANBUL** | 98 | — | 3.554 (%0,04) | 1.025 | **68** | 39/39 | 13 ilçe (574 del.) | ESENYURT (181), PENDİK (104), SULTANGAZİ (82), AVCILAR (73) | **606 – 860** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 35 | **İZMİR** | 28 | — | 2.426 (%0,09) | 614 | **41** | 30/30 | 10 ilçe (580 del.) | BUCA (171), ÇİĞLİ (153), BORNOVA (149), BAYRAKLI (59) | **395 – 560** | İkincil / Yedek |
| 36 | **KARS** | 3 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 8/8 | 3 ilçe (435 del.) | MERKEZ (262), KAĞIZMAN (94), SARIKAMIŞ (79) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 37 | **KASTAMONU** | 3 | — | 0 (%0,00) | 6 | **1** | 20/20 | 7 ilçe (461 del.) | MERKEZ (212), TAŞKÖPRÜ (63), TOSYA (63), CİDE (38) | **77 – 112** | İkincil / Yedek |
| 38 | **KAYSERİ** | 10 | — | 0 (%0,00) | 21 | **2** | 16/16 | 6 ilçe (524 del.) | MELİKGAZİ (234), KOCASİNAN (165), TALAS (67), DEVELİ (29) | **66 – 97** | İkincil / Yedek |
| 39 | **KIRKLARELİ** | 3 | — | 0 (%0,00) | 6 | **1** | 8/8 | 3 ilçe (496 del.) | LÜLEBURGAZ (253), MERKEZ (169), BABAESKİ (74) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 40 | **KIRŞEHİR** | 2 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 7/7 | 3 ilçe (512 del.) | MERKEZ (372), KAMAN (89), MUCUR (51) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 41 | **KOCAELİ** | 14 | — | 348 (%0,03) | 109 | **8** | 12/12 | 4 ilçe (592 del.) | GEBZE (589), BAŞİSKELE (1), DARICA (1), DERİNCE (1) | **91 – 130** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 42 | **KONYA** | 15 | — | 0 (%0,00) | 33 | **3** | 31/31 | 11 ilçe (505 del.) | SELÇUKLU (167), KARATAY (88), MERAM (85), EREĞLİ (39) | **122 – 178** | İkincil / Yedek |
| 43 | **KÜTAHYA** | 5 | — | 0 (%0,00) | 9 | **2** | 13/13 | 5 ilçe (511 del.) | MERKEZ (279), TAVŞANLI (103), SİMAV (58), GEDİZ (49) | **55 – 80** | İkincil / Yedek |
| 44 | **MALATYA** | 6 | — | 324 (%0,08) | 84 | **7** | 13/13 | 5 ilçe (592 del.) | YEŞİLYURT (345), BATTALGAZİ (153), DOĞANŞEHİR (92), AKÇADAĞ (1) | **88 – 128** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 45 | **MANİSA** | 10 | — | 0 (%0,00) | 22 | **3** | 17/17 | 6 ilçe (422 del.) | YUNUSEMRE (101), AKHİSAR (74), TURGUTLU (69), SALİHLİ (68) | **66 – 96** | İkincil / Yedek |
| 46 | **KAHRAMANMARAŞ** | 8 | — | 0 (%0,00) | 16 | **2** | 11/11 | 4 ilçe (445 del.) | ONİKİŞUBAT (221), DULKADİROĞLU (111), ELBİSTAN (70), AFŞİN (43) | **44 – 64** | İkincil / Yedek |
| 47 | **MARDİN** | 6 | — | 0 (%0,00) | 11 | **2** | 10/10 | 4 ilçe (472 del.) | KIZILTEPE (177), ARTUKLU (128), MİDYAT (85), NUSAYBİN (82) | **44 – 64** | İkincil / Yedek |
| 48 | **MUĞLA** | 7 | — | 0 (%0,00) | 16 | **2** | 13/13 | 5 ilçe (411 del.) | BODRUM (111), FETHİYE (95), MİLAS (86), MENTEŞE (65) | **55 – 80** | İkincil / Yedek |
| 49 | **MUŞ** | 3 | — | 0 (%0,00) | 5 | **1** | 6/6 | 2 ilçe (391 del.) | MERKEZ (293), BULANIK (98) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 50 | **NEVŞEHİR** | 3 | — | 0 (%0,00) | 5 | **1** | 8/8 | 3 ilçe (410 del.) | MERKEZ (272), ÜRGÜP (81), AVANOS (57) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 51 | **NİĞDE** | 3 | — | 0 (%0,00) | 5 | **1** | 6/6 | 2 ilçe (467 del.) | MERKEZ (359), BOR (108) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 52 | **ORDU** | 6 | — | 0 (%0,00) | 12 | **2** | 19/19 | 7 ilçe (447 del.) | ALTINORDU (162), ÜNYE (98), FATSA (93), PERŞEMBE (26) | **77 – 112** | İkincil / Yedek |
