20 Siyasi Parti Tüzük, Delege Matematiği ve Kongre Rehber Cetveli
2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu, yürürlükteki parti tüzükleri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı üye kayıtları ve YSK 14 Mayıs 2023 / 31 Mart 2024 kesin seçim sonuçları esas alınarak hesaplanan 81 il ve 973 ilçe kongre çoğunluk eşikleri. Herhangi bir partiyi üstteki haritaya yükleyebilir, tam rehberini inceleyebilir veya kendi parti içi sosyal meydanına katılabilirsiniz.
| Siyasi Parti & Seçim Referansı | Kurultay Çoğunluk | GB Adaylık & Zımni Kabul | Harita, Rehber & Meydan | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01 | 11.709.913 | %35,62 2024: %32,13 | 12 / 973 | 791 / 1.580 46 İl · 431 İlçe | 1.335.730 – 1.844.582 | %20 (~320 delege imzası) | ||
| 02 | 1.879.973 | %25,35 2024: %34,58 | 474 / 973 | 686 / 1.370 62 İl · 503 İlçe | 245.966 – 340.467 | %5 (~69 delege imzası) | ||
| 03 | 501.122 | %10,07 2024: %6,07 | 650 / 973 | 671 / 1.340 45 İl · 276 İlçe | 45.193 – 62.819 | 40 Delege (+1 dönem üyelik) | ||
| 04 | DEM PartiHalkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi 2023 Genel Seçim (YSP: 4,8M Oy) + 2024 Yerel + 2×MV Tavanı | 17.060 | %8,82 2024: %5,73 | 969 / 973 | 576 / 1.150 44 İl · 184 İlçe | 3.287 – 4.736 | Eş Genel Başkanlık (Kadın + Erkek) Zımni Kabul | |
| 05 | 385.025 | %9,69 2024: %4,51 | 723 / 973 | 676 / 1.350 45 İl · 250 İlçe | 41.379 – 57.519 | %5 (1/20 = ~68 delege imzası) | ||
| 06 | 74.399 | %2,23 2024: %2,44 | 918 / 973 | 656 / 1.310 45 İl · 189 İlçe | 11.014 – 15.547 | Divan yazılı başvuru | ||
| 07 | 703.085 | %2,8 2024: %6,94 | 642 / 973 | 681 / 1.360 49 İl · 274 İlçe | 47.772 – 66.386 | %20 (1/5 = ~272 delege imzası) | ||
| 08 | 374.724 | %0,0 2024: %1,29 | 753 / 973 | 671 / 1.340 45 İl · 222 İlçe | 28.628 – 39.864 | %15 (~201 delege imzası) | ||
| 09 | DEVA PartisiDemokrasi ve Atılım Partisi Kurultayda 2×MV; İl/İlçede Üye Oranı (2024 Yerel Seçim Haritalı) | 123.338 | %0,0 2024: %0,42 | 867 / 973 | 681 / 1.360 45 İl · 247 İlçe | 12.900 – 18.257 | %15 (~204 imza; 10 yıl sınırı) Zımni Kabul | |
| 10 | 35.130 | %1,76 2024: %0,41 | 951 / 973 | 426 / 850 42 İl · 145 İlçe | 6.633 – 9.416 | %5 (~43 delege imzası) | ||
| 11 | 16.939 | %0,0 2024: %0,66 | 967 / 973 | 551 / 1.100 46 İl · 186 İlçe | 4.913 – 7.066 | %10 (~110 delege imzası) | ||
| 12 | 302.852 | %0,0 2024: %0,31 | 817 / 973 | 676 / 1.350 45 İl · 159 İlçe | 26.396 – 36.634 | 50 Delege imzası Zımni Kabul | ||
| 13 | 23.058 | %0,0 2024: %0,11 | 969 / 973 | 636 / 1.270 45 İl · 163 İlçe | 3.002 – 4.403 | 50 Delege (2 saat içinde) | ||
| 14 | 115.049 | %0,97 2024: %1,08 | 913 / 973 | 656 / 1.310 45 İl · 210 İlçe | 8.169 – 11.667 | 200 Delege (MKYK üyesine 100) | ||
| 15 | 52.525 | %0,0 2024: %0,39 | 960 / 973 | 576 / 1.150 45 İl · 182 İlçe | 6.572 – 9.438 | Divan başvurusu (Salt çoğunluk) | ||
| 16 | 12.200 | %0,1 2024: %0,07 | 973 / 973 | 451 / 900 42 İl · 161 İlçe | 4.427 – 6.277 | Genel Kurultay gizli oy Zımni Kabul | ||
| 17 | 4.900 | %0,0 2024: %0,04 | 972 / 973 | 226 / 450 42 İl · 136 İlçe | 3.237 – 4.621 | Genel Kongre gizli oy | ||
| 18 | 0 | %0,0 2024: %0,0 | 973 / 973 | 671 / 1.340 45 İl · 174 İlçe | 15.295 – 27.093 | %5 – %10 (%10 üst sınır!) Zımni Kabul | ||
| 19 | A Parti (Anahtar Parti)Anahtar Parti 30.10.2024 Kuruluş (m. 62/2-c): 2×MV Kurultay + YSK Seçmen Sayısı | 142.083 | %0,0 2024: %0,0 | 872 / 973 | 666 / 1.330 45 İl · 284 İlçe | 19.597 – 27.619 | 120 Delege imzası | |
| 20 | 6.986 | %0,03 2024: %0,03 | 973 / 973 | 526 / 1.050 43 İl · 166 İlçe | 2.551 – 3.689 | %5 (1/20 = ~53 delege imzası) |