| 53 | **RİZE** | 3 | — | 0 (%0,00) | 5 | **1** | 12/12 | 4 ilçe (436 del.) | MERKEZ (236), ARDEŞEN (71), ÇAYELİ (68), PAZAR (61) | **44 – 64** | İkincil / Yedek |
| 54 | **SAKARYA** | 8 | — | 0 (%0,00) | 16 | **2** | 16/16 | 6 ilçe (428 del.) | ADAPAZARI (151), SERDİVAN (81), AKYAZI (54), ERENLER (50) | **66 – 96** | İkincil / Yedek |
| 55 | **SAMSUN** | 9 | — | 0 (%0,00) | 21 | **2** | 17/17 | 6 ilçe (441 del.) | İLKADIM (137), ATAKUM (99), BAFRA (64), ÇARŞAMBA (61) | **66 – 96** | İkincil / Yedek |
| 56 | **SİİRT** | 3 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 7/7 | 3 ilçe (484 del.) | MERKEZ (332), KURTALAN (105), PERVARİ (47) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 57 | **SİNOP** | 2 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 9/9 | 3 ilçe (365 del.) | MERKEZ (168), BOYABAT (117), GERZE (80) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 58 | **SİVAS** | 5 | — | 0 (%0,00) | 9 | **2** | 17/17 | 6 ilçe (474 del.) | MERKEZ (338), ŞARKIŞLA (34), YILDIZELİ (29), SUŞEHRİ (26) | **66 – 96** | İkincil / Yedek |
| 59 | **TEKİRDAĞ** | 8 | — | 0 (%0,00) | 17 | **2** | 11/11 | 4 ilçe (433 del.) | ÇORLU (150), SÜLEYMANPAŞA (112), ÇERKEZKÖY (101), KAPAKLI (70) | **44 – 64** | İkincil / Yedek |
| 60 | **TOKAT** | 5 | — | 0 (%0,00) | 9 | **2** | 12/12 | 4 ilçe (452 del.) | MERKEZ (199), ERBAA (102), TURHAL (88), ZİLE (63) | **44 – 64** | İkincil / Yedek |
| 61 | **TRABZON** | 6 | — | 0 (%0,00) | 12 | **2** | 18/18 | 6 ilçe (439 del.) | ORTAHİSAR (219), AKÇAABAT (92), ARAKLI (37), OF (34) | **66 – 96** | İkincil / Yedek |
| 62 | **TUNCELİ** | 1 | — | 3.974 (%8,07) | 895 | **59** | 8/8 | 3 ilçe (595 del.) | PERTEK (288), MAZGİRT (188), OVACIK (119) | **461 – 647** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 63 | **ŞANLIURFA** | 14 | — | 370 (%0,04) | 108 | **8** | 13/13 | 5 ilçe (592 del.) | HALİLİYE (588), AKÇAKALE (1), BOZOVA (1), BİRECİK (1) | **101 – 146** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 64 | **UŞAK** | 3 | — | 0 (%0,00) | 6 | **1** | 6/6 | 2 ilçe (475 del.) | MERKEZ (416), BANAZ (59) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 65 | **VAN** | 8 | — | 0 (%0,00) | 14 | **2** | 13/13 | 5 ilçe (460 del.) | İPEKYOLU (192), ERCİŞ (87), TUŞBA (81), EDREMİT (70) | **55 – 80** | İkincil / Yedek |
| 66 | **YOZGAT** | 4 | — | 0 (%0,00) | 6 | **1** | 14/14 | 5 ilçe (422 del.) | MERKEZ (155), SORGUN (103), AKDAĞMADENİ (57), YERKÖY (57) | **55 – 80** | İkincil / Yedek |
| 67 | **ZONGULDAK** | 5 | — | 0 (%0,00) | 9 | **2** | 8/8 | 3 ilçe (390 del.) | EREĞLİ (182), MERKEZ (122), ÇAYCUMA (86) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 68 | **AKSARAY** | 4 | — | 0 (%0,00) | 6 | **1** | 8/8 | 3 ilçe (526 del.) | MERKEZ (434), ORTAKÖY (53), ESKİL (39) | **33 – 48** | İkincil / Yedek |
| 69 | **BAYBURT** | 1 | — | 0 (%0,00) | 1 | **1** | 3/3 | 1 ilçe (490 del.) | MERKEZ (490) | **11 – 16** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 70 | **KARAMAN** | 3 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 6/6 | 2 ilçe (530 del.) | MERKEZ (478), ERMENEK (52) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 71 | **KIRIKKALE** | 3 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 9/9 | 3 ilçe (509 del.) | MERKEZ (405), YAHŞİHAN (67), KESKİN (37) | **33 – 48** | İkincil / Yedek |
| 72 | **BATMAN** | 5 | — | 0 (%0,00) | 8 | **2** | 6/6 | 2 ilçe (514 del.) | MERKEZ (458), KOZLUK (56) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 73 | **ŞIRNAK** | 4 | — | 0 (%0,00) | 7 | **2** | 7/7 | 3 ilçe (440 del.) | CİZRE (180), SİLOPİ (146), MERKEZ (114) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 74 | **BARTIN** | 2 | — | 0 (%0,00) | 3 | **1** | 4/4 | 2 ilçe (526 del.) | MERKEZ (464), ULUS (62) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 75 | **ARDAHAN** | 2 | — | 0 (%0,00) | 1 | **1** | 6/6 | 2 ilçe (399 del.) | MERKEZ (257), GÖLE (142) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 76 | **IĞDIR** | 2 | — | 0 (%0,00) | 3 | **1** | 4/4 | 2 ilçe (496 del.) | MERKEZ (419), TUZLUCA (77) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 77 | **YALOVA** | 3 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 6/6 | 2 ilçe (454 del.) | MERKEZ (336), ÇİFTLİKKÖY (118) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 78 | **KARABÜK** | 3 | — | 0 (%0,00) | 4 | **1** | 6/6 | 2 ilçe (463 del.) | MERKEZ (300), SAFRANBOLU (163) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 79 | **KİLİS** | 2 | — | 0 (%0,00) | 2 | **1** | 4/4 | 2 ilçe (551 del.) | MERKEZ (497), MUSABEYLİ (54) | **22 – 32** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 80 | **OSMANİYE** | 4 | — | 0 (%0,00) | 8 | **2** | 7/7 | 3 ilçe (533 del.) | MERKEZ (298), KADİRLİ (153), DÜZİÇİ (82) | **33 – 48** | 🎯 **Optimal Hedef** |
| 81 | **DÜZCE** | 3 | — | 0 (%0,00) | 6 | **1** | 8/8 | 3 ilçe (458 del.) | MERKEZ (356), AKÇAKOCA (67), GÖLYAKA (35) | **33 – 48** | İkincil / Yedek |
---
## 6. Son Kongre Tahlili, Muhtemel Yeni Kongre Takvimi ve Olağanüstü Kongre Koşulları
- **Son Yapılan Büyük Kongre / Kurultay:**
**10. Olağan Genel Kongre:** 24 Aralık 2023 (Ankara Kocatepe Kültür Merkezi — Seyit Aslan Genel Başkan seçilmiştir).
- **Muhtemel Yeni Olağan Kongre / Kurultay Tarih Aralığı:**
Tüzük Madde 30 ve SPK Madde 14 uyarınca olağan kongre süresi **en çok 3 yıl** olduğundan, **11. Olağan Genel Kongre** yasal takvimi **Aralık 2026** dönemidir!
- **Olağanüstü Büyük Kongre / Kurultay Şartları:**
Tüzük Madde 30 uyarınca Olağanüstü Genel Kongre; Genel Başkanın, GYK'nın veya bir önceki olağan genel kongre delegelerinin **en az 1/5'inin** yazılı istemiyle 1 ay önceden örgütlere bildirilerek toplanır.
---
## 7. Adım Adım Yasal ve Demokratik Katılım Yol Haritası (5 Fazlı Plan)
### Faz 1: YSK-SİPARS Veri Haritalama ve Resmi Üyelik Süreci (Kongreden 6–12 Ay Önce)
1. **İl ve İlçe Hedef Seçimi:** Yukarıdaki 81 il matrisinde `🎯 Optimal Hedef` olarak işaretlenen **42 il** ve bu illerin toplam **136 stratejik ilçesi** önceliklendirilir; `973` adet `<400` üyeli (doğrudan delege olunan) ilçe ile `0` adet `>=400` üyeli (mahalle sandığı kurulan) ilçenin çalışma planı ayrıştırılır.
2. **Usulüne Uygun Üyelik Başvurusu:** Tüzükteki başvuru şartlarına (Tüzük Madde 7, 8, 9, 10) tam uyumla, referans/ikamet/kota kuralları gözetilerek başvurular yapılır ve mutlaka tarih-sayılı **Alındı Belgesi** alınır.
3. **Süre ve İtiraz Takibi:** Yasal karar süresi sonunda kabul edilmeyen başvurular için süresi içinde İl Yönetim Kuruluna / üst kurula yazılı itiraz yapılır; kesinleşen üyelikler e-Devlet (**SİPARS**) üzerinden doğrulanır.
### Faz 2: Mahalle / Muhtarlık Bölgesi Delege Seçimleri (Kongreden 3–5 Ay Önce)
1. **Askı Listelerinin Denetimi:** Delege seçimleri öncesinde ilçe başkanlıklarında askıya çıkarılan üye/seçmen listeleri incelenir; maddi hata veya eksiklik varsa askı süresi içinde belgeleriyle yazılı itiraz edilir.
2. **Mahalle Sandık Katılımı:** Üye sayısı 400'ü aşan `0` ilçeden hedef sepette yer alanlarda her mahalle için tam kadro (asıl + yedek, cinsiyet/gençlik kotalarına uygun) ilçe delege aday listesi hazırlanır. Üye sayısı 400'ün altında kalan ilçelerde ise tüm kayıtlı üyeler doğrudan Faz 3'teki İlçe Kongresi seçmenidir.
### Faz 3: İlçe Kongreleri ve İl Delegelerinin Seçimi (Kongreden 2–4 Ay Önce)
1. **SPK m. 21 Hâkim Güvencesi:** İlçe Kongresi delege listesi kongreden en az 15 gün önce İlçe Seçim Kurulu Başkanına verilir, 7 gün önce 3 gün süreyle askıya çıkarılır. Kesinleşen mühürlü hazirun listesi dışında kimse oy kullanamaz.
2. **İlçe Yönetimi ve İl Delegeliği Seçimi:** Hedeflenen **136 ilçede** İlçe Başkanı, İlçe Yönetim Kurulu ve **İl Kongresi delegeleri** (`>=318 / 600` il delegesi hedefiyle) gizli oy, açık tasnif ve yargı gözetiminde seçilir.
### Faz 4: İl Kongreleri ve Büyük Kongre Delegasyonunun Belirlenmesi (Kongreden 1–2 Ay Önce)
1. **İl Kongresi Salt Çoğunluğu:** Hedeflenen **42 ilin** her birinde 600 il delegesinin salt çoğunluğu sağlanarak İl Başkanı, İl Yönetim Kurulu, İl Disiplin Kurulu ve o ilin **Büyük Kongre / Kurultay delegeleri** (toplam **260 seçilmiş delege**) seçilir.
2. **Adaylık İmza Hazırlığı:** Büyük Kongreye seçilen `260` delege arasından, Genel Başkan adaylığı için Tüzüğün aradığı imza barajını fazlasıyla karşılayacak sayıda noter/divan imzası organize edilir.
### Faz 5: Büyük Kongre / Kurultay ve Merkez Organların Demokratik Seçimi
1. **Kongre Divan Başkanlığı Seçimi:** Kongre açılışında hazirun çoğunluğuyla tarafsız ve tüzüğe hâkim bir **Kongre Divan Başkanı ve Divan Heyeti** seçilir.
2. **Genel Başkanlık ve Üst Kurul Seçimi:** Yargı gözetiminde kurulan sandıklarda ilk turda **`226+` oyla** Genel Başkan seçimi kazanılır; aynı zamanda tüzükteki liste ve kota kurallarına tam uyumlu **Anahtar Liste / Blok Liste** ile merkez karar organı ve disiplin kurulu asıl/yedek üyeliklerinde salt çoğunluk sağlanır.
---
## 8. Parti Tüzüğüne Özgü Kritik Stratejik ve Hukuki Notlar
- EMEP 4.900 üye ile arşivin üye sayısı en küçük partisi olmasına rağmen, Tüzük Madde 7'deki **özgeçmiş + katılma gerekçesi + 2 mevcut parti üyesinin tanıklığı** şartı ve Madde 23'teki işyeri/semt **birim örgütü** disiplini nedeniyle dışarıdan salt sayısal üye yüklemesine hukuken en korunaklı tüzüğe sahiptir.
- Bu yapıda demokratik çoğunluk ancak sendikal, işçi ve emek komitelerinde uzun süreli organik ortak çalışma ve mevcut üyelerin referans/tanıklığı ile kademeli bütünleşme yoluyla sağlanabilir.
- **2820 Sayılı SPK m. 21 Yargısal Güvencesi:** İlçe, il ve büyük kongre seçimlerinin tamamı **Seçim Kurulu Başkanı Hâkimin** doğrudan gözetim ve denetimi altında, **gizli oy ve açık tasnif** esasına göre yapılır. Seçim devamı ve sonuçlarına karşı tutanakların düzenlenmesinden itibaren **2 gün içinde** Seçim Kurulu Başkanına itiraz edilebilir; hâkimin kararı kesindir.
- **Görevden Alma / Fesih Kararlarına Karşı Yasal Sınır (SPK m. 19–20):** Üst kurulların il veya ilçe yönetim kurullarını görevden alması halinde dahi atanan geçici kurullar **ilçelerde en geç 30 gün, illerde en geç 45 gün** içinde olağanüstü kongreyi toplamak zorundadır; yeni delege seçimi yapılmışsa kongre seçilmiş mevcut delegelerle toplanır. Bu hüküm, tabandan seçilmiş delegelerin iradesini koruyan en temel yasal güvencedir